Üreme Sağlığı Eğitimleri Devam Ediyor.

Üreme Sağlığı Eğitimleri Devam Ediyor.
Saglik 25.01.2023 09:57:00 0

"Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından üreme sağlığı eğitimleri yapılmaya devam ediyor. Bu eğitimleri alan sağlık personellerinin sundukları hizmetle, üreme sağılığı hizmet kullanımının yaygınlığının ve kapsamının artırılması, hizmetlere ulaşılabilirliğin artırılması, üreme sağlığı göstergelerinde bölgeler arası farklılıkların en aza indirilmesi, hizmet kalitesinin artırılması, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesinde nitelikli hizmet sunumunun sağlanması amaçlanıyor.

 Bu kapsamda beş modülden oluşan eğitim; “Üreme Sağlığına Giriş”, “Aile Planlaması Danışmanlığı”, “Güvenli Annelik”, “Gençlerde Yönelik Üreme Sağlığı Hizmetleri” ve “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE)” konu başlıkları adı altında veriliyor. 

İnteraktif olarak verilen eğitimlerde; katılımcıların aktif olduğu, olumlu eğitim ortamında yapılmakta ve demonstrasyon, roleplay, beyin fırtınası, vaka tartışmaları vb. eğitim teknikleri kullanılıyor. Eğitimler; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nda görevli eğitimcilerimiz Dr. Fatma Dilan Özdemir, Hemşire Ebru Uzar, Ebe Hatice Tüysüzoğlu ve Ebe Nalan Özer tarafından veriliyor. 

Her ay düzenli olarak devam eden eğitimlerde, katılımcılara her modül için ayrı katılım belgesi, beş modülünü tamamlayan kişilere de sertifika veriliyor. Bu kapsamda 16-20 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılan eğitimde, Gençlik+CYBE modüllerini tamamlayan personele katılım belgeleri Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ayşana Zehra Keklik ve Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Yiğit Şenol tarafından verildi."


Pazartesi 0 ° / -4.1 °
Salı -1.2 ° / -7 °
Çarşamba 0.6 ° / -8.1 °