AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Haber
08 Temmuz 2016 - Cuma 23:44 Bu haber 1349 kez okundu
 
TURİZM NEDENİYLE İŞSİZ SAYISI AZALDI
TURİZM NEDENİYLE İŞSİZ SAYISI AZALDI
RESMİ İLAN Haberi
TURİZM NEDENİYLE İŞSİZ SAYISI AZALDI

TURİZM PATLAMASI YAŞANIYOR

Sadece İspanya'nın tatil adaları değil, aynı zamanda ülkenin genelinde bu yıl turizm patlaması yaşanıyor. Bir önceki yıl 68 milyon turistin ziyaret ettiği İspanya'yı bu yıl 72 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Ülke böylece geçen yıl 51 milyon euroya varan turizm gelirinin üzerine çıkacak.

TURİZM NEDENİYLE İŞSİZ SAYISI AZALDI

Yüzde 21'e varan işsizlik oranı ile Avrupa'da en yüksek işsizlik oranına sahip İspanyol ekonomisi canlanmadan mutlu. Canlanmanın etkileri de ekonomiye şimdiden yansıdı. Mayıs ayından bu yana 124 bin işsiz iş sahibi olurken, bu sayı işsizlik oranına yüzde 3,2 gerileme olarak yansıdı. İspanya'da turizm gelirleri ülkenin gayrı safi milli hasılasının yüzde 16'sını oluşturuyor.

BÜYÜMEYE KATKI SAĞLAYACAK

Turizmi kriz yıllarının ardından iyileşen ekonominin motoru olarak nitelendiren İspanyaBaşbakanı Mariano Rajoy, turizmin İspanyolların refahındaki büyümeye katkı sağladığını ifade etti.

RAKİPLERİNE BORÇLU

İspanya, turizmdeki patlamaya rakip ülkelerde yaşanan sorunlara borçlu. Türkiye veKuzey Afrika ülkelerindeki terör saldırıları, siyasi ve sosyal istikrarsızlıklar, ayrıcaYunanistan'daki mülteci krizinin etkileri birçok tatilciyi ürküttü.

TATİLCİLER UCUZ TATİL ARAYIŞINA GİRDİ

Bu nedenle turistler başka tatil noktaları arayışına girdi. Birçok tatilci euronun ucuz olduğu AsyaAfrikaABD ve Latin Amerika ülkelerine yönelirken, Avrupalı turistlerin tercih ettiği yakın destinasyonların başında ise İspanya geldi.

DOLULUK ORANI YÜZDE 90'A ULAŞTI

İspanya Otelciler Birliği, İbiza ve Mallorka gibi Balear Adaları,Teneriffa, ayrıca İspanya'nınAkdeniz kıyılarında yaz rezervasyonlarında şimdiden yüzde 90'ın üzerinde doluluk oranlarına ulaşıldığını bildirdi. Almanya'dan İspanya'ya yapılan rezervasyonların geçen yılın yaz aylarına oranla ortalama yüzde 15 arttığı belirtiliyor.

ALMANLAR BU YIL TÜRKİYE'YE GİTMEK İSTEMİYOR

Almanya'da sonuçları geçen hafta açıklanan bir ankete göre Almanların büyük çoğunluğu bu yıl tatil için Türkiye'yi tercih etmiyor. Bild am Sonntag gazetesinin yaptırdığı ankete katılanların yüzde 87'si terör saldırılarından korktukları için bu sene Türkiye'de tatil yapmayı düşünmediklerini söyledi. Almanların sadece yüzde 13'ü Türkiye'ye seyahat etmekten çekinmiyor.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: TURİZM, NEDENİYLE, İŞSİZ, SAYISI, AZALDI
Yorumlar
Haber Yazılımı