AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Yazı Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 14:48 Bu yazı 827 kez okundu
 
BENDEN SÖYLEMESİ
MUSTAFA TÜRK -Yeditepeden
Mail frigvadisi@yandex.com
 
 

Geçmişten günümüze köprü olan tarihi konaklarımızın bulunduğu sokaklar her geçen gün artan ziyaretçilerle dolup taşıyor. Genellikle iki katlı olan Afyonkarahisar konakları beş yada sekiz odalı şekilde karşımıza çıkıyor. Bu güzel konaklarımızdan hangi sokağa yürürseniz o sokaklar sizi Arnavut kaldırımların güzelliğini yaşatırcasına karşılıyor. Yürüdükçe kendinizi tarihin o güzelim derinliklerine ve anılarına götürüyor. Bazen bir kapının bazen de o evlerin önünde oturan yaşlı bir amca yada bir hanımefendi ile sohbete koyulup geçmişi onlardan dinleme şansını yakalıyorsunuz. Hepsi de candan ve içtenlik sizi evlerine misafir etmekten çekinmiyor.Tarihi yapılarla birlikte aslında konaklarımız  bu güzel kentimizin kültürel kimliğimizin de korunması ile dikkat çekmektedir. Sivil mimarlığı,yapım tekniği ve tasarımları ile oldukça göze çarpmakta. Özellikle kent merkezine çok yakın olan bu tarihi konaklarımızın trafik işleyişinin kesinlikle yeniden ele alınmasını öneriyorum. 

Bunu neden gündeme getirdiniz diyebilirsiniz. İlimizin kültürel sanatsal faaliyetlerinin bulunduğu tek bir mekan var o da kent meydanı ,onunda taleplere yeterli geldiğini düşünmüyorum. Çünkü bazen yapılan kültürel sanatsal yada farklı organizasyonlar o ilde bulunan insanların gelip takip ettikleri yer olması nedeni ile kendimizi başka insanlara tanıtmamamızda sıkıntılar yaşıyoruz. Bu nedenle Afyonkarahisar’a gelen herkesin ilk ziyaret ettiği yerler Mevlevi caddesi ve Tacı Ahmet mahallesindeki tarihi konaklarımız, kültür semt evi,ulu cami ve kalemiz. Bir gün fırsat bulursanız özellikle Cuma,cumartesi ve pazar günleri buraya akın akın ziyaretçi görebilirsiniz.
Benim bu işle ilgilenen birimlere özellikle Mevlevi yokuşu, Cumhuriyet ilk okulunun bulunduğu bu yerlerin sadece cumartesi ve Pazar günleri trafiğe kapatılmasını istiyorum.

Sağda yada solda araçlar görmek yerine bu yerlerde sokak müzisyenleri, kitap değiştirme, incik boncuk yada o yörede yaşayan kadınlarımızın evlerinin önünde kendi elleri ile hazırladıkları yazmalar,patikler hatta yine elleri ile yaptıkları yöremizin hamur işlerini hoşaflarını satmaları için fırsat verin.

Gezmeye gelmiş insan elinde ki fotoğraf makinası ile evlerin önünde bulunan araçlar yerine bu güzellikleri karelesin bizleri bu şekilde tanıtsın.
Aslında istediğim çok basit uygulanması zor bir durum değil.

Benden söylemesi gerisi bu ili yöneten kişilerin uygulamasına kalmış.

Böyle gelmiş böyle gider demekten kendilerini kurtarmak istiyorlar ve yepyeni bir kent yaratmak istiyorsanız bu tarihi dokunun içerisinde, kendinize dokunmanızı isterim.

Sevgili okurlarım bu yazımın içerisinde birkaç gün önce hizmete girmiş ilimizin en gözde beldelerinden olan Erkmen  Özdilek yolu üzerinde harika bir girişim yaparak Yöresel ürünler satış ve yemek evi açtı.

Bir birinden güzel yöresel tanıtımlar yaparak öncelikle ilimizi sonra Erkmen’i öne çıkarmaya başladılar.

Ziyarete gittiğiniz de  sıcak bir gülümse daha içeri adımınızı  attığında başlıyor sizi sıkmadan isteğinize göre yönlendirip gezdirip alış verişinizi, kahvaltınızı, öğle yada akşam yemeklerinizi yiyebiliyorsunuz. İç dekorasyonu ve mimarisi ilginizi çekeceğinden eminim.

Özel günlerinizin ve yada aileniz ile vakit geçirebileceğiz güzel bir mekan. Böylesine güzel bir mekanda haftanın bir günü sadece ve sadece Türk Sanat Müziği icra edilmesi çok güzel olur.

Çünkü ilimizde bunun eksikliğini her zaman yaşıyoruz.

Ben inanıyorum ki Erkmen Yöresel ürünler satış ve yemek evi bunu başarabilir. Ben burada dernek başkanı Ayşegül Şahin hanıma . işlet müdürü Fatih Koçak  ve özellikle bizimle bire bir ilgilenen işletme müdür yardımcısı  Kübra Tan  hanıma ailem adına teşekkür ederim.
HOŞCA KALIN AMA DOSTÇA KALIN
Mustafa Türk

 
Etiketler: BENDEN, SÖYLEMESİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı