AFTAT
Sağlık Haber Girişi: 10.05.2021 - 15:18, Güncelleme: 10.05.2021 - 15:18

RETİNA HASTALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ , Engelliler Haftası Basın Açıklaması

 

RETİNA HASTALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ , Engelliler Haftası Basın Açıklaması

RETİNA HASTALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ , Engelliler Haftası Basın Açıklaması
  Engelliler Haftası, bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günleridir. Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır Engellilerimizin hatırlanması, onların sorunlarının çözümlenmesi ve seslerinin duyurulması aşamasında bu hafta oldukça önemlidir. Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır Malumunuz dünya ve özelinde de ülkemiz korona virüs denilen bir kabusla karşı karşıya. her ülke kendi çapında tedbirlerini alıyor ve bu tedbirleri uyguluyor. buna rağmen dünyada yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti belkide yüzbinlerce kişi bu hastalığın bıraktığı izlerle  ömür boyu  yaşayacak. aynı zamanda fabrikalar durdu, alışveriş merkezleri  kapandı, oteller turist alamaz hale geldi, ticaret durdu, insanlar canının derdine düştü.  Dünya büyük bir ekonomik buhranı yaşamaya başlad . Bu durum zaten kısıtlı olan engellileri de etkiledi. Engelli bireyler için gerekli yatırımlar askıya alınacağından endişe duyuyoruz. Aslında bu korona virüsü vatandaşların engellileri anlamasına da bir nebze yardımcı olduğu kanaatindeyim. Çünkü gözü göremeyen, bedensel engelinden dolayı dışarı çıkamayan ve zihinsel yetersizliği olduğu için toplumdan kaçan gene dışarı çıkamayan insanları da anlamamıza bir vesile oldu. Pandemi virüsü dolayısıyla kısıtlanan evlerinden çıkamayan, işyerini açamayan, sinemaya kafeye gidemeyen insanlar özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu anlayacaklardır. şu an 115 üyemizle  ulusal düzeyde görme kaybı olan hastalarımızın tedavileri ile ilgili dünyada ve ülkemizde meydana gelen gelişmeleri aktarmaya ve kendilerini bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ülkemizde Retina   Araştırmaları Merkezi kurularak karanlık dünyamızı aydınlatacak Bilim insanlarımıza araştırma yapma imkanının  verilmesi talebimizi sık sık sağlık Bakanlığı’na iletiyor ve bu konuda bir adım atılmasını bekliyoruz. 2021 yılında Bütün kurumların  engelli vatandaşlarımızın erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi ve eksikliklerin ivedilikle giderilmesi için azami çaba gösterilmesi gerekmektedir. Çalışan engellilerin çalışma ortamlarının uygun hale getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve çalışma ortamında kullanacakları yardımcı materyalleri kurumlar engellilere temin etmelidir. Engelliler Haftası’nın, sorunların gündeme gelmesine ve çözüm üretilmesine vesile olmasını diliyorum.   Bu vesileyle Bütün Engelli kaderdaşlarımızın 10-16 Mayıs Engelliler haftasını tebrik ediyor,İslam aleminin  ramazan Bayramınızı kutluyor  saygılar sunuyorum.                                                                  RETİNA HASTALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ                                    Mesut YURT
RETİNA HASTALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ , Engelliler Haftası Basın Açıklaması

 

Engelliler Haftası, bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günleridir. Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır

Engellilerimizin hatırlanması, onların sorunlarının çözümlenmesi ve seslerinin duyurulması aşamasında bu hafta oldukça önemlidir.

Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır

Malumunuz dünya ve özelinde de ülkemiz korona virüs denilen bir kabusla karşı karşıya. her ülke kendi çapında tedbirlerini alıyor ve bu tedbirleri uyguluyor. buna rağmen dünyada yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti belkide yüzbinlerce kişi bu hastalığın bıraktığı izlerle  ömür boyu  yaşayacak. aynı zamanda fabrikalar durdu, alışveriş merkezleri  kapandı, oteller turist alamaz hale geldi, ticaret durdu, insanlar canının derdine düştü. 

Dünya büyük bir ekonomik buhranı yaşamaya başlad

. Bu durum zaten kısıtlı olan engellileri de etkiledi. Engelli bireyler için gerekli yatırımlar askıya alınacağından endişe duyuyoruz. Aslında bu korona virüsü vatandaşların engellileri anlamasına da bir nebze yardımcı olduğu kanaatindeyim.

Çünkü gözü göremeyen, bedensel engelinden dolayı dışarı çıkamayan ve zihinsel yetersizliği olduğu için toplumdan kaçan gene dışarı çıkamayan insanları da anlamamıza bir vesile oldu.

Pandemi virüsü dolayısıyla kısıtlanan evlerinden çıkamayan, işyerini açamayan, sinemaya kafeye gidemeyen insanlar özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu anlayacaklardır.

şu an 115 üyemizle  ulusal düzeyde görme kaybı olan hastalarımızın tedavileri ile ilgili dünyada ve ülkemizde meydana gelen gelişmeleri aktarmaya ve kendilerini bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ülkemizde Retina   Araştırmaları Merkezi kurularak karanlık dünyamızı aydınlatacak

Bilim insanlarımıza araştırma yapma imkanının  verilmesi talebimizi sık sık sağlık Bakanlığı’na iletiyor ve bu konuda bir adım atılmasını bekliyoruz.

2021 yılında Bütün kurumların  engelli vatandaşlarımızın erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi ve eksikliklerin ivedilikle giderilmesi için azami çaba gösterilmesi gerekmektedir. Çalışan engellilerin çalışma ortamlarının uygun hale getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve çalışma ortamında kullanacakları yardımcı materyalleri kurumlar engellilere temin etmelidir.

Engelliler Haftası’nın, sorunların gündeme gelmesine ve çözüm üretilmesine vesile olmasını diliyorum.

  Bu vesileyle Bütün Engelli kaderdaşlarımızın 10-16 Mayıs Engelliler haftasını tebrik ediyor,İslam aleminin  ramazan Bayramınızı kutluyor  saygılar sunuyorum.

 

                                                              

RETİNA HASTALARI DAYANIŞMA DERNEĞİ 

                                  Mesut YURT

Afyon HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.