Haber
09 Aralık 2019 - Pazartesi 12:11 Bu haber 1966 kez okundu
 
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANLARI ANTALYADA BİR ARAYA GELDİ.
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANLARI ANTALYADA BİR ARAYA GELDİ.
GÜNDEM Haberi
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANLARI ANTALYADA BİR ARAYA GELDİ.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi tarafından düzenlenen “İl Ocak Başkanları İstişare Toplantısı 6-7-8 Aralık tarihlerinde Antalya’da gerçekleşti.

Toplantıya Afyonkarahisar Ülkü Ocakları Başkanımız Sayın A.Timur  Bayram da  katıldı.

Ülkü ocakları Genel Başkanı Sayın Sinan ATEŞ, İl Ocak Başkanları İstişare Toplantımızın ilk gününde, İl Ocak Başkanlarımız ile istişarelerde bulundu. Yapılan faaliyetler hakkında bilgi aldı.Afyon Ülkü Ocakları Başkanı Sayın A.Timur Bayram da İlimizde yapılan çalışmalar ve faaliyetler teşkilatlar hakkında ülkü ocakları genel başkanına sunum yaptı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkanı Sayın Sinan ATEŞ konuşmasında, Ülkü Ocakları’nın, Türkiye’nin geleceğinin mimarı ve mihmandarı olduğunu belirterek, Ülkü Ocakları’nın davasından bir adım sapmadan tekamül eden ve herkesi kucaklayan bir bakış açısıyla Türk milletini sonsuzluğa taşımaya ant içmiş kutlu kadrolar olduklarını söyledi.

Türk ve İslam değerleriyle donanmanın fazilet, cesaret ve şuuruna ulaşmış vicdanlar olduklarını aktaran Ateş, “Türk milletini, şanlı mazisinden şerefli geleceğine taşımak, mukaddesatına sahip çıkarak mukadderata hakim olmak gibi şuurlu ve yüce bir vazifeye sahibiz.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği gibi “geleceğin mimarları, gelecek nesillerin mihmandarları” olduklarını vurgulayan Ateş, kendilerine emanet edilmiş kutsal hazine vatana gözleri gibi bakıp, üzerine titreyip, milli ve manevi zenginlikleriyle tertemiz bir şekilde gelecek nesillere teslim edeceklerini dile getirdi.

Görevlerinin çok, hedeflerinin yüksek, sorumluluklarının fazla olduğuna işaret eden Ateş, hedeflerine ulaşmak için kalpleri fethetmek, gönülleri kazanmak gerektiğine bildirdi.

Ateş, çok yönlü bir medeniyet buhranının içerisinde bulunduklarını, bu buhran çerçevesinde gençliğin milli ve manevi yönden zayıfladığını üzüntü içerisinde gözlemlediklerini söyledi.

Bilgili, inançlı, azimli, milli şuura sahip, değerlerine sıkı sıkıya bağlı ve çağın ihtiyaçlarına uygun bilim üreten bir gençliğin tasavvur ettikleri medeniyet ufkuna erişebileceğine dikkati çeken Ateş, şöyle devam etti:

“Kim olduğunun farkında, ülke meselelerine duyarlı, okuyan ve tefekkür eden bir nesil; bilimde, sanatta, edebiyatta, yani hayatın her alanında Türk-İslam medeniyetini tekrar ihya edebilir.

Gençlerimize şahsiyet kazandırabilmek için Türklük şuurunu uyandırmalı, hafızalarını tazeleyerek mazilerini hatırlatmalıyız. Türk gençliğini mutlak manada mukaddesata bağlı, milli ülkü ve fikirler etrafında toplanmış aksiyonel kimliğe büründürmeliyiz. Gençliğimizi kaybedersek geleceğimizi kaybedeceğimizi bir an olsun aklımızdan çıkarmamalı, varlığımızı devam ettirecek bilgiye, ferasete, sağlıklı görüşe ve yüksek ahlaki niteliklere sahip bir gençlik oluşturmalıyız.”

Ateş, liderlerimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin ilkeli, seviyeli ve milli siyaset çizgisinin, bugün olduğu gibi yarın da yollarının hiç sönmeyen feneri olacağını ifade etti.

Genel Başkanının açılış konuşmasıyla başlayan İstişare Toplantıları ilk günümde Genel Sekreterimiz Sayın Ömer Çağrı Özdemir’in oturum başkanlığında, Genel Başkan Yardımcılarımız Sayın Sinan Gökhan Yavuz, Sayın Fatih Keskin, Sayın Ferit Salim Sanlı ve Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Abdulkadir Şanlı, Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Ferit Şentürk, Asena Birim Başkanımız Sayın Rabia Karaboyun, Sosyal Faaliyetler Birim Başkanımız Sayın Bilgen Cengiz ve Üniversite Birim Başkanımız Sayın Mehmet Koldaş, ikinci ve üçüncü gün ise yine Genel Sekreterin oturum başkanlığında Genel Başkan Yardımcıları sayın Aşkın Dinçer ,Sayın Sinan Küçükler, Sayın Hayri Bulut, Sayın Aybars Köse ve Hukuk Birim Başkanı Sayın Ali Yücel’in sunumlarıyla devam etti.

İstişare Toplantısı’nın değerlendirme ve kapanış konuşması yine Genel Başkanımız Sayın Sinan ATEŞ tarafından gerçekleştirildi.

Konuşmasında, ülküdaşlık hukukuna atıfta bulunan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, “Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi taçlandırmak, gelecekte atacağımız adımları daha sağlam temellere dayandırmak üzere tertip ettiğimiz istişare toplantımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Bizleri bir arada tutan bağları pekiştirdiğimiz; dertler paylaşa paylaşa, kıvanç yayıla yayıla kıymetlenir dediğimiz bu etkinliğin ülkücü harekete, Türk milletine, Türk dünyasına hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederim. Köklü mazimizden, Türklüğün şahikalarını yaratacağına inandığımız atimize doğru, iman denizinde yelkenlerimizi ahlak ve faziletle doldurup ilerlerken sizlerle buluşmak, meselelerimize birlikte çözüm yolu aramak bizi ziyadesi ile mutlu etmiştir” ifadelerini kullandı.

“Ülkücülük; Tuna’dan abdest alarak Tanrı Dağlarında namaz kılmaktır. Ülkücülük; Türk olarak yaratılmanın şükür namazını kılmaktır. Ülkü Ocakları, Yesevi’nin dergahı, Edebali’nin buyruğu, Yusuf Has Hacib’in feraseti, Tonyukuk’un dehası, Celaleddin Harzemşah’ın kahramanlığı, Nesimi’nin türküsü, Yunus’un lisanı, Atatürk’ün iradesi, Başbuğ’un emaneti ve Bilge Türk Devlet Bahçeli’nin yoludur” aktarımında bulunan Ateş şunları kaydetti:

“Ülkü Ocakları hafızadır. Türk milletine Ergenekon’u unutturmaz, destanları yaşatır, Dedem Korkut’u hafızalardan sildirmez, aziz milletimizin milli sembolü bozkurdu, tarihin geçmişinden emanet alıp geleceğe taşır.

Ülkü Ocakları, milli mefkürenin adıdır. Ülkü Ocakları sanattır, güzelliğin tarih içerisindeki devridir.

Ülkü Ocakları ölümsüzlerin mekanıdır. Yüce Allah, şehadet şerbeti içen Ülkü Ocaklıları ölümsüzleştirmiştir. Ülkü Ocakları bizim yuvamızdır. Türk milletinin geleceğidir. Ülkü Ocakları; Dede Korkut’ta destan, Kutadgu Bilig’de nasihat, Ali Kuşçu’da bilimdir. Bilge Liderimiz Devlet Bahçeli’nin ifadesiyle, ‘Ülkü Ocakları Türk-İslam ülküsünün bereketli yurdu, Türklüğe mensubiyet şuuru, İslam ahlak ve faziletine bağlılık ve sadakat yuvasıdır.”

Ülkü Ocakları olarak, Türk dünyasından Ar-Ge’ye, sosyal medya okur yazarlığından eğitime, çevre-bilim ve teknolojiden spora, asena faaliyetlerinden, üniversite gençliğine kadar her alanda yapılan faaliyetleri değerlendirdiklerini, yapacaklarını takvimlendirip planlamaya koyduklarını belirten Ateş, istişare toplantısı sonrasında yaptıkları değerlendirmeleri şu şekilde ifade etti:

“Çocuklarımızın ve gençlerimizin milli şuur ve tarih bilinci ile eğitimi hususunda büyük bir boşluk söz konusudur.

Türk milletinin milli birlik ve beraberliğini bozucu faaliyet gösteren yapılar bu boşluktan faydalanmaktadır. Nitelikli eserler ve insana temas eden faaliyetler ile bu boşluğu kapatma mesuliyeti Ülkü Ocaklarına düşmektedir.

Türk milleti hiçbir konuda çaresiz değildir, çare ülkücü harekettir. Türk matbuatı, popüler kültüre dayalı eserler ile yoğun bir sermaye hareketine dönüşmüştür

Birkaç yayınevi dışında Türk kültürünü ve Türk’ün medeniyet tasavvurunu tanıtıcı yayın neredeyse yoktur. Bu ihtiyaca cevap vermek amacıyla hazırladığımız yayınlarımızın daha geniş kitlelere ulaştırılması tarihi bir zarurettir. Ortaöğretim, gençliğin fikir hareketleri ile ilk buluşma noktasıdır.

Gençlerin çevresel etkiye en açık olduğu dönemdir. Her yanlış etkileşim, ülke için kaybedilmiş bir genç demektir. Oysa Türk milletinin bir tek evlat dahi kaybetmeye tahammülü yoktur.

Ortaöğretim gençliğinin enerjisini bilime, sanata ve spor faaliyetlerine yönlendirmek için çok yönlü faaliyetler gerçekleştirmek ve onları fikir pınarlarımızla buluşturmak üzere çıkarılan Bilge Türk dergimizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için çalışmalıyız.

Kadına yönelik şiddet, ayrımcılık, cinsel istismar toplumumuzun kanayan yarasıdır.

Bu yara sözde kadın hakları savunucusu yapılar tarafından istismar edilmektedir. Aile ve toplumun yapısını bozma teşebbüslerine karşı genç Türk kadınını Ülkü Ocakları ile tanıştırmalıyız.”

Öte yandan, Liderimiz Devlet Bahçeli’nin ülkücü bir gençlik yetişmesi hususunda Ülkü Ocaklarına rehberlik ettiğini ifade eden Ateş, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’ye teşekkür etti.

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: ÜLKÜ, OCAKLARI, BAŞKANLARI, ANTALYADA, BİR, ARAYA, GELDİ.,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANLARI ANTALYADA BİR ARAYA GELDİ.
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANLARI ANTALYADA BİR ARAYA GELDİ.
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANLARI ANTALYADA BİR ARAYA GELDİ.
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANLARI ANTALYADA BİR ARAYA GELDİ.
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});