Yazı Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 19:08 Bu yazı 2077 kez okundu
 
CUMHURİYETİ NASIL KURULDU, SIK SIK HATIRLATILMALI
Zafer Murat Çakır
Zafer Murat Çakır
 
 

 

Bayramlar bizde coşku ile kutlanır.
Çocukluğumuzdaki kadar olmasa da yine de bayramlar bizde coşku ile kutlanır.
Kurtuluş Savaşının ve Cumhuriyetin kazanıldığı topraklarda yaşayanların ve tüm Cumhurun Cumhuriyet bayramını kutlarım.

Cumhuriyet özü ile halkın iradesinde olan bir yönetim şeklidir.
Cumhuriyet monarşi (bir ailenin veya bir zümrenin yönetimi ) değil, ağaların beylerin liderlerin de değil, Meclis’te sizin vekalet verdiğiniz (asıl olmayan) vekiller sizi temsil eder, sorunlarınızın giderilmesi için sizin sözcünüz olurlar.

Cumhuriyet, Türkiye’deki sistemi sistemde zaaflar yaratarak, düzeltilecek zaafları farklı yönlere çekerek, sizin için iyi olanı ben bilirim demek değildir.
Cumhuriyet ben her istediğimi yaparım, hesap vermem değildir hiç değildir.
Cumhuriyet ben sistemi ele geçiririm, kendime saraylar yaparım, saraylarda yaşarım da değildir.
Cumhuriyet halkın egemenliğidir, halk gücüdür.
Bu güç daima Türk Milletinindir.

Muallimler Ankara’da bir toplantı yapmışlar, bu içtimaya iki-üç muallim hanım da iştirak ederek salonda ayrı bir yere oturmuşlardı.
Muallim hanımların içtimaya gitmelerini hoş görmeyen meclisin sarıklıları Gazi’ye şikayete giderler. Gazi kızarak:
-”Kimmiş muallimler cemiyet reisi ? Çağırın onu!”der. Mazhar Müfit birkaç dakika sonra içeri girince gürleyen bir sesle ona çıkışır: ”Siz Muallimler içtimada ne yapmışsınız ? Ne ayıp şey bu?”
Mazhar Müfit şaşakalır. Gazi’den bu hareket mi beklenirdi?
Sarıklılar muzaffer bir beşaretle gülmektedir. Sarıklılar neşe içinde iken, Gazi’nin sesi hep aynı tonda devam eder:
-”Olur şey değil,olur şey değil! Mazhar müfit hala ayakta ve hala ne diyeceğini şaşırmış bir halde cevap vermeye çalışır:
-”Efendim vallahi…”
-”Bırak bırak ben hepsini biliyorum; içtimaya muallime hanımları da çağırdınız. Fakat onları niye ayrı sıralara oturttunuz ? Sizin kendinize mi itimadınız yok, Türk hanımlarının faziletine mi? Bir daha öyle ayrılık gayrılık görmeyeyim, anladınız mı ?”
Yukarıdaki kısa alıntıdan da anlaşılacağı üzere cumhuriyet yönetimi halkı cinsiyetlerine göre değerlendirmez, onları eşit kabul eder.

İlk mecliste bir gün laiklik konusu konuşuluyordu. O gün de meclise Gazi Mustafa Kemal Paşa başkanlık ediyordu. Meclisin tanınmış din âlimlerinden bir vatandaş kürsüye geldi. Alaycı bir tavırla:
– ”Arkadaşlar bir laikliktir gidiyor. Affedersiniz ama ben bu laikliğin manasını anlamıyorum, nedir bu laiklik ?’ ‘ diye söze başlarken riyaset makamında bulunan Mustafa Kemal Paşa dayanamamış, oturduğu yerden elini kürsüye vurarak:
-”Adam olmaktır Hocam, adam olmak! ” diyerek Hoca efendinin sualini cevaplandırmıştır.

Cumhuriyet tüm kurumları kula kulluk eden insanlar değil Cumhuriyet tüm kurumları ile irfanı ve vicdanı hür adamlar yetiştirir…

Cumhuriyetin on ikinci yıl dönümü için bir sıra dövizler hazırlanmıştır. Bunlar içinde ”Atatürk bizim en büyüğümüzdür.”, ” Atatürk bu milletin en yücesidir.” ”Türk Milleti asırlardır bağrından bir Mustafa Kemal çıkardı.” ‘Atatürk listeyi dikkatle gözden geçirir. Bunlar ve bunlara benzeyenleri çizerek, hepsinin yerine kendini en iyi ifade eden şu satırları yazar: ”Atatürk bizden biridir.”

Cumhuriyet yönetiminde yönetende yönetilen de bizden biridir. Çeşitli bahanelerle kendini cumhuriyetin kurucuları alçak gönüllülerle yarıştıranlar, onlara hakaret edenler, her fırsatta onları aşağılamaya çalışan merdiven altı dindarları ve keşke savaşı yunan kazansaydı diye hala temennide bulunanlar sizden birileri değillerdir.

Cumhuriyeti anlamak için cumhuriyetin içeriğini bilmek gerekir.
Tarih fukaralarının merdiven altında öğrendiklerini tarih bilimi zannetmeleri ile ne cumhuriyetçilerin içindeki coşku kırılır, ne de tarihi karartmaları ile tarihin seyri değişir.

Kısacası bugünlerde bizim özveri ile mücadele edip cumhuriyetimizin nasıl kurulduğunu unutanlara, saptırmaya çalışanlara, unutturmaya çalışanlara sık sık hatırlatmalarda bulunmamamız gerekir.

 
Etiketler: CUMHURİYETİ, NASIL, KURULDU,, SIK, SIK, HATIRLATILMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı