Yazı Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 13:00 Bu yazı 156 kez okundu
 
Kendimize Yön Vermek
PINAR ÖZSU PSİKOLOG
afyonhaberturk
 
 

 

Bir ormanın derinliklerinde olduğunuzda, vizyonunuz ağaçlar tarafından engellenir. Bir rota planlamak için, yoğun ormandan ayrılmanız ve tüm manzarayı görmeniz gerekir. Benzer şekilde, kendi hayatınızın ormanlarında kalınsanız, gelecek haftadan çok daha fazlasını göremeyebilirsiniz. Kendinizle bir randevu ayarlamak diğer bir ifadeyle kendinize yönelmek size değişiklik yapmak için ne yaptığınıza dair daha geniş bir bakış açısı sunar. Sorun şu ki, kendinize yönelmeyi dikkatlice yapılandırmazsanız, bu durum zaman kaybına yol açabilmektedir. Kendinizle bir randevunun amacı, bilgi toplamak ve günün acil krizlerini çözmenin ötesine geçen planlar yapmaktır. Ancak bunu yapabilmek için kendinize ayırdığınız vakte odaklanmanız gerekmektedir.

 

Kendine Yönelmek Kısaca Neleri Kapsar?

1.Hayatımın farklı alanlarında elde ettiğim sonuçlar nelerdir?

2.Ne sıklıkta hata yapıyorum?

3.Durdurmak için neye ihtiyacım var?

4.Ne kadar enerji ve zaman harcamalıyım?

5.Kendime yaptığım yatırımın en iyi getirileri nelerdir?

Bu sorular üzerine yoğunlaşmak, duygusal durumunuz hakkında bir fikir verebilir, ancak bu soruları net bir şekilde cevaplamak zor olabilir. Bu beş soruyu nasıl cevaplayabileceğinize dair:

 

Soru Bir: Hayatımın farklı alanlarında elde ettiğim sonuçlar nelerdir?

Yaşamınızın her alanından gelen geri bildirimlere erişebilmeniz gerekir. Bu, sağlık, işletme, finans, kariyer, ilişkiler ve öğreniminizin, nasıl yaptığınızı görmek için bir kıstas gerektirdiği anlamına gelir. Yanıtları net bir şekilde bulamıyorsanız, durum hakkında en iyi tahmininizi elde etmeye çalışmak yararlı olacaktır.

Sonuçları Elde Etmek Neden Önemli?

Sonuçlarınızı bir araya getirmek, bir andaki hayatınızın tam bir resmini verir. Sonuçları toplamak size nerede ilerleme kaydettiğiniz, nerede hatalar yaptığınız ve neye ihtiyaç duyduğunuz konusunda en iyi fikir verir.

 

Soru İki: Ne Sıklıkta Hata Yapıyorum?

Burada yaptığınız hatalardaki kalıpları aramaya odaklanabilirsiniz. Hatalar döngülerden ibaret olabilmektedir ve döngüler üzerine yoğunlaşmak çözümleri geliştirmek için anahtardır.

 

Soru Üç: Durdurmak İçin Neye İhtiyacım Var?

Hatalar sonucu yeni arayışlar için zaman ayıramazsanız, aynı rutinde sıkışıp kalmanız muhtemeldir. Vaktinizi nasıl harcadığınıza bakmakta fayda var. Genel yaşantınıza bir göz gezdirin. Bunlar arkadaşlarla sosyalleşmek, bir proje üzerinde çalışmak veya farklı etkinliklere dahil olmak olabilir. Hedeflerinize göre en az eğlence, kar veya ilerleme sağlayan hangisi? Ya da hangisi yaptığınızda ‘’hata’’ olarak nitelendirmektesiniz? Zamanınızı ve enerjini harcadığın en kötü olarak değerlendirdiğiniz şeye daha az vakit ayırmak hata olarak değerlendirdiğiniz şeyleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

 

Soru Dört: Ne kadar enerji ve zaman harcamalıyım?

Ne kadar zamanınız ve enerjiniz var? Bir sonraki adım hata olarak yorumlamayacağınız şeylere ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini bulmak. Aşırı motive olmak ve aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışmak insanı sıkışmış hissettirmesine yol açabilir. Kullanabileceğiniz ilave zaman hakkında en iyi tahmininizi yapın.

 

Soru Beş: Kendime yaptığım yatırımın en iyi getirileri nelerdir?

Kendinize odaklanmanızda ki en önemli soru budur. Zaman içinde kendinizdeki iyileşmenin farkına varmanız hayata karşı doyumunuzu da arttıracaktır.

 

Enerjinizle veya zamanınızla kendinize iyi bir yatırım yapmanın ne olacağından emin değilseniz bazı öneriler:

Alışkanlıklar: Hayatınızı yöneten alışkanlıklara genel bir bakış. Ne yediğiniz, uyuduğunuzda, egzersiz yapıp yapmadığınız ve nasıl çalıştığınız.

Öğrenme: Neleri bildiğiniz ve neleri öğrenmek istediğinize dair.

Sosyal: Çevrenizdeki insanlar, mevcut ilişkileriniz, başkalarıyla geçirdiğiniz zamanın kalitesi

Hedefler: Yapmayı istedikleriniz, plan ve projeleriniz.

 

 
Etiketler: Kendimize, Yön, Vermek,
Yorumlar
Haber Yazılımı