Haber
11 Aralık 2019 - Çarşamba 13:46 Bu haber 2017 kez okundu
 
SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ
SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ
SAĞLIK Haberi
SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ

SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ

Kalp hastalarının en çok merak ettiği konuların başında beslenme gelmektedir. Sağlıklı bir vücut için elliden fazla ve farklı besin öğesine gereksinim vardır. Bazı besinler vardır ki, diğerlerine göre kalp sağlığına daha fazla katkı sağlamaktadır. Bu besinler, damarları temizleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına önemli katkıları olmaktadır.

Doymamış yağ oranı yüksek olan balık ve kabuklu deniz ürünlerinde bulunan omega 3, tahıl ürünleri, kabuklu kuru yemişler, ayçiçeği, soya ve mısır yağlarında bulunan Omega 6 yağ asitleri kalp dostu besinlerdir. Hem kalp ritmini düzenlereler hemde kanın pıhtılaşmasını azaltırlar. Zeytinyağı, soğan, sarımsak, ıspanak, fasulye, pirinç, fındık, domates, elma ve greyfurt gibi besinler kandaki kolesterol miktarını azaltır. Zeytinyağı özellikle kalp ve damar sağlığı açısından son derece yararlı bir besin.

· Tuz tüketimi azaltılmalıdır

· Günlük alınan kalori miktarı azaltılmalı

· Katı yağlar yerine bitkisel sıvı yağlar ( zeytinyağı, fındık yağı,, ayçiçeği yağı, soya ve mısırözü yağları) düzenli ve belirli düzeylerde tüketilmelidir.

· Balık tüketimi artırılmalıdır. Kırmızı et tüketimi haftada bir olarak sınırlandırılmalıdır. Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine ağırlık verilmelidir.

· Yağ içeriği yüksek poğaça, cips, kek, pasta gibi gıdalar tüketilmemelidir.

· Besinler pişirilirken ızgara, buğulama, haşlama gibi yöntemler tercih edilmelidir.

· Günlük öğün sayısı artırılmalı ve az yenilmeli.

· Alkol alımı azaltılmalı mümkünse kesilmeli, sigara tüketilmemelidir

· Haftada 3 kez en az 20 dk egzersiz yapılmalıdır

· Basit şeker içeren tatlılar ve rafine edilmiş gıdalar yerine posa içeriği yüksek, saflaştırılmış tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyve alımı artırılmalıdır

Uzak durulması gereken en önemli besin maddesi un şeker ve tuzdur. Pasta, poğaça, kek, hazır gıdaların tüketilmesi azaltılmalıdır. Yağ oranı yüksek olan yiyecekler, mevcut koroner kalp hastalıklarını tetiklediği gibi, kötü kolesterol düzeyini artırarak bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Yüksek tansiyon ise kalp hastalıklarına yol açabildiği gibi böbrek yetmezliği ve felce neden olabiliyor. Ancak yemeklerde tuzu (sodyumu) azaltmak, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncının düşürülmesine yardımcı oluyor.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: SAĞLIKLI, BİR, KALP, İÇİN, BESLENMENİN, ÖNEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});