Haber
02 Aralık 2019 - Pazartesi 19:06 Bu haber 1158 kez okundu
 
Uysal 1 Aralık Demokrasi Andı”nı kamuoyu ile paylaştı
Uysal 1 Aralık Demokrasi Andı”nı kamuoyu ile paylaştı
SİYASET Haberi
Uysal  1 Aralık Demokrasi Andı”nı  kamuoyu ile paylaştı

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısı’nda bir konuşma yaparak “Demokrat Parti 1 Aralık Demokrasi Andı”nı  kamuoyu ile paylaştı

“Önce siyaset demokratikleşecek, sonra Türkiye diyerek, ‘1 Aralık Demokrasi Andı’nı; milletimizin hür seçimleri yapabilmesi, demokratik haklarından, korkusuzca yaşam hürriyetinden, mülkiyet teminatından emin olabildiği olumlu bir iklime geçmenin ön şartı olarak kamuoyuyla paylaşıyorum”


(DP Basın Merkezi – 02 Aralık 2019) Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısı’nda bir konuşma yaparak “Demokrat Parti 1 Aralık Demokrasi Andı”nı  kamuoyu ile paylaştı.

Genel Başkan Gültekin Uysal, Türkiye Barolar Birliği Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Genişletilmiş Temsilciler Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada partinin 73 yıllık geçmişi ve politikalarından alınan ilhamla, ülkenin sıkıştığı kutuplaşmış siyasetten kurtulmaya, milletin sorunlarına çözümler üretmeye yönelik olarak izlenecek parti politikalarını da ana hatlarıyla paylaştı.

Uysal, şöyle konuştu:

“Önce siyaset demokratikleşecek, sonra Türkiye” diyerek 1 Aralık Demokrasi Andını Milletimizin Hür seçimleri yapabilmesi, demokratik haklarından, korkusuzca yaşam hürriyetinden, mülkiyet teminatından emin olabildiği, olumlu bir iklime geçmenin ön şartı olarak sizlerle, tüm demokratlarla ve kamuoyuyla paylaşıyorum;

“Demokrat Parti 1 Aralık Demokrasi Andı”

* Devlet Başkanlığı ile Parti Başkanlığı birbirinden ayrılmalıdır.

* Yargı bağımsızlığını sağlayacak ilk adım olarak HSK’nın yapısı ve üyelerinin seçimi değiştirilmeli, yargı siyasetin etki ve denetiminden çıkarılmalıdır.

* Gazi Meclisimizin millet adına ifa ettiği “Bütçe Hakkı” Meclise iade edilmelidir. Bütçe, milletimizin temsilcileri tarafından, onların rıza ve iradesine uygun bir biçimde yapılmalıdır.

* Siyasi Partiler Kanunu en hızlı şekilde değiştirilmelidir. Temsilde Adaletin bir gereği olarak; seçim barajı kaldırılmalı, siyasi parti genel başkanlarının makam odalarını “seçim bölgesi” haline getiren, millet iradesini sakatlayan aday belirleme süreci değişmeli ve ön seçim şartı getirilmelidir. Denetim ve temsil ilişkisinin kuvvetlenmesi için “daraltılmış bölge” seçim sistemi uygulanmalı, her seçim bölgesinde milletvekili sayısının iki katı kadar aday belirlenerek “tercih sistemi”ne geçilmelidir.

* TRT, Anadolu Ajansı, Basın Yayın İlan Kurumu ve RTÜK özerkleştirilmelidir. Yönetimleri, TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler tarafından eşit bir şekilde belirlenmelidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uysal, , 1, Aralık, Demokrasi, Andı”nı, , kamuoyu, ile, paylaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});