Haber
08 Eylül 2016 - Perşembe 17:45 Bu haber 1676 kez okundu
 
Yaban Hayatını Destekliyoruz”
Yaban Hayatını Destekliyoruz”
GÜNDEM Haberi
Yaban Hayatını Destekliyoruz”

2016’da 102 Bin 600 Adet Keklik ve Sülün Tabiata Salındı…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü yaban hayvanlarının yaşam ortamlarıyla birlikte korunması maksadıyla etkin bir şekilde tabiatı destekleme çalışmalarına devam ediyor. Yürütülen çalışmalar neticesinde bu yıl 102 bin 600 adet keklik ve sülün üretilerek tabiata salındı.
web_foto (4)

Ülkemizde Hizmet Veren 8 Adet Kanatlı Hayvan Üretim Merkezi Bulunuyor

Ülkemizde hizmet veren 8 adet kanatlı hayvan üretim merkezi olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “2015 yılında 97 bin 200 adet keklik ve sülün üreterek, tabiata saldık. 2016 yılı içinde de 85 bin adet kanatlı yaban hayvanı üretip tabiata salmayı planlamıştık. Ancak bu yıl üretilen keklik ve sülün sayımız 102 bin 600 oldu. Böylece hedef sayımızı bir hayli aşmış olduk. Bu olumlu gelişmeler tabiatın desteklenmesi için de oldukça önemli” değerlendirmesinde bulundu.
web_foto (3)

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca ülkemiz tabiatında geniş bir yaşam alanına sahip keklik ve sülünlerin tarım ürünlerinde ve ağaçlarda görülen zararlılarla mücadelede etkin bir rol üstlenerek, zararlılarla biyolojik mücadele yapılmasında tabiata büyük fayda sağlayacağını da ifade etti.
web_foto (1)

“Yaban Hayatını Destekliyoruz”

Bilinçsiz ve aşırı tarım ilacı kullanılması neticesinde kanatlı yaban hayvanlarının yaşam alanlarının bozulduğunun altını çizen Bakan Prof. Dr. Eroğlu, “Bilinçsiz ve kaçak avlanma sonucunda kanatlı yaban hayvanlarının popülasyonlarında önemli azalmalar görüldü, bazı türlerin nesli tehdit altına girdi. Bakanlık olarak yaban hayatının korunması, geliştirilmesi, bu alanlardan şuurlu, planlı faydalanılması, sürdürülebilir bir yönetim anlayışı ile gelecek nesillere intikalinin sağlanması için hassasiyet gösteriyoruz. Bizler kanatlı ve memeli yaban hayvanı üretip uygun yaşam ortamlarına salmak suretiyle yaban hayatını destekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BAKANLIKLAR) - BAKANLIKLAR Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Yaban, Hayatını, Destekliyoruz”
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});