Haber
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:40 Bu haber 1076 kez okundu
 
TÜRKİYE TIRMANMA ŞAMPİYONASI'NIN 2. AYAĞI İLİMİZDE YAPILDI
TÜRKİYE TIRMANMA ŞAMPİYONASI'NIN 2. AYAĞI İLİMİZDE YAPILDI
GÜNDEM Haberi
TÜRKİYE TIRMANMA ŞAMPİYONASI'NIN 2. AYAĞI İLİMİZDE YAPILDI

  TÜRKİYE TIRMANMA ŞAMPİYONASI'NIN 2. AYAĞI İLİMİZDE YAPILDI

                BAŞKAN ÇOBAN'DAN YENİ BİR PİST MÜJDESİ  

                Motorsporlarının merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Afyonkarahisar, motosiklet yarışlarının ardından ilk kez bir otomobil şampiyonasına da ev sahipliği yaptı.

                2017 Türkiye Tırmanma Şampiyonası'nın 2. Ayağı, Afyonkarahisar Belediyesi'nin katkılarıyla Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü tarafından ilimizde düzenlendi.

                Geçen hafta sonu gerçekleştirilen şampiyona, 27 Mayıs Cumartesi günü idari ve teknik kontrollerin ardından, Akarçay'daki Şehit Üsteğmen Murat Hasırcıoğlu Köprüsü üzerinden verilen seromonik startla başladı. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü Başkanı Nevzat Aslan ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yunus Tortop tarafından verilen startın ardından şampiyonaya katılan usta pilotlar köprünün hemen karşısındaki kavşakta drift gösterisi sundu. Pilotlar, sportif araçlarıyla yaptıkları driftlerle şiddetli yağan yağmura rağmen seromonik startı izlemeyen gelen vatandaşlara heyecan dolu anlar yaşattı.

                "YARIŞLARIN DEVAMI GELECEK"

                Burada kısa bir değerlendirme yapan Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü Başkanı Nevzat Aslan, 2017 Türkiye Tırmanma Şampiyonası'nın 2. Ayağı için, sadece Afyonkarahisar değil ülkemiz için manevi değeri olan Kocatepe'yi tercih ettiklerini söyledi. Ayrıca Zafer Yolu'nun tırmanma yarışları için muhteşem bir parkur olduğunu belirten Aslan, desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a teşekkür etti. Afyonkarahisar Belediyesi Destek Hizmetler Müdürü Süleyman Kaya da motosiklet yarışlarının ardından ilk kez bir otomobil şampiyonasına da ev sahipliği  yaparak, bu alanda çok önemli bir adım attıklarını belirterek, yarışların devamının geleceğini söyledi.

                PİLOTLAR PARKURA HAYRAN KALDI

                Aralarında ünlü DJ Doğukan Manço'nun da yer aldığı 33 pilotun yarıştığı şampiyonanın yarış etabı ise, 28 mayıs Pazar günü saat 12.00'da Zafer Yolu'nda Kocatepe'nin zirvesinden aşağı doğru 6 kilometre geride kurulan start noktasından başladı. 3 çıkış üzerinden düzenlenen yarışın birinci çıkışı 12:30'da, ikinci çıkışı 14:00'de ve üçüncü çıkışı ise 15:30'da verildi. Yarış öncesinde, parkurda iki kez antrenman turu atan pilotlar, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yaklaşık üç yıl önce sıcak asfaltlanan kaplanan Zafer Yolu'na hayran kaldı. Nefesleri kesen yarış sonunda ise dereceye giren pilotlara kupaları, Kocatepe Anıtı önünde düzenlenen törenle; Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yunus Tortop, Büyükkalecik Belediye Başkanı Mustafa Çıngırak ve Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü Başkanı Nevzat Aslan tarafından verildi.

                "2018 DÜNYA MOTORKROS ŞAMPİYONASI İÇİN MÜRACAAT ETTİK"

                Ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, yarışma için farklı şehirlerden ilimize gelen pilotlara ve konuklara Kocatepe'nin Kurtuluş Savaşındaki önemini anlatarak, Afyonkarahisar'ın Cumhuriyet'in kazanıldığı topraklar olduğunu söyledi. Yarışmanın paydaşı olan kurumlara teşekkür eden Başkan Çoban, ilimizde motorsporlarının her geçen yıl geliştiğini söyledi. Daha önce ilimizin Türkiye Motokros Şampiyonası'nın 6. ayak sezon finali ile Türkiye Süper Enduro Şampiyonası'na ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Çoban, 2018 Dünya Motorkros Şampiyonası için müracaatta bulunduklarını açıklayarak, "Müracaatımızın ardından bir ekip ilimize gelerek onayı verdi. Şu anda görüşmelerimiz sonuçlanma aşamasında ve büyük ihtimalle 2018 yılında Dünya Motorkros Şampiyonası ilimizde yapılacak" dedi.

                BAŞKAN ÇOBAN'DAN YENİ BİR PİST MÜJDESİ

                Motorsporlarıyla ilgili yeni bir projeyi daha açıklayan Başkan Çoban, Afyonkarahisar'da 600 bin metrekarelik bir alanda Türkiye'nin ilk tek ve kullanılabilir otomobil ve motosiklet pistini yapacaklarını söyledi.Otomobil ve motosiklet federasyonlarından lisanslı en az dört kilometre uzunluğunda olacak pistin yapımına bu yıl başlamayı planladıklarını kaydeden Başkan Çoban, bu piste sadece otomobil ve motosiklet değil, Go Kart ve Carting yarışlarının da yapılabileceğini belirtti. Bu süreçte dünyanın en modern drag pistini de ilimize kazandıracaklarını sözlerine ekleyen Başkan Çoban'ın bu açıklamaları motorsporları tarafından uzun süre alkışlandı.

                Yarışmada kategorilere göre dereceye giren isimler şöyle;

Kategori 1'de Engin Apaydın birinci, Burakcan Sohtorik ikinci ve Ramazan Ekiz üçüncü oldu.  Kategori 2'de Ferhat Tanrıbilir birinci, Murat Soyçopur ikinci, Önder Akcengiz üçüncülük elde etti. Adil Küçüksarı'nın ilk sırada yer aldığı Kategori 3'te ise Okan Tanrıverdi ikinci, Yasin Güleç üçüncü oldu. Kategori 4'te İhsan Efe Albağlar birinci, Yavuzhan Cabbaroğlu ikinci, Emin Cem Yalın üçüncü sırada yer aldı.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: TÜRKİYE, TIRMANMA, ŞAMPİYONASININ, 2, AYAĞI, İLİMİZDE, YAPILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı