Haber
20 Nisan 2019 - Cumartesi 11:38 Bu haber 1237 kez okundu
 
RETİNA HASTALARI DAYANISMA DERNEGİ KURULDU.
RETİNA HASTALARI DAYANISMA DERNEGİ KURULDU.
SAĞLIK Haberi
RETİNA HASTALARI DAYANISMA DERNEGİ KURULDU.

Afyonkarahisar’da yeni kurulan Retina Hastaları Dayanışma Derneği (RETİDER) tanıtım toplantısı düzenledi. 
Karayolları Parkı’nda düzenlenen tanıtım toplantısına Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, il müdürleri ve dernek üyeleri katıldı. Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Dernek Başkanı Mesut Yurt yaptı. 
Başkan Yurt, açıklamasında Türkiye genelinde yaklaşık 500 bin retina hastası olduğuna dikkat çekti. Hastalığın tedavisinde dünyada önemli gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Yurt, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre her bin kişiden 6’sı görme engellidir. Bundan yola çıktığımızda ülkemizde yaklaşık 500 bine yakın kişinin görme engelli olduğu tahmin edilmektedir. Bu hastaların tedavilerine yönelik son yıllarda dünyada ciddi ilerlemeler kaydedilmektedir. Teknolojinin ve genetik biliminin de katkıları ile eskiden imkansız gibi bilen bazı hastalıkların hem tanısı hem de tedavisi mümkündür. Görme kayıplarının birçoğu genetiktir. Bu açıdan önce tedaviler bozukluğu tespit olunup sonrasında tedavi etmek şeklinde olmaktadır.”
RETİNA ARAŞTIRMALARI MERKEZİ KURMAYI HEDEFLİYORUZ
Derneğin en büyük amaçlarını da anlatan Yurt, “Bu açıdan derneğimizin de hedeflerinden bir tanesi üniversitede de tıbbi yaklaşımlar sergilemek olacaktır. Tüm dünyada ki çalışmaları takip ederek ülkemizde de bir üniversitemizin önceliğinde Retina Araştırmaları Merkezi Laboratuvarı oluşturulması en büyük hedefidir.”
ENGELLİLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRDIK
Afyonkarahisar’ın bir önceki dönem belediye başkanı olan Burhanettin Çoban ise başkanlığı döneminde engellilerin hayatlarını kolaylaştıran faaliyetlere imza attıklarını söyleyerek, şöyle konuştu: “Ben 2009 yılında nasip oldu belediye başkanı oldum. Başkanlığımız döneminde engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştıran her türlü faaliyete destek olmaya gayret ettim. Bu süreçte Mesut Yurt kardeşimle çalışmalar yaptık. Çok güzel bir oluşum olmuş. İlk defa bu kadar kalabalık bir katılımla böyle bir derneğin kuruluşuna şahit oldum. Değneğimizin hedefleri doğrultusunda ülkemize ve dünyamıza hayırlı olsun diyorum.”
DERNEĞİN YANINDA YER ALACAĞIZ
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ise yeni kurulan bu derneğin hayırlı olmasını dileyerek dernek faaliyetlerine her zaman destek olacaklarını ifade etti. Zeybek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mesut hocamı uzun süredir çalışıyorum. Her sivil toplum örgütünde görev alan aldığı görevleri yerine getiren bir kişi. Bu dernekte de kendisine ve diğer arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Reşat hocamın başarılı çalışmalarını biliyorum. Üniversitede de kendisi başarılı çalışmalara imza attı. Hocamızın siyasi olarak afyonda kalması için ne gerekiyorsa yapacağız. Kendileri bu şehre büyük kazanımlarda bulunacaktır bundan eminim. Retina deyip geçmemek lazım. Göz hastalıkları büyük önem arz ediyor. Öncelik ettikleri için akademisyenlere bilim inşalarına başarılar diliyorum. Derneğimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: RETİNA, HASTALARI, DAYANISMA, DERNEGİ, KURULDU.,
Yorumlar
Haber Yazılımı