ŞEHİR KAMERALARI
Yazı Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 10:53 Bu yazı 391 kez okundu
 
Bireyin içindeki duygulardan en iyi şekilde yararlanması
PINAR ÖZSU PSİKOLOG
afyonhaberturk
 
 

Duyguyu bir olay, kimse ya da nesnenin insanın iç dünyasında oluşturduğu etki olarak tanımlayabiliriz.4 Genelde duygular iyi-kötü, olumlu-olumsuz olarak kategorize edilmektedir. Güven, sevgi, neşe gibi duygular olumlu olarak değerlendirilirken; öfke,keder, korku gibi duygularsa olumsuz olarak kabul edilmektedir. Bunun doğal getirisi de insanların olumsuz duygularını sergilerken olumlulara nazaran daha zorluk çekiyor olmasıdır.

 Olumsuz/kötü/sağlıksız olarak nitelendirdiğimiz duygular aslında hepimizin içinde bulunmaktadır ve bizler zaman zaman kederli, üzüntülü, öfkeli olabilmekteyiz.

Problem ise ‘’sağlıksız’’ olarak gördüğümüz bu duyguların sürekli hale gelip, kişiliğimiz de yer etmesidir. O halde bizim anlık öfkemiz problem arz etmemekte midir? Bu soruya şöyle bir yaklaşımla bakabiliriz: Birine karşı öfke duyduğumuz zamanlarda, öfke duygumuz aslında bize duygusal tedaviye ihtiyacımız olduğunun sinyalini vermektedir. Olumsuz olarak isimlendirdiğimiz duygularımız aslında çözüm gerektiren durum mesajlarından ibarettir. Karşı tarafa olan öfkemizin temelinde çoğu zaman kırgınlıklarımızın olduğunun farkına işte bu ‘’çözüm gerektiren mesajlar’’ sayesinde varabilmekteyiz. Kırgınlığımızın aslında beklentilerimizin karşılanmadığında ortay çıktığını çözüm gerektiren durum mesajları aracılığıyla fark edip, ifade edebilmekteyiz.

 

 ‘’Olumsuz ‘’ duygularımız rahatsız olduğumuz durumların farkına varmamız için alarm ve uyarıcı niteliği taşımaktadır.

Bu yüzden bu duygular günlük hayatımızdaki mutluluğun önemli denge unsurlarıdır. Bireylerin içindeki duygulardan en iyi şekilde yaralanmasına katkı sağlamaktadır. Ve diyebiliriz ki tüm duygular ‘’olumlu’’dur

 
Etiketler: Bireyin, içindeki, duygulardan, en, iyi, şekilde, yararlanması,
Yorumlar
Haber Yazılımı