Yazı Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 10:33 Bu yazı 26 kez okundu
 
İyileştirici Etkisi Hafife Alınmış 16 Muhteşem Şifalı Bitki
ZAFER MURAT ÇAKIR
afyonhaberturk
 
 

 1

İyileştirici Etkisi Hafife Alınmış 16 Muhteşem Şifalı Bitki

Yemek yapmayı düşündüğünüzde aklınıza hangi otlar geliyor? Biberiye, Fesleğen, Kekik, Nane Kimyon, Adaçayı hatta Lavanta, Kantoron, Zerdeçal… Birçok doğal yaşam meraklısının hayatına zımbalanmış ortak mutfak kültüründeki otlardan oluşan uzun bir liste var. Onları şifalı oldukları için yetiştiriyoruz ve yemeklerimize kattıkları aromaları seviyoruz.
Ancak bitkiler dünyasında bu gündelik bileşenlerden çok daha fazlası bulunuyor. Sağlığa inanılmaz yararları bir yana; ilginç tatları, güzel ve değişik çiçek ve yapraklarıyla daha az tanınmış botaniklerin dünyadaki varlığı, sadece bitki bilimcilerin değil; hevesli bitki severlerin onları yetiştirip değer-lendirmesini (ki, ancak değer vermekle mümkün) bekliyor. Aşağıda çiftliğinizde, bahçenizde ya da balkonunuzda ve hatta evinizin bir köşesinde yetiştirmek isteyebileceğiniz şifalı bitkilerden bir kaçını bulacaksınız.

1. Kasıkotu

1-kasikotu
“Agrimony ya da Agrimonia”… Gülgiller familyasından… Adını; “gözü iyileştiren bitki” anlamına gelen Yunanca “Argemone” sözcüğüne borçlu. Ayrıca yaraların ve diğer deri durumlarının temizlenmesi ve iyileşmesi için kullanılıyor.

Bunun için bitkinin taze topraküstü kısımları ezilerek bir yara lapası hazırlanıyor ve yaralara dıştan uygulanıyor.

Türkiye’nin hemen her bölgesinde doğal olarak yetişiyor. Hazirandan eylüle kadar, çiçek açmaya başladığında toplanıyor. 40 dereceyi aşmayan sıcaklıkta ve gölge yerde kurutuluyor. Kasıkotu asla kaynatılmıyor, şayet kaynatılırsa birleşimindeki eteryağ türevlerini kaybediyor.

Demliğe konan iki kahve kaşığı kasıkotuna 300-500 ml kaynarsu ilave ediliyor ve 10-15 dakika demlenmesi bekleniyor. Mesane ve böbrek taşı, kum ve zararsız urlara, fıtığa iyi geliyor; mesane kramplarını çözücü etkisi var. Ayrıca bir safra söktürücü ve sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatıyor.

 

 
Etiketler: İyileştirici, Etkisi, Hafife, Alınmış, 16, Muhteşem, Şifalı, Bitki,
Yorumlar
Haber Yazılımı