AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
10 Aralık 2019 - Salı 00:01 Bu haber 1806 kez okundu
 
Yargıtay'dan önemli karar: İnternet habercileri gazetecidir
Yargıtay'dan önemli karar: İnternet habercileri gazetecidir
GÜNDEM Haberi
Yargıtay'dan önemli karar: İnternet habercileri gazetecidir

Elektronik gazetede çalışanlar Basın İş Kanunu kapsamında mıdır sorusunun cevabını Yargıtay, emsal oluşturacak bir karar ile verdi Gazeteciler; 5953 Sayılı “Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun” kapsamında çalışırlar. Peki internet medyasında çalışan emekçilerin durumu ne olacak? İnternet medyası kanunu henüz çıkmadığı için gazeteci sayılmayan, Basın Kartı alamayan internet habercileri hangi kanun kapsamında çalıştırılmalı? Basın kartlı 14-15 bin gazetecinin dışında kalan binlerce gazeteciyi ilgilendiren bu sorunun cevabı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)

Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük’ün hazırladığı “Gazetecinin El Kitabı Basın İş Kanunu’ndan Doğan Haklar”isimli kitapta veriliyor. Yargıtay’a göre, elektronik gazetede çalışanlar da Basın İş Kanunu kapsamında.

Avukat Gökhan Küçük, Yargıtay’ın emsal teşkil eden önemli kararıyla ilgili, kitapta şu bilgileri veriyor: “Bu sorunun cevabı Yargıtay kararı ile verilmiştir. Yargıtay, elektronik gazetelerin yayın koordinatörlüğünü yapan çalışanın, Basın İş Kanunu kapsamında olduğunu kabul etmiştir.

Yargıtay ‘Gazetenin yayınlanması bir başka anlatımla basılıp çoğaltılması gerekirse de günümüzde teknoloji ve iletişimin geldiği nokta itibarıyla, gazetenin nesne olarak basımı ve dağıtımı bir zorunluluk değildir.

Gazetenin elektronik ortamda, umuma açık olarak yayınlanması ve okuyucunun yararlanmasına sunulması da mümkündür. Somut olayda davalı işveren, internet ortamında gazetecilik faaliyetlerini yürütmüş ve davacı da iki gazetenin koordinatörlüğünü yapmıştır.

Bu itibarla davacının çalıştığı işyeri, 5953 Sayılı Yasa’nın 1. Maddesi’nde sözü edilen “gazete” kavramı kapsamında değerlen- dirilmelidir” diyerek Kanun’un 1. Maddesi’nin geniş yorumlanması gerektiğine karar vermiştir.”

Kaynak: Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Yargıtay'dan, önemli, karar:, İnternet, habercileri, gazetecidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı