Haber
19 Aralık 2016 - Pazartesi 09:27 Bu haber 818 kez okundu
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Başımız Dik, Terörle Mücadelemizde Kararlıyız. Terörü Bitireceğiz”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Başımız Dik, Terörle Mücadelemizde Kararlıyız. Terörü Bitireceğiz”
GÜNDEM Haberi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Başımız Dik, Terörle Mücadelemizde Kararlıyız. Terörü Bitireceğiz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kayseri Valiliğinde yaptığı açıklamada, sabah saat 08.45 sıralarında Talas Bulvarında Zincidere Komando Tugayı'ndan çarşı iznini kullanmak için iki otobüsle yola çıkan erlerin, hain terör saldırısı ile karşı karşıya kaldığını söyledi.
Kayseri'deki saldırının herkesi derinden üzdüğünü, ülkenin birliğini ve beraberliğini hedef aldığını vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Buradan şu elde edilmek isteniyorsa, Türkiye'nin terörle mücadelesinde geri adım atması hesabı yapılıyorsa, bu bekleniyorsa bilinmelidir ki, bu terör saldırıları bizim terörle mücadelemizdeki kararlılığımızı çok daha zirveye taşımaktadır. Milletimiz de güvenlik kuvvetlerimiz de hükümetimiz de devletimiz de bu kararlılığı aynı anlayışla sürdürmektedir. Şu çok net ve açıktır ki, 15 Temmuz'dan sonra, 15 Temmuz'u başaramayanlar, el birliği ile 15 Temmuz'da Türkiye'yi istila edemeyenler, bugün Türkiye'yi terörle yıldırmaya ve insanımızı olumsuzluğu sevk etmeye çalışıyorlar."
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de terörün bitirileceğini ve bunda kararlı olduklarını ifade ederek, saldırıyı "dünyanın en alçak eylem türü" olarak nitelendirdi. "Bombayla kimi zaman sivil kimi zaman savunmasız kimi zaman güvenlik kuvvetlerimiz başka bir hal içerisindeyken hedef alınan eylem türleri, dünyanın en alçak, en hain eylem türleridir." diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, buna misliyle mukabele edileceğini ve edildiğini söyledi.
         Tüm Türkiye'yi bu konuda güvenlik güçlerine, hükümete ve terörle mücadele eden kahramanlara güvenmeye, bunun yanı sıra sağduyuya davet eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti: "Sabırlı olacağız ve bu sabırla beraber bu terörü ortadan kaldıracağız. Terörün istediği, kaos oluşturmaktır. Buna müsaade etmeyeceğiz. Terörün istediği, umutsuzluk oluşturmaktır. Buna müsaade etmeyeceğiz. Burada, toplumun tüm kesiminden, bugüne kadar gösterdiği desteği ve sabrı bekliyoruz. Kayseri'ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Milletçe başımız sağ olsun, ülkemizin başı sağ olsun. Yaralı evlatlarımıza, can parelerimize, kahramanlarımıza başsağlığı diliyorum."
Olayın meydana geldiği ilk dakikalardan itibaren tüm sağlık ekiplerinin olağanüstü hızlılık ve müdahaleyle yaralıları hastanelere yetiştirdiğini ve gerekli tedavilerinin yapıldığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları söyledi: "Bu vesileyle milletimize başsağlığı diliyorum, Allah rahmet eylesin, başımız sağ olsun. Aziz milletimize tekrar şunu ifade etmek istiyorum. Başımız diktir. Terörle mücadelede kararlıyız ve bu konu Türkiye'nin öncelikli gündeminden çıkarılacaktır."
            İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kayseri Valiliği kriz merkezinde yaptığı açıklamada, sabahki basın toplantısından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın hastanelerdeki terör mağdurlarını ziyaret ettiğini söyledi. Olayla ilgili değerlendirmeleri ve takipleri gerçekleştirdiklerini aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın da Kayseri'ye intikal ettiğini belirtti.
Olayla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a sürekli bilgi arz ettiklerini dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları kaydetti: "Bu arada özellikle şunun altını çizmek istiyoruz, terör, bizim kararlılığımızı etkileyemeyecektir. Vatandaşlarımızın bu konudaki hissiyatlarını anlıyoruz ve özellikle Kayseri'de teröre karşı yükselen ortak tepki ve ortak sesin de ne anlama geldiğini ve bizi nasıl bir sorumlulukla karşı karşıya bıraktığını da sizlerin huzurunda bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Ancak, terörün hedefiyle terörü buluşturmamalıyız. Yapmamız gereken, değerlerimize, anlayışımıza ve inancımıza göre vakarımızı, sükunetimizi ve bu konuda güvenlik kuvvetlerinin, devletinizin, hükümetinizin topyekun yapabileceklerini takip etmektir. Yine yapacağımız, şehitlerimizi duayla ve Kuran'la buluşturmaktır. İçimiz yanıyor ve bu evlatlarımızın kardeşlerimizin şehadete yürümesi ülkemizi insanlarımızı büyük bir acıyla karşı karşıya bırakıyor. Bu kardeşlerimizin şehadete yürümesi ülkemizi, insanlarımızı büyük bir acıyla karşı karşıya bırakıyor."
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör saldırısıyla ilgili, "Adli Tıpa intikal eden ve kimliği belli olan sabah '8 şehidimiz var' demiştim. Şimdi 12 şehidimiz Adli Tıpa intikal etmiş durumda. Bir şehidimiz de üniversite hastanesinde. Biraz sonra o da Adli Tıpa intikal edecek. 13 şehidimiz var. Bir hastanede bir yaralımız daha oluştu, toplam 56 yaralımız var, 12'si yoğun bakımda, 4'ü ağır yaralı olarak" bilgisini verdi.
Kayseri'de bulunan bakanların hastaneleri ziyaret ettiklerini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Olayla ilgi tüm soruşturmalar gerçekleştiriliyor. Şu anda 7 kişi gözaltında, 5 kişinin de arama çalışmaları devam ediyor. Olayın nereden ve nasıl intikal ettiğine yönelik güvenlik güçlerimizin tespitleri açık. Teröristin kimliği belli ve bu konuda arkadaşlarımız, güvenlik kuvvetlerimiz çalışmalarını tamamlayınca kamuoyuna bilgi arz edilecektir." diye konuştu.
Terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, millete başsağlığı, yaralılara da şifa dileyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Aynı zamanda da şunu bilmelerini istiyoruz, terörün cezasını vereceğiz, hiç kimsenin endişesi olmasın. Bize itimat etsinler ve güvensinler. Tüm güvenlik kuvvetlerimiz bu konuda ant içmiş durumdadır. Bu konuyu, Türkiye'nin defterinden çıkaracağız ve terörü tasfiye edeceğiz. Bu kararlılığımız açıktır." değerlendirmesinde bulundu.
Saldırıda şehit olanların ailelerine başsağlığı dileyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerini şöyle tamamladı: "Evlatlar bizim evlatlarımız, memleketimizin evlatları. Onların emaneti, bu ülkenin bağımsızlığı, özgürlüğü ve hürriyetidir. Bu emaneti ay yıldızlı bayrağımızın namusu gibi şu Ezan-ı Muhammedi'nin şu semalarda bağımsızlığımızı timsal ettiği gibi vakarla taşıyacağız. Milletimizin endişesi olmasın. Gerekli cezayı en kısa zamanda bunlara vereceğimizi, 15 Temmuz'dan sonra ortaya koyduğumuz terörle mücadelenin kararlılığıyla terörle mücadeleyi yönettikleri alanda nasıl sıkıştıklarını ve nasıl çaresiz kaldıklarını, bu kaosu oluşturmak için nerelere saldırı planladıklarını hazırladıklarını bugün görüyoruz. Bunu da bertaraf edeceğimizi bir kere daha ifade etmek istiyorum. Bugün milletimizin birliğine ve beraberliğine ihtiyacımız var ama bütün bunun kadar da sağduyusuna ihtiyacımız var. Her birimiz ortak akılla buna nasıl cevap vereceğimizi, nasıl hareket edeceğimizi bu milletin ferasetiyle inşallah birleştirip yolculuğumuzu devam ettireceğiz."
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör saldırısına tepki için Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada ise Tendürek Dağı'nda nöbet bekleyen askerler gibi Kayseri halkının da namus nöbeti tuttuğunu söyledi.
Terörü bitireceklerini vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Size söz veriyoruz ki, bu terörü eğer bize milletin emanet ettiği namus diyerek bitirmezsek bize haram olsun. Cumhurbaşkanımızın talimatı burada nettir, açıktır. Millet 'idam' diyorsa gereği yerine getirilir. PKK da DEAŞ da FETÖ de bir şey istiyor, bizim, sizinle birliğimizi, beraberliğimizi bozmak istiyor. Bir tek şey istiyorlar, terörün gündemiyle beraber bizim hedeflerimize ulaşmamızı engellemek, bizi birbirimize düşürmek istiyorlar." diye konuştu.
Bu oyuna düşülmeyeceğine işaret eden Soylu, "Sabırlı, vakar içerisinde olacağız, bu çocuklarımızın kanını alması için güvenlik kuvvetlerimize, polisimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve jandarmamıza güveneceğiz ve itibar edeceğiz." dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütlerinin, bir huzur şehri, medeniyetin emanet ettiği, ülkenin çimentosu olan Kayseri'de, kalleşçe, haince ve adice huzuru bozarak insanları tereddüte düşürmeye çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Allah şahittir ki biz, bunları bitireceğiz, bitireceğiz ve bitireceğiz. Yapmamız gereken şudur, bu memleket dara düştüğü zaman müracaat edeceği insanlar sizlersiniz. Asaletli insanlarsınız. Bugün yapmamız gereken ona sığınmak, emniyet kuvvetlerimize, askerimize, jandarmamıza korucumuza bir şekilde güvenliğimizi emanet etmektir. Bizim halklarımız, bunların hakkından gelecek, PKK'nın adını kimse ağzına alamayacak bir daha, hiç endişeniz olmasın. Kayserililer, bu akşam buradaki asalet nöbetinize minnettarız."
Vatandaşların, "Mecliste PKK istemiyoruz" sloganı atması üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yargıya gitmeyeni yargıya götürdük mü? Biz, 'Devleti tanımıyoruz' diyenlere devleti tanıttık mı? Bize itimat edin, daha yeni başladık. Bu terör bitecektir." ifadelerini kullandı.
Vatandaşlardan, şehitler için dua etmelerini isteyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti: "Yapmamız gereken, 'iyyakenağbüdü ve iyyakenestain', biz sadece ondan yardım dileriz, biz sadece ona inanırız. Bu akşam hep beraber, Kur'an-ı mübinlerle, Fatihalarla Yasin'i şeriflerle evlatlarımızın yolculuğunu, öteki dünyaya irtihallerini ve evlatlarımızın şehadetini Kur'anlarla yapalım. Sayın Cumhurbaşkanımız da (Abdullah Gül), Genelkurmay Başkanımız da bakanlarımız da burada. Sizlere minnettarız. Başımız sağ olsun, Allah rahmet eylesin, Allah birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin. Allah, bizleri sizlere mahcup etmez inşallah."
 
Kaynak: (BAKANLIKLAR) - BAKANLIKLAR Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Ssoylu, Allah, rahmet, eylesin, Allah, birliğimizi, dirliğimizi, daim, eylesin
Yorumlar
Haber Yazılımı