Haber
12 Haziran 2017 - Pazartesi 08:54 Bu haber 2494 kez okundu
 
Yeniden Yapılandırma Kapsamında 23 Milyar Lirayı Aşan Tahsilat Yaptık
Yeniden Yapılandırma Kapsamında 23 Milyar Lirayı Aşan Tahsilat Yaptık
EKONOMİ Haberi
Yeniden Yapılandırma Kapsamında 23 Milyar Lirayı Aşan Tahsilat Yaptık

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 6736 sayılı Yeniden Yapılandırma Kanunu kapsamında Maliye Bakanlığı, SGK ve gümrük idarelerinin yaptığı toplam tahsilatın 22,7 milyar lirayı bulduğunu belirterek, "Mahsuplardan gelen tahsilatlarla birlikte 23 milyar lirayı aşan bir rakama ulaştığımız görülüyor." dedi. Ağbal, Mayıs ayında bütçenin fazla vereceğini de söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 6736 sayılı Yeniden Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılan tahsilat rakamlarını açıkladı.

Maliye Bakanlığı olarak mayıs ayı içerisinde 2 milyar 573 milyon lira tahsilat yaptıklarını bildiren Ağbal, "Her zamanki gibi vatandaşlarımız ödemelerini yine son günlere bıraktı. 2 milyar 573 milyon liralık tahsilatın yaklaşık 1 milyar lirasını 31 Mayıs günü yaptılar. 30 Mayıs'ta yapılan tahsilat tutarı 518 milyon lira, 29 Mayıs'ta tahsilat tutarı 282 milyon lira, 26 Mayıs'ta yapılan tahsilat tutarı 279 milyon lira." dedi.

Mayıs ayı içerisinde ödemelerini yapan bütün mükelleflere teşekkür eden Ağbal, bu ay içerisinde yoğun bir kampanya yürüttüklerini, sonuçlardan da olumlu bir performans elde ettiklerini söyledi.

 

Maliye Bakanlığı olarak bütçeyi yaparken yeniden yapılandırma çerçevesinde bu yıl 1,5 milyar liralık tahsilat öngördüklerini belirten Ağbal, "Maliye Bakanlığı olarak yeniden yapılandırmayla gerçekleştirdiğimiz tahsilat yılbaşından bu yana bugün itibarıyla 5,5 milyar lirayı aştı. Dolayısıyla bütçe hedefimiz 1,5 milyar lira iken 5,5 milyar lirayı geçti. Daha bugünden 2017 bütçesine yeniden yapılandırma kanunundan ilave 4 milyar lira gelir gelmiş oldu." diye konuştu.

Ağbal, bunun 2017 yılında bütçe açığını aşağıya çekecek önemli bir gelir kaynağı olacağına dikkati çekti.

 

Beklediğimizden Daha Fazla Tahsilat Elde Ettik

Ağbal, bekledikleri tahsilattan daha fazla tutar elde ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Biz 2,5 milyar liralık bir tahsilat yaptık ama beklediğimiz rakam daha düşüktü. Burada özellikle bir kısım vatandaşımız sadece mayıs ayı taksitlerini değil, gelecek aylara ilişkin ödemelerini de yapmış gözüküyorlar. 2,5 milyar liranın 700 milyon lirası aslında sonraki aylara tekabül eden taksit tutarları veya ödeme tutarları. Buradan şu anlaşılıyor, bir kısım mükellefimiz taksitli ödeme seçeneğini bırakıp, peşin ödeme seçeneğine geçmiştir. Bizi gerçekten son derece memnun eden bir sonuç elde etmiş olduk."

 

Mayısta Bütçemiz İnşallah Fazla Verecek

Ağbal, mayıs ayı bütçe sonuçlarını 15 Haziran'da açıklayacaklarına işaret ederek, "Mayısta bütçemiz inşallah fazla verecek." dedi.

Kurum geçici vergi tahsilatlarında da hedefin çok üzerinde bir rakam oluştuğunu anlatan Ağbal, mayısın bütçe açıklarının aşağı geldiği ve önemli bir bütçe fazlası verileceği bir ay olacağını söyledi.

Ağbal, şöyle devam etti:

"İlk aylarda da 'Ekonomiyi canlandırmak için aldığımız tedbirlerin ilk aylarda bütçeye geçici bir yansıması olacak. Bütçe açığı belki ilk aylarda bir miktar yukarı gidecek ama sonraki aylarda hem geçici tedbirlerin etkisinin kalkması hem de ekonomideki canlanmayla beraber bütçe dengesi olumlu yönde seyredecek' demiştim. Mayıs böyle bir seyrin başladığı ay olacak. Sonraki aylarda bunun daha da artarak devam ettiğini göreceksiniz."

 

Maliye Politikası Ekonomik Büyümeye Destek Verecek

Ağbal, bugüne kadar bütçede her zaman ihtiyatlı bir duruş sergilediklerini hatırlatarak, aynı tutumlarını devam ettirdiklerini vurguladı.

Mayıs ayı bütçe sonuçları ve yeniden yapılandırma kanunu tahsilatlarının, bütçe açığındaki artışın öngörülenden daha düşük kalabileceğine işaret ettiğini anlatan Ağbal, "Vergi gelirlerinde olumluya giden seyri görüyorum. Harcama tarafında son derece kontrollü ve dikkatli bir politika izliyoruz ama her zaman şunu söylüyorum, maliye politikası ekonomik büyümeye, canlanmaya destek verecek. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ekonomide oluşan yavaşlamayı tersine çevirecek ve ekonomiyi tekrar potansiyeline yakınlaştıracak çerçevede maliye politikası uygulamalarını göstereceğiz." diye konuştu.

Bu yaklaşımlarının sonuçlarını görmeye başladıklarına işaret eden Ağbal, yaptıkları geçici vergi indirimlerinin hem ilgili sektörlerde hem de buralara girdi veren diğer sektörlerde ciddi bir canlanma getirdiğini söyledi.

Ağbal, ekonomik göstergelerin Türkiye ekonomisindeki toparlanmayı gösterdiğini belirtirken, bunları görmekten dolayı son derece memnun olduklarının altını çizdi.

 

Ödemeyenlerle İlgili Gerekli Çalışmaları Yapacağız

Bakan Ağbal, yapılandırdıkları borçlarını ödeyen herkese teşekkür etti.

6736 sayılı yeniden yapılandırma kanununun uygulamasının son derece başarılı olduğunu vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:

"Bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın bu ödevlerini yerine getirmesi için kendilerine gereken hatırlatmaları yapacağız. Diğer taraftan, devletin sağladığı tüm kolaylıklara ve imkânlara rağmen vergi borçlarını ödemeyenler var. Ödeme gücü olduğu halde borcunu ödemeyenlerle ilgili de Bakanlık olarak gerekli çalışmaları yapacağız. Bunu yapmak her şeyden önce 80 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için son derece önemli bir husus."

Kaynak: (BAKANLIKLAR) - BAKANLIKLAR Editör: Faruk Kılınç
Etiketler: Yeniden, Yapılandırma, Kapsamında, 23, Milyar, Lirayı, Aşan, Tahsilat, Yaptık
Yorumlar
Haber Yazılımı