Yazı Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 10:58 Bu yazı 45 kez okundu
 
AKTARLIK
ZAFER MURAT ÇAKIR
afyonhaberturk
 
 

 

Geçtiğimiz Cuma günü sempatisi ile herkes tarafından sevilen eski bakanımız Veysel Eroğlu çat kapı yaptı, dükkanımıza ziyaretimize geldi.
Çayımızı içtik, sohbetimizi yaptık, aktarlığı konuştuk.
Dükkandaki gençlerimize nasihatte bulunan bakanımız Eroğlu, bu meslek gittikçe önem kazanıyor, kendini daha çok yetiştirin diyerek tavsiyelerde bulundu.
Sağolsun, varolsun, bakanımız fırsat buldukça dükkanımıza uğrar.

Takip edenler, izleyenler farkındadır; eczacı meslek kuruluşları ve ilaç firmaları ile aktarlık mesleği yarış haline girdi, her iki tarafta da pazarda kendilerine daha çok yer açmaya çalışıyorlar.
Evliya Çelebinin seyahatnamesini okuyanlar bilir. Evliya çelebi bir kenti anlatırken çarşısını, pazarını, halkını, halkın eğilimlerini, alışkanlıklarını, tercihlerini de anlatır.
Çelebinin Seyahatname’sinde bir çok ilde Aktarlar Çarşısı ibaresini görürüz.
Bu da gösteriyor ki aktarlık mesleği insanlık tarihinin şifa bulma anlamında yüzyılların süzgecinden geçerek eczacılık bilimine ana rehber eski meslektir.

Aktarlık nedir?
Kısa anlatımla Osmanlı döneminde hekimlerin ilaç terkiplerini hazırlayan kişilere aktar denir.
Toplum içinde aktar geçmişten günümüze güzel kokular ve şifalı bitkiler satan, bunların oranlamasını yapan kişiler olarak bilinir.
Bugünkü modern anlamıyla aktarlığı, tıbbi ve aromatik bitki satan, pazarlayan işletmeler diyebiliriz.
Aktarlık mesleğini rakamlarla ifade edecek olursak 1800’lü yılların ikinci yarısında İstanbul’da 45 eczaneye nazaran 2500 aktar olduğu yazılır, söylenir.

Bilimden uzaklaşan, bilimle iç içe yaşamayan kaybeder.
Kendi köklerini bir kenara iterek çıkış noktasını unutan, kendini köksüzlük olarak dayatan bilim de kaybeder.

Mesela kış aylarında gribal enfeksiyonların yükseldiği dönemde insanlar en az hastaneler kadar aktarları da ziyaret ederler.
Bu ziyaretçilerin arasında eczacılar, tıp doktorları da vardır.
Gelirler, buldukları, araştırdıkları terkipleri aktarlara istediği oranlarda hazırlatırlar veya aktarlara rahatsızlıkları doğrultusunda terkipler hazırlamasını isterler.
Bu demektir ki tıbbın ilaç hazırlamadaki merkez üssü ve doğaya dönüşün neticesindeki iksirin merkezi aktarlardır.

Bakanımız Veysel Eroğlu’nun detaya girmeden çalışanlarımıza “Bu meslek gittikçe önem kazanıyor, kendini daha çok yetiştirin” demesindeki amacı “Araştırın, okuyun, kendinizi geliştirin, kurulmuş zincirleri kırın” demekti.

Aktar sözcüğü ıtır kelimesinden gelir.
Itır, hoş kokan bir çiçektir ve aynı zamanda bu çiçekten yayılarak şifa bitkileri yayılımıdır.
Itır, hazımsızlığı giderir. Sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür. İshali keser.
Bu bitki üzerinden yüzyıllara dayanan tecrübelerle gelişen aktarlık, Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’nun dediği gibi aktarlığı tarihsel köken anlamında insanlık tarihi ile birlikte başlayıp günümüze kadar gelen en eski meslekler haline getiriyor.
Aktarlık ne bilime karşıdır, ne de kocakarı ilaçları mesleğidir.

Aktarlık bilimi de içine alarak bilime şifa/iksir maya olan yüzyılların denemelerinin ve tecrübelerinin süzgecinden geçerek kendini geliştirmiş defalarca keşfedilmesi gereken meslektir

 
Etiketler: AKTARLIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı