AKP UST BANNER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Kayyumlu belediyelere 3 kriter
Kayyumlu belediyelere 3 kriter
Haber
09 Şubat 2019 - Cumartesi 21:54 Bu haber 520 kez okundu
 
TİYATRO SANATÇILARI BÜYÜK TAARRUZ KARARGÂHINI ZİYARET ETTİ
RİSUS SANAT (Afyonkarahisar Renkli İmgeler Saati Uygulama Sahnesi Derneği), Tİ Tiyatrosu (Tevfik İnceoğlu) ve Adana EKA Sanat topluluklarından oluşan sanatçı ekibi Şuhut’ta bulunan Büyük Taarruz Karargâhı'nı (Atatürk Evi) ziyaret ettiler.
SANAT Haberi
TİYATRO SANATÇILARI BÜYÜK TAARRUZ KARARGÂHINI ZİYARET ETTİ

RİSUS SANAT (Afyonkarahisar Renkli İmgeler Saati Uygulama Sahnesi Derneği), Tİ Tiyatrosu (Tevfik İnceoğlu) ve Adana EKA Sanat topluluklarından oluşan sanatçı ekibi Şuhut’ta bulunan Büyük Taarruz Karargâhı'nı (Atatürk Evi) ziyaret ettiler.

 

Şuhut Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı AYŞE SARIYOL’ un davetlisi olarak Şuhut’a gelen tiyatro sanatçıları önce Halk Eğitim Merkezini ziyaret ederek, yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgi aldılar. Şuhut’ta tiyatro sanatının yerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması adına istişarede bulundular.

 

 

Ardından 24 Ağustos 1922’de Mustafa Kemal ATATÜRK’ün beraberinde Başyaver Salih BOZOK, 2.Yaver Muzaffer KILIÇ, Refakat Subayı Yüzbaşı Mahmut SOYDAN ve Emir Çavuşu Ali METİN ile birlikte kaldığı ve Başkumandanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Batı Cephesi Komutanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı'nın müşterek karargâh binası olarak kullanılan Hacı Veli Konağı’nı ziyaret ettiler. 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Atatürk Kültür ve Sanat Evi olarak hizmete açılan Konak, Mustafa Kemal Paşa’nın Büyük Taarruz'un son hazırlık çalışmalarını burada yapmış olması ve "Anadolu ile dış dünya arasındaki bütün haberleşmenin kesilmesi" emrini bu konaktan vermiş olması sebebiyle önem arz etmektedir.

 

 

Risus Sanat Tiyatrosu Yönetmeni SEYHUN SERTAN; “Risus Sanat ekibi olarak sanatçı dostlarımız Tevfik İnceoğlu ve Seçkin Kabaklı ile birlikte Büyük Taarruz Karargâhı olarak kullanılan ve günümüzde Atatürk Evi olarak ziyarete açılan Hacı Veli Konağı’nı ziyaret etmiş olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduk. Odaları, tabloları, eşyalarıyla her şeyi tarih ve duygu yüklü olan bu evde hem yakın tarihimizle ilgili bilgilerimizi tazeledik hem de daha önce bilmediğimiz önemli bilgiler edindik. Dışarıdan küçük gibi görünen konağın içi gerçekten çok geniş ve her karesi özenle düzenlenmiş. Ayrıca konağın iç mimari ve yapısı, o dönemin toplumsal ve kültürel hayatına ilişkin çok önemli bilgiler veriyor. Tavanlarda bulunan yapıların bir kısmı ev sahibinin misafirperverliğini, bir kısmı dindarlığını, bir kısmı ise tabutu ve ölümü simgeliyor. Aynı şekilde duvarda bulunan bazı yapılar ise kıbleyi simgeliyor. Ayrıca konak, ev sahibi ile müştemilatın ilişkisi ve iletişimine ilişkin önemli izler içeriyor.” sözleriyle duygularını ifade ederek “Burada bulunmamıza vesile olan Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ayşe Sarıyol’a teşekkür ederim” dedi.

 

 

Tiyatro ve dizi oyuncusu TEVFİK İNCEOĞLU; Afyon'da "Diriliş" adlı tiyatro sergilenecek. Kurtuluş Mücadelesinde Afyon'un yerini ve kurtuluşunu anlatacağız. Seyhun bey ve ekibiyle işbirliği içerisinde çalışmalarımızı yapacağız. Diriliş, bir Kurtuluş Savaşı hikayesi. Yazan ve Yöneten Seçkin Kabaklı. Çok yakında sergilenecek. Bu sebeple geldiğimiz Afyon'da Seyhun Sertan bey ve Ayşe hanımın öncülüğünde kültürel ve tarihi yerleri gezme fırsatı bulmuş olduk. En çok duygulandığımız yer Büyük Taarruzun önemli adımlarının atıldığı Atatürk Evi oldu. Bize bu imkanı sağlayan başta Yönetmen Seyhun Sertan bey olmak üzere Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ayşe hanım ve Risus Sanat ekibine çok teşekkür ederim." dedi.

 

 

Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı AYŞE SARIYOL; "Yönetmenimiz Seyhun Sertan ve tiyatromuzun değerli oyuncularını Şuhut'a davet ettim. Sağolsunlar beni kırmadılar ve kendilerini burada ağırlamaktan, ilçemizde böylesi güzel insanlarla bir gün geçirmekten dolayı çok mutlu oldum" dedi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: TİYATRO, SANATÇILARI, BÜYÜK, TAARRUZ, KARARGÂHINI, ZİYARET, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı