BAŞKANERDOĞAN'DAN KUTLAMA MESAJI

Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur.
Gündem 1.12.2022 12:38:00 0

  1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü olarak ilan etti.

Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla tanınmasını istedi. Her yıl olduğu gibi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farklı etkinliklerle ele alınıyor.

Birçok özel eğitim kurumunda, bakanlıklarda, televizyonlarda bu güne yönelik etkinlikler yapılmaktadır. Engelliler için kurulmuş dernekler, federasyonlar ve üst örgütleri bu günler çerçevesinde toplumu bilgilendirme çalışmaları yapmakta.

Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur.

 Bilindiği gibi 2013 yılından bu yana gerek 2828 sayılı yasaya göre ödenen bakım ücretinde, gerekse 2022 sayılı yasaya göre ödenen muhtaçlık aylığında, engellinin hane içinde fert başına düşen geliri kriter olarak kullanılıyor.

Bu durum, engelli gelir sahibi değilken gelir sahibiymiş gibi bir algı yaratıyor ve engelli bireyi daha çok ailesine bağımlı hale getiriyor.

Yanı sıra pek çok muhtaç engellinin bu hakları elde edememesi sonucunu yaratıyor.

Üç yıldır sürüncemede olan rapor yönetmeliğininde Sağlık Bakanlığı tarafından biran önce düzenleme yapılmalıdır.

2022 yılında EKPSS sınavı yapılmış olmasına rağmen hala yerleştirme yapılmamıştır.

 Unutmayalım ki engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz.                                          

 ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ

AFYONKARAHİSAR ŞUBE BAŞKANI

HAKAN ERDOĞAN

 


Anahtar Kelimeler: BAŞKANERDOĞAN' KUTLAMA MESAJI
Pazartesi 0 ° / -4.1 °
Salı -1.2 ° / -7 °
Çarşamba 0.6 ° / -8.1 °