Ekonomi Haber Girişi: 25.06.2021 - 08:41, Güncelleme: 25.06.2021 - 08:41

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ'NDE SONA GELİNDİ

 

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ'NDE SONA GELİNDİ

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ'NDE SONA GELİNDİ
ENTEGRE KATI ATIK BERTARAF TESİSİ'NDE SONA GELİNDİ  Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği tarafından ihalesi yapılan ve  2019 yılı başında sözleşmesi imzalanan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi çalışmalarında sona gelindi.   Afyonkarahisar’da bulunan köy, kasaba, ilçe belediyeler olmak üzere tüm il genelinin katı atıklarının bertarafı ve geri kazanımının sağlandığı tesise, sıfır atık anlayışına uygun olarak çalışmak adına yeni yatırımlar yapıldı . Geçirimsiz lot alanlarına gömülerek bertaraf edilen atık miktarının azaltılması, bu atıkların ekonomiye geri kazandırılması ve çöpten elektrik üretiminin daha verimli yapılabilmesi amacıyla yeni yapılan Biyometanizasyon Tesisi ve Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisleri ile tesis hem ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak hem de çevremizin korunması adına sürdürülebilir çözümler getirecek.  Toplam maliyeti 100 Milyon lirayı bulan ve katı atık sorununa Entegre bir çözüm olan tesis sayesinde il genelinden toplanan atıkların %80’ine yakını artık geri dönüşecek. Önceden toprak altına gömülerek bertaraf edilen atıklar ekonomiye geri kazandırılacak. Pet,plastik, metal, cam gibi malzemelerin ayrıştırılarak geri kazandırıldığı tesiste Biyometanizasyon Tesisi ile organik atıklar ayrıştırılarak verimli bir şekilde elektrik üretimi sağlanacak. Tesisin üreteceği elektrik miktarı yıllık 25.000 hanenin elektrik tüketimini karşılayabilecek güçtedir. Atıklar içerisinde ısıl değeri yüksek olan atıklar son teknoloji makinelerle ayrıştırılarak yakıt haline dönüştürülecek ve çimento fabrikaları gibi benzer fabrikalara alternatif yakıt olarak gönderilecek. Böylelikle çöpler gömülmek yerine elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülmüş olacak. Çevresel etkilerinin yanı sıra yaklaşık olarak 200 vatandaşa iş kapısı da olacak olan tesis istihdam adına da önemli bir proje oluğunu söyleyen Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Ülkemizde uygulanmaya başlayan Sıfır Atık Projesi anlayışına uygun olarak tasarlanan tesis hem projesi hem de uygulanabilirliği açısından örnek bir proje olduğunu söyleyerek  Afyonkarahisar’a ve ülkemize hayırlı olmasını temennni etti.   Entregre Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin tanıtımı amacıyla yapılan infografik çalışmasını aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.
KATI ATIK BERTARAF TESİSİ'NDE SONA GELİNDİ

ENTEGRE KATI ATIK BERTARAF TESİSİ'NDE SONA GELİNDİ

 Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği tarafından ihalesi yapılan ve  2019 yılı başında sözleşmesi imzalanan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi çalışmalarında sona gelindi.

  Afyonkarahisar’da bulunan köy, kasaba, ilçe belediyeler olmak üzere tüm il genelinin katı atıklarının bertarafı ve geri kazanımının sağlandığı tesise, sıfır atık anlayışına uygun olarak çalışmak adına yeni yatırımlar yapıldı

. Geçirimsiz lot alanlarına gömülerek bertaraf edilen atık miktarının azaltılması, bu atıkların ekonomiye geri kazandırılması ve çöpten elektrik üretiminin daha verimli yapılabilmesi amacıyla yeni yapılan Biyometanizasyon Tesisi ve Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisleri ile tesis hem ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak hem de çevremizin korunması adına sürdürülebilir çözümler getirecek. 

Toplam maliyeti 100 Milyon lirayı bulan ve katı atık sorununa Entegre bir çözüm olan tesis sayesinde il genelinden toplanan atıkların %80’ine yakını artık geri dönüşecek. Önceden toprak altına gömülerek bertaraf edilen atıklar ekonomiye geri kazandırılacak.

Pet,plastik, metal, cam gibi malzemelerin ayrıştırılarak geri kazandırıldığı tesiste Biyometanizasyon Tesisi ile organik atıklar ayrıştırılarak verimli bir şekilde elektrik üretimi sağlanacak.

Tesisin üreteceği elektrik miktarı yıllık 25.000 hanenin elektrik tüketimini karşılayabilecek güçtedir. Atıklar içerisinde ısıl değeri yüksek olan atıklar son teknoloji makinelerle ayrıştırılarak yakıt haline dönüştürülecek ve çimento fabrikaları gibi benzer fabrikalara alternatif yakıt olarak gönderilecek. Böylelikle çöpler gömülmek yerine elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülmüş olacak.

Çevresel etkilerinin yanı sıra yaklaşık olarak 200 vatandaşa iş kapısı da olacak olan tesis istihdam adına da önemli bir proje oluğunu söyleyen Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Ülkemizde uygulanmaya başlayan Sıfır Atık Projesi anlayışına uygun olarak tasarlanan tesis hem projesi hem de uygulanabilirliği açısından örnek bir proje olduğunu söyleyerek  Afyonkarahisar’a ve ülkemize hayırlı olmasını temennni etti. 

 Entregre Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin tanıtımı amacıyla yapılan infografik çalışmasını aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Afyon HABERİ

Reklam içeriği yüklenmemiş.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.