AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Yazı Detayı
12 Ağustos 2019 - Pazartesi 23:29 Bu yazı 220 kez okundu
 
DÜĞÜNLERDE MEN’İ İSRAFAT KANUNU
MEHMET BULDAN
afyonhaberturk
 
 

 

1️⃣TBMM’nin 25 Kasım 1920’de çıkarmış olduğu en anlamlı kanunlardan birisi “Düğünlerde Men’i İsrafat Kanunu” dur. Meclisin bu kanunu çıkarmaktaki öncelikli amacı Milli Mücadele nedeniyle toplumun maddi birikiminin gereksiz yere sarf edilmesini engellemektir.

Zamanla kanunun uygulanmasında yaşanan aksaklıklar nedeniyle 1967’de yürürlükten kaldırılmıştır. Atatürk’ün başlattığı İsrafın Önlenmesi ve Tasarrufların artırılması çalışması günümüzde değişik şekillerde sürdürülmektedir.

2️⃣Esasen, Osmanlı Devleti’nde XIX. yüzyıldan itibaren düğünlerde yapılan israf sosyal bir sorun olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Padişahlar bu soruna hassasiyet göstermişler, düğün israfının ve başlık parasının önlenmesi için fermanlar yayınlamışlardır.

3️⃣Nitekim 1872’de “İzdivâc ve Tenâküh Maddesi Hakkında Tenbîhatı Hâvî İ’lânnâme” adlı bir yasa yayınlanmıştır.

4️⃣“Düğünlerde Men’i İsrafat Kanunu” na göre düğünlerde fazla masraf yapmak (ölçüsü belli değil ) ve ikiden fazla köçek oynatmak yasaklanmıştır.

(KANUN METNİ PAYLAŞIMDAKİ RESİMDEDİR) CHP’nin başvurusu üzerine 1967'lerde kaldırılmış olan bu kanunun kısaca belirtmek gerekirse; İSRAFI YASAKLAYAN BİR KANUN OLMASINDAN DOLAYI TEKRAR ÇIKSIN DİYESİ GELİYOR İNSANIN.

5️⃣Öte yandan kanunun uygulanmasında yaşanan sıkıntılar meclis gündemini de meşgul etmiştir. Pek çok örnekten biride ikinci resimde yazılıdır.

MEHMET BULDAN

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi  Uzm

 

 
Etiketler: DÜĞÜNLERDE, MEN’İ, İSRAFAT, KANUNU,
Yorumlar
Haber Yazılımı