Yazı Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 17:17 Bu yazı 207 kez okundu
 
İki Milli Servet
MEHMET BULDAN
afyonhaberturk
 
 

Şimdilerde Hükümet Konağı olarak kullanılan, Özel İdareye ait binanın bulunduğu yerde 2002 yılı depreminde hasar gören Çobanlar İlkokulu bulunuyordu. O yıllarda ilkokul öğrencisiydim. Birkaç yıl öncesine kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan, şimdilerde ise Emniyet Karakolu olacağı söylenen yer ise Çobanlar Ortaokulu idi.

Ortaokul o dönemlerde bizim için ulaşılması gereken bir hedef gibi görünür, orada okuyanların çok şanslı olduklarını düşünür ve mevcut bina ihtişamlı gelirdi. Söz konusu ilkokul ile ortaokul arasında köy çeşmesi bulunur ve her iki okulun çocukları teneffüslerde buradan su ihtiyacı karşılar, bunun yanında mahallenin bütün hayvanları da buradan akan ve iki tane uzun hatıl dediğimiz yalaklardan su içerdi.

      Çoğu zaman hayvanlardan ve orta okulda okuyan büyük ağabeylerden sıra gelinceye kadar teneffüsün zili çalar ve su içemeden tekrar derse girmek zorunda kaldığımız olurdu. Daha sonraki yıllarda ilkokul bitti bize ulaşılması gereken hedef olarak görünün ortaokula kaydımızı yaptırdık. Fakat ilkokulu okurken devasa büyüklükte gördüğüm okulun 1987 yılında lise açılmasıyla Çobanlar öğrencisine yeterli gelmediği gerekçesiyle şimdiki yeni lise binasının olduğu yere bir ortakokul ve lise binası yapılmaya başlandı sanırım YIL 1990’dı. Birkaç müteahhit değiştirdikten sonra söz konusu bina yapıldı ve mevcut Ortaokul oraya taşındı. Bense ortaokul 3. sınıfından itibaren orada okumaya başladım.

Milyarlarca lira harcanan ve bunun yanında birkaç müteahhidi zengin ettiğini düşündüğüm 3 katlı büyük bir lise binası, lojmanları, konferans salonu ve çevre düzenlemesi yapıldı. Her şeye rağmen güzel olmuştu.

O dönemlerde, eğitim yönünden öğrencilerin, öğretmenler ve velilerin gayret göstermemesi nedeniyle yeterli eğitim-öğretim seviyesine ulaşamadı ve üniversiteye sadece bazı okul birincisi olan öğrenciler kontenjandan üniversiteye girebildi.

1990 yılında yapılarak eğitime açılan lise binası 2002 yılının Şubat ayının 3. günü saat:9.00’da meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremle büyük hasar gördü ve eğitime devam edemedi.

Çobanlar öğrencisi ya Afyon’a yada lise olarak geçici kullanılan Zafer İlköğretim Okuluna gitmek zorunda kaldı. Tabi ki bu arada deprem nedeniyle zarar gören okul 5-6 yıl içinde aynı yerinde yeniden yapılmaya başlandı ve yine milyarlar harcandı. Bu arada tabi okulun fiziki durumunun yetersizliği ve öğretmen eksiklikleri nedeniyle pek çok öğrenci yeterli eğitimi alamadı.

Nihayet 2008 yılında yeni lise binasının yapılması ile Çobanlar lise öğrencisi öğrenimine kendi binasında devam etmeye başladı.

1990-2008 arası iki büyük çaplı lise iki masraf iki servet ikisi de milli, biri Milli eğitim, biri ise milli Servetti. Umarım tekrarı yaşanmaz. Öğrencilik anılarımın arasında acı gerçekleri yansıtmaya çalıştım.

 
Etiketler: İki, Milli, Servet,
Yorumlar
Haber Yazılımı