Yazı Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 17:29 Bu yazı 878 kez okundu
 
Fatma Mert Beyaz Kalem
ffmert@hotmail.com
 
 

Kıymetli Afyonkarahisar’lı Hemşehrilerim herkese Merhabalar, ilkyazımda

Sizlere projemden ve bahsedip bu vesileyle Sizlere duyurmak istiyorum.

Afyonkarahisar Down Sendromu Yardımlaşma Dayanışma Derneğimizi Şubat 2018’de kurdum.

Bir süre onları ve aileleri yakından tanımak istedim ve onlarla sık sık bir arada olduk.

Gördüm ki özellikle eğitimini bitirmiş 18 yaş üst genç Melek Yüzlerimiz boşlukta ve aileleri onlar için bir şey yapma gayretindeler. Ben de bu eksiklikten yola çıkarak Down Sendromlu gençlerimizin çalışacağı işyeri ve sanat evi açmak üzere sosyal sorumluluk projesi yaptım. Yaptığım proje çerçevesinde Afyonkarahisar Down Sendromu Derneği olarak, Dünya da ve ülkemiz genelinde Down Sendromlulara sağlanan imkânların bizim İlimizdeki eksikliğini gidermek ve aynı durumdaki diğer insanlara sağlanan imkânları sağlamak ve engelli kardeşlerimizin hayata kazandırılmasını amaçladım.

 Afyonkarahisar’ımızın ilk “ENGELSİZ CAFE&RESTAURANT VE SANAT EVİNİ” açmak üzere çalışmalarımızı başlattım.

Burada Down Sendromlu gençlerimizi çalıştırmayı planladık ve buradan elde ettiğimiz gelirle yaklaşık ihtiyacı olan Ailemize destek olmayı hedefledim.

 

Projemizin amacı; Down Sendromlu gençlerimizin var olan yeteneklerini ortaya çıkararak geliştirmek, engellilerin toplumsallaşması ve hayata adaptasyon sürecine sosyal destek sağlamaktır.

  Daha önemlisi +1 farkla hayata gülümseyen gençlerimiz ile toplum arasında köprü olmak ve bu downlu gençlerimizi tüm Afyonkarahisar halkıyla buluşturup normal genç kardeşlerimizle bir arada sosyal hayata dâhil olabileceklerini göstermektir.

Down Cafe Projemizle engelli gençlerimizin iletişim ve dil becerilerinin gelişmesi, iş ve çalışma alanından edindikleri deneyimlerini günlük hayatlarına yerleşmesi ve kullanılması, sorumluluk duyguları ve özgüvenleri gelişmiş bir birey olarak toplumsal yaşama tam katılım sağlayıp toplumla bütünleşmelerini teşvik etme hedeflenmektedir.

Kiraladığımız yerimizde Down Sendromlu kardeşlerimizin eğitimleri ile ilgilenen gönüllü eğitmenlerimiz tarafından Resim, Ebru Sanatı ritim eğitimi ve Kur’an-ı Kerim gibi çeşitli branşlarda kurslar verilecektir. Diğer bir katı restourant olarak işletilecektir. Yine Aynı binanın üst katını ise dernek genel merkezi olarak kullanmayı planlıyoruz.

Yukarıda da belirtmiş olduğum üzere bu işletmeden sağlanacak tüm gelir Down Sendromlu çocuklarımızın ve Ailelerinin ihtiyaçları için kullanılacak olup orta ve uzun vadeli hedeflerimizde bu işletmeden elde edilecek gelirle ve sağlanacak ilave desteklerle Allah izin verirse sadece Down Sendromlu çocuklarımızın eğitim göreceği bir OKUL AÇMA HEDEFİMİZ var.

Şimdi ise Sizlere biraz Cafe&Restaurantımızı anlatmak istiyorum.

Afyonkarahisar'da yaşıyorsunuz ve çok bunaldınız, stres atmak ve bir yerlere gitmek mi istiyorsunuz?

O halde Dumlupınar Mahallesi 2.Dumlupınar Caddesi (Sevgi Yolu) No:14 adresinde faaliyet gösteren “Melike Nur Melek Yüzler Cafe&Restaurant ve Sanat Evi”miz en doğru adreslerden biridir.

Farkındalık oluşturmak için 47 Kromozom’lular +1 Farkla Sizi ağırlamaktan mutlu olacaklar!

Burada Melek Yüzlerimiz sosyalleşirken Afyonkarahisarlılar ’da müthiş tatlarla midesini şenlendiriyor olacaklar. Öyle bir atmosfer ki, iki dakikada her şeyi unutuyorsunuz. Siz onlara küçücük gülümsüyorsunuz onlar size kocaman olan sevgi depolarını hemen boşaltmaya başlıyorlar. Ama yeter ki onlara içten davranın.

Güler yüz, saygı, sevgi ve servis hizmetleri de mükemmel fakat biraz utangaçlar.
Her gün zengin yemek menüsü çıkıyor.

Hijyenik şartlarda ve kaliteli ürün seçimi ile hazırlanan mönülerimiz güzel atmosferli bir ortamda servis ediliyor. Diğer Cafe ve Restaurant işletmelerinden hiçbir eksiğimiz yok bilakis +1 farkla hizmet eden şef garsonlarımız var.  

Çocuklarımızın ailelerinde genellikle haklı olarak  “aman çocuğuma bir şey yaparlar mı, zarar verirler mi?" gibi endişeleri vardı şimdi bu olayı çok şükür ortadan kaldırdık ve çok güzel aktiviteler yapıyoruz.

Değişik branşlarda kurslar ve etkinlikler düzenliyoruz

. İşletmemiz açıldığı zamandan bugüne kadar muhteşem değişimler oldu. A sosyal olan bazı çocuklarımızı şimdi tutamıyoruz.

Evlerinde dahi servis yapıyorlarmış.

Onların mutluluğu bizi her şeyden çok mutlu ediyor.

Birbirleriyle nasıl anlaşıyorlar diye bize soruluyor, zaman zaman kırgınlıkları olabiliyor ama anında birbirlerine sarılıp barışıyorlar.

Şef garsonlarımız saygıyla, şefkatle, ilkeli ve prensipli yaşamayı verilen görevi eksiksiz yapıyorlar.

Çok da çalışkanlar verilen işi titizlikle yerine getiriyorlar. Ufacık sevgi veriyorsunuz kocaman sevgiyle size geri dönüyorlar.

En büyük istedikleri de bu sevgi zaten.

Ailelerimizde çok mutlular, çocukları çalışırken Anneleri de gidip çarşı pazar işlerini hallediyorlar.

Çünkü Çocuklarının burada güvende olduğunu biliyorlar. Ayrıca artık Onlarda çalışan ve sosyal hayata dahil olan birer birey oldular. Onlarla bir arada olmak Melek Yüzlerimizin ellerinden bir bardak çay içmek bana keyif ve bir o kadar da gurur veriyor.

İnanıyorum ki, Sizler de aynı duyguları hissedeceksiniz.

Sizleri Down Cafe&Restaurantımıza bekliyoruz.

Allah izin verirse haftaya başka bir konuda buluşmak üzere hoş çakalın. Hepimiz Sırrın Sahibine emanet olalım İnşaallah.

 

 

 

     Fatma Mert

Afyonkarahisar Down Sendromlular

Yardımlaşma Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı

 
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});