DR.DERYA AKDEMIR


UYGUR KARDEŞLERİMİZ SAHİPSİZ DEĞİL!

UYGUR KARDEŞLERİMİZ SAHİPSİZ DEĞİL!Toplum bilinci o ülkede gerek sosyal ve siyasi anlamda toplumu öne çıkaracak bir yapıdır.

Bu yapı eğitim, iletişim, demografik yapı, tarih bilinciyle direk bağlantılıdır.
Sen kan bağına sahip çıkamazsan, kardeşini koruyamazsan düşman alır onları zamanla üzerinde çalışıp, stratejik planlamalar yapar ve bir kaç kusak sonrasında da o insanlar gerçek kimliğini bilemez hale gelir. Bunun sonucundaysa gün gelir karşına düşman olarak dikilir.

Bizim, yani TÜRKLER ’in bunu  çok iyi anlaması gerekir.

Dünyaya yayılmışız ve kimi zaman da bu tehlikeleri bire bir millet olarak yaşamışız.
Türk siyasetini sadece iç siyaset olarak görmek, onu öyle değerlendirmeğe kalkmak dünyada dizginlerin el değiştirmeğe gebe olduğu şu günlerde yapılacak en büyük yanlıştır. Tamam, siyaset evrensel, insancıl, akılcı, medeni, ahlaklı, uluslara saygı ve tolerans zemininde yapılmalıdır, ama bu saydıklarımız milli bilinci, ulusal kimliği tetiklemiyorsa, laf kalabalığından başka bir şey değildir. 
Siyasilerimizin Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinin gerek Millet Meclis’te, gerekse de uluslararası siyaset arenalarında hakları ve insani yaşam şartları dile getirmesi şart. Bunu vekiller göz ardı ederken Çin’in mi dile getirmesini umuyorlar?!

Zalim zulmünü dile getirir mi hiç?!
Dün medyada dolaşan Uygur kardeşlerimizin videolarını izlerken kanım donmadı desem yalan olur.

Hayret verici ve bir o kadar da cehalet yüklüydü. Ne ara biz bizi savunmaktan aciz olduk bilemiyorum.

Bana kalsa geçtiğimiz günlerde yangınlarda yaşamları sona erdirilmiş kardeşlerimiz için sokakları inletir, dünyaya sesimizi duyururdum. Lakin bu bir kişilik bir oluşum değil.
Tamam, dediğiniz, ya da ima ettiğiniz jeopolitik dengeler olabilir, ama bu Çin’i tamamen görmezden gelmememizi gerektirir. 
Bir yerde bir zulüm varsa, müdahale etmeliyiz.

Bazen bu müdahale sözlü de olsa başarıya ulaştırır sizi zamanla.
Bu ülkeye Suriyeli,Afgan,Ukraynalı,Rus,İngiliz doldurup her gün güvenlik güçlerimizi meşgul edip halkın huzurunu kaçıracağınıza, alın kardeşlerimizi destek olun

. Biz onlarla her şeyimizi seve seve paylaşırız. En azından kanı, canı, ruhu aynı bizimle.
Olmuyor mu?! O zaman bizim de gönlümüz onların derdine vurdumduymazlıkla yaşlaşmaya, lakayıt tavırlarla görmezden gelinmesine asla razı olmaz.  

Dr.Derya Akdemir
Anka Türk Birliği Genel Başkanı