TÜRKİYE İNTERNET GAZETECİLER DERNEĞİ (TİGAD) GENEL BAŞKANI OKAN GEÇGEL’DEN SERT TEPKİ

Gözden kaçırmayın

Afyonkarahisar Uşak-Karayolunda Trafik Kazası: 4 Yaralı!Afyonkarahisar Uşak-Karayolunda Trafik Kazası: 4 Yaralı!

 

Türkiye’de son dönemde yayımlanan tasarruf tedbirleri genelgesi ile Anadolu basınının can çekiştiğini ve birçok gazetenin kapanma noktasına geldiğini büyük bir üzüntü ve öfke ile izliyoruz. Bu kabul edilemez ve derhal geri çekilmesi gereken bir uygulamadır.

Tasarruf tedbirleri genelgesi kapsamında gazete ve dergilerin aboneliklerinin iptal edilmesi ve gazetelere ilan verilmemesi, akıl ve mantıkla izah edilemeyecek kadar yanlış bir karardır. Kamu kurumları, adeta makam arabaları cennetine dönüşmüşken, gereksiz ve kontrolsüz harcamalar almış başını gitmişken, tasarrufu basına verilen desteklerle sınırlandırmak akıl dışıdır ve kabul edilemez.

Kamu kurumlarında müsriflik diz boyu iken, basına verilen üç kuruşla tasarruf yapmaya çalışmak, basının sesini kısmaya yönelik bir girişimdir. Makam araçlarına harcanan paralar ortadayken, gazetelerin ve dergilerin ayakta kalmasını sağlayan desteklerin kesilmesi, basının susturulması demektir. Bu tutum, demokrasiye, ifade özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkına vurulmuş ağır bir darbedir.

Anadolu basını, yerel halkın sesi, gözü ve kulağıdır.

 Bu basının susturulması, yerel demokrasinin yok olması anlamına gelir.

 Tasarruf adı altında basının fişini çekenler, çok yakında Anadolu basınının cenaze namazına katılmak zorunda kalacaklardır. Bu yanlıştan derhal dönülmezse, Türkiye, yerel basınını kaybetmenin ağır bedelini ödeyecektir.

Daha önce birçok kez basın açıklaması yaptık ve yetkililerin adeta bizim bu taleplerimize karşı sağır ve dilsiz olduklarını müşahade ettik.

Buradan tüm meslektaşlarıma ve basını temsil eden her kurum ve kuruluşa sesleniyorum: Bu haksızlığa beraber dur diyelim! Basını öldürmeye çalışan bu girişime karşı set oluşturalım. Artık susmak yok! Birlik olup sesimizi yükseltelim ve bu yanlış uygulamayı durduralım.

Bu adaletsiz ve akıl dışı uygulamaların derhal sona erdirilmesini talep ediyoruz. Basın, demokrasinin temel taşıdır ve susturulamaz. Biz Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği olarak, Anadolu basınının yanındayız ve bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Okan Geçgel  
Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği (TİGAD) Genel Başkanı