İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Yazı Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 11:34 Bu yazı 437 kez okundu
 
ANADOLU'NUN AYDIN YÜZÜ AFYON ‘’
MUSTAFA TÜRK -Yeditepeden
Mail frigvadisi@yandex.com
 
 

 

İlkbahar mevsiminin yavaş, yavaş kokularını hissettiğimiz bu günlerde hayatınızın her anında tüm güzellikleri yaşamanız dileği ile güzel bir haberle ile merhaba demek isterim.

Sevgili dostlarım geçtiğimiz hafta ‘’ yok etmeyin öldürmeyin’’ başlığı altında bir köşe yazmıştım.

Onun cevabını yetkililerden net olmasa özelden cevaplar aldım. Bu iyiye giden bir cevap oldu. 

Sizlerde biliyorsunuz ki Afyonkarahisar dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Bundan tam yirmi yıl önce Caz festivali ve Klasik müzik festivallerin anadolumuzun mütavazi şehirlerinden birisi olan havası sert insanı mert olarak bilinen topraklarımızda gerçekleşmesi bir yankı uyandırmış, sonra ülkemizde ve dünya da hayranlık kazanmaya başlamıştı. Kültür sanat yönetmenliğini yıllarca sürdüren Hüseyin Başkadem aslında ilimizin bir yerde kaderinin iyi yönde değişmesine neden olmuştur. Bu festivallerin yanı sıra daha sonra farklı kültür sanat festivalleri ile gündeme girmiş, giderek Eskişehir kadar olmasa da kültür sanat şehri olarak anılıyor. 


Caz ve Klasik müzik festivalinin yirmi yıldır yapılması sayesinde UNESCO  Gastronomi alanında Afyonkarahisar yaratıcı şehirler arasına girerek büyük bir ivme kazanmasına sebep olmuştur. 
Bir önce ki yazımda Caz festivali ve Klasik müzik festivallerinin yapılıp yapılmayacağı konusunda endişelerimi dile getirmiştim haklı olarak. 

Yazımın yayınlanmasından kısa bir süre sonra ilimiz Turizm Tanıtım Bürosu Koordinatörü İbrahim Okumuş beni arayarak Mustafa abi hiç endişelenmeyen Caz festivali ve Klasik müzik festivalleri Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak. Bununla ilgili tarihlerde şu şekilde, 20. Caz Müzik Festivali 17-22 Nisan, Klasik Müzik Festivali ise 1-8 haziran tarihlerinde olacağını söyledi.
 
Geçtiğimiz hafta içerisinde Hüseyin Başkadem yönetim kurulu arkadaşlarla sayın valimiz Mustafa Tutulmaz bey bir araya geldiler gerekli çalışmalar devam ediyor dedi. Bende kendisine teşekkür ettim. Bu anlamda güzel bir açıklama oldu kendi açımdan ama bu konuşmamdan yaklaşık iki saat sonra,   
Caz Festivali ve Klasik Müzik Festivalinin yaratıcısı eski sporcularımdan Hüseyin Başkadem beni arayarak kısa bir telefon görüşmesi yaptık. 


Başkadem konuşmasında yetkililer ile bir görüşme gerçekleştirdiği fakat yeterli bir desteğini açıkçası görmediğini ve hayal kırıklığı yaşadığını bu festivali yapıp yapmama konusunda sıkıntıları çekmede artık zorlandığını dile getirdi. 
Her yıl artan ekonomik zorlukların yanında bir de ben bunları yaşatmak için büyük emekler vermeye çalışırken manevi engellemeler işin açıkçası beni yıldırmıyor değil ama ben bu toprakların çocuğuyum benim bu güzel şehrimin tanıtılması için kendi sağlığımı bile hiçe sayıyorum demesi inanın beni derinden etkiledi. Sessizliğe gömüldük ve kısa bir süre sonra da telefon kapandı. Ne olacak şimdi diyerek müzik festivallerin geçmişinde bir gezinti yaptım bir söyleyişi dikkati mi çekti onu sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Geçtiğimiz yıl yapılan müzik festivali sonrası yaşam keyif dergisinde Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrasının ilk kadın birinci konsertmeister’i baş kemancısı Jülide Yalçın hanım efendiye bir soru yöneltiliyor. 

Sizi en son olarak Afyonkarahisar Müzik Festivalinde dinlemiştim, festivaller konusunda yorumlarınızı almak istiyorum ?

Ünlü kemancı Jülide Yalçın kısa ve öz  olarak şunları söylüyor ; 
Benim için festivallerin iki kriteri vardır. Birincisi toplumsal boyutu olacak ; 
ikincisi, iyi müzisyenlerin katıldığı bir etkinlik olması gerekiyor. 
Örneğin Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, benim için toplumsal değeri olan bir festivaldi. Orada olmak ve festivale katkıda bulunmak beni çok gururlandırdı. 
Andaolunun aydınlı yüzüydü.

İşte böylesine ‘’ Anadolunun aydın yüzü ‘’ olarak görülmek ve bunu dünyaya kanıtlamak kadar güzel ne olabilir. 
Tüm Afyonkarahisar halkının bu festivale sahip çıkması lazım her kesimden işçisi,memuru,esnafı. Çünkü siyasi bir olgu değildir bu güzellikler. 
Kim bilir sevgili dostlarım bir gün gelir belki de  bu alanda hizmet veren insanın heykelini dikersiniz. 
Yada heykelini dikecek başka bir il ortaya çıkar mı çıkar. 
Sevgi ile kalmanız dileği ile Anadolumunun aydınlık yüzü olan dostlarım hepinize saygılar.

 
Etiketler: ANADOLU'NUN, AYDIN, YÜZÜ, AFYON, ‘’,
Yorumlar
Haber Yazılımı