AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Yazı Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 12:21 Bu yazı 117 kez okundu
 
KİMİLERİ ADAMIN KRALIDIR, KİMİLERİ DE KRALIN ADAMIDIR
ZAFER MURAT ÇAKIR
afyonhaberturk
 
 

Başkan Mehmet Zeybek lafı ağzında, yüreği avucunda insandır.

Bu yüzden, Afyon’da, belki de son yılların en kritik seçimini her partinin sağduyu sahibi insanlarını kişiliği ve yıllara dayanan itibarı ile onların  oylarını eğilip bükülmeden, ifrat ve tefrite kaçmadan alarak kazanmıştır.

 

Popülizme kaçmamıştır. Yapabileceğini yaparım, yapamayacağını oy kaybetme riskini göze alarak “Bunu yapamam, yaparım dersem sizi aldatmış olurum” tarzındaki harbi propagandası ile seçimi kazanmıştır.

Klasik siyasetçi tavırları ile günü savuşturan “Hele bi seçimi kazanalım sonrasına bakarız” dememiştir.

Seçim döneminde yakından takip ettiğim için vatandaşla, seçmenle, rakipleri ile diyalogunu iyi biliyorum, gördüm, yaşadım.

 

Memleketin delisine de velisine de sözü ağzında, yüreği avucunda “Mehmet Kardeş, Mehmet Abi, Bizim Mehmet” olarak yaklaşmış, “Bu kent bizim, birlikte ortak akıl ile yöneteceğiz” sloganında ve abartıya, popülizme kaçmadan, algı yaratma gücü yüksek rakibine rağmen rakibinin seçmenlerini kendine çevirmiş ve kaybedilecek gözüyle bakılan seçimi kazanmasını bilmiştir.

 

Son basketbol maçımızda bariz hakem hataları vardı. Maçı bu hatalar neticesinde kaybettik. Çekişmeli maçtı.  Zaten kazansaydık da çok farklı sonuçla kazanmayacaktık. Maçın sonucunda Sezar’ın hakkı Sezar’a, yiğidin hakkı yiğide diyerek sosyal medyadaki paylaşımında;

 “ING Basketbol Süper Ligi’nin 16. haftasında Meksa Yatırım Afyon Belediye Spor Kulübü'müz evinde Gaziantep Basketbol’a 95-92 yenildi.

Kötü oyunumuzdan dolayı değil, hakemlerin yanlış kararlarından dolayı mağlup olduk.

Takımımız bu akşamki maçında çok iyi mücadele etti.

Hakemlerin tüm takdir haklarını rakipten yana kullanması takımımızın hızını kesmiştir.

Güzel oyun sergileyen oyuncularımıza, teknik heyete ve salonu dolduran tüm taraftarlarımıza çok teşekkür ederiz…”

Paylaşıma dikkat edersek Hakemlerin adı yok, kötü oyunla kaybetmedik, sadece takdir haklarının ‘tümünü’ rakipten yana kullandılar gibi kimseye hakaret etmeden ve takım ve seyirci arasında tahriklere girmeden birleştirici bir o kadar da agresifliğe yol açmayan birleştirici bir dil kullanıyor. 

 

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı eski basketbolcu Hidayet Türkoğlu  tahminen ve okumadan kulak dolgusu tabirle bu paylaşımı duymuş (ya da başka bir amacı var) ki bir sponsorluk anlaşması sonundaki basın açıklamasının arasına hemen bu yorumu sıkıştırmış ve demiş ki: “Ben hayatım boyunca sosyal medya üzerinden kimseye cevap vermedim. Belediye başkanı gibi bir ismin o kurumda olup da, sosyal medya üzerinden federasyon ve hakemlere yorum yapması, oturduğu koltuğa yakışmıyor. Gerek ona gerekse de Afyonspor yöneticilerine söylüyoruz. Sosyal medya üzerinden yapılacak bir şey değil. Gerek benim, gerek arkadaşlarımın telefonu açık. Federasyonumuzun kapıları herkese açık. Rahatsız olduğunuz noktalarda buyurun gelin, beraber tartışalım. Bunu sosyal medyaya taşıyıp hakem arkadaşların isimlerini vererek hedef göstermek, yakışık almayan şeyler. Afyon Belediyesi'nin biraz daha dikkatli olmasını rica ediyorum. Onları sosyal medyadan hedef göstermek güzel şeyler değil. İnşallah bu hatalarından bir an önce vazgeçerler. Benim telefonum açık. O şehrin belediye başkanının bir rahatsızlığı varsa, şu anda Türkiye Basketbol Federasyonu'nun başkanı benim, bu kurumu ben temsil ediyorum, açarsınız telefonunuzu ve rahatsızlığınızı dile getirirsiniz. Sosyal medya üzerinden popülizme gerek yok. O koltuktaki insanlara bu tepkiler yakışmıyor. Hakem hatalarını aşağıya çekmek için güzel bir ekip kurduk. İnşallah sezonun ikinci yarısında bu tip olaylarla karşılaşmayız”

 

Yani Türkoğlu,ayakları koltuk gücünde yerden kesilmiş havalarda

1- “Belediye başkanı gibi bir isim” sosyal medya ve hakemlere yorum ve eleştiri yapmayacak… Ben telefonun ucundayım… Aç bana söyle diyor… “

Vay Maaşaallaahhhh…

Okumamış paylaşımı…

Bilmiyor…

Hakemlerin ismini vererek diyor… Ama paylaşımda hakem ismi yok… Bunu da bilmiyor…

2- Sosyal medya üzerinden popülizme gerek yok. O koltuktaki insanlara bu tepkiler yakışmıyor. O koltuktaki insanlara bu tepkiler yakışmıyor. Hakem hatalarını aşağıya çekmek için güzel bir ekip kurduk. İnşallah sezonun ikinci yarısında bu tip olaylarla karşılaşmayız”

Yine kocaman kocaman  Maşşaallaahhhh…

Popülizme gerek yok diyor ve “Şu anda Türkiye Basketbol Federasyonu'nun başkanı benim, bu kurumu ben temsil ediyorum. Beni iyi tanı, iyi bil “ der gibi kendinde olağanüstü yetki, keramet ve vasıfların olduğunu ima ederek popülizmin en alasını yapıyor…

Telefonu ve kapısı herkese açık olan birinin yorumlara kapalı olması ciddi bir rahatsızlık değil mi?

Böyle bir durumda adama “Sen neymişsin be abi” demezler mi?

 

Lakin;  Mehmet Zeybek olgun bir insan.

En önemlisi Türkiye Basketbol Federasyonu’nun başkanı 41 yaşındaki Hidayet Türkoğlundan yöneticiliğin ve siyasetin engebeli yolundaki tecrübesi ile,  iyi basketbol oynama ile iyi yönetici olma ayrıtındaki hamlığı bilmenin hoşgörüsündeki tecrübe ile , Hidayet Türkoğlu’nun sanki geçmişten bir şeyin intikamını alır gibi yaptığı basın açıklamasına kısa, az, öz cevap vererek “yaran nerende ben biliyorum” diyor…

 

Başkan Zeybek’in bu kısa, az, öz yolu tercih etmesinin muhtemel sebebi Türkoğlu’nun spor kariyerinde ülkemizi milli takımda ve ABD’de temsil etmesinin vefasına duyduğu milli saygıdır.

Sözü ağzında, yüreği avucunda olan bir insan olarak yoksa

  1. “Hadi ordan dopingci” diyebilirdi…
  2. Ya da Mevlana’ya atfedilen ünlü söz ile "suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek cevabım vardır ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adamı mı diye" cevap da verebilirdi.

Ama Zeybek  Başkan tanıdığımız olgunluğuyla gerilim oluşturmayacak, polemik yaratmayacak sözlerle kısa bir basın açıklaması ile  “….açıklamamızda hiçbir hakem arkadaşımızın da ismini asla vermedik, federasyonumuzu hedef göstermedik. Bu bağlamda bizim hiçbir kişi ya da kurumla sosyal medya hesaplarımız üzerinden olayı kişiselleştirip, diyaloga girme amacımız olmamıştır, olamaz da… Basketbol camiasının paydaşı olarak sporumuzun gelişmesi adına bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşeni yapacağımızı, birlik ve beraberlik duygusuyla hareket etmeye devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” diyerek hem kamuoyunu bilgilendirmiş hem de

Hidayet Türkoğlu’na (eğer anlarsa) yorumda zikredilmeyen isimden varmış gibi bahsederek “gocunduğun ne, yaran nerende evlat?” demiştir.

 

Hayat bazen böyledir.

Kendinde olmayan kerameti göstermek isteyenler memleket sözü ile lambur lumbur, dangır dungur sözler sarfediyorsa bir yerlerden güç alıyor demektir.

Yani kimileri adamın kralıdır, kimileri de kralın adamıdır.

Adamın kralında hamaset olmaz, alçak gönüllüdür.  Sözü ağzında, yüreği avucundadır. Ve koltuklara minnet etmeyecek ve koltuklara sığmayacak kadar da gönül adamıdır.

Lafın ağırını da taşın ağırını da kullanmasını iyi bilir.

Bu ikisini de kullanmıyorsa, kullanmamışsa sebebini Milli forma giyme şerefini yaşamış ve kendisini yurt dışında temsil etmiş bir kişiye duyulan vicdani ahde vefanın gereği  rencide etmek istememesindendir.

 

Umarız Türkoğlu da Başkan Zeybek’in açıklamalarından bir şeyler anlar ve rövanş niteliği taşıyan tutarsız açıklamasından belki hicap duyar ve elinin altında olduğunu söylediği telefonundan başkan Zeybek’i arayarak yorumu okumadan yaptığı lambur lumbur, dangır dungur basın açıklaması için özür diler…

Gerçi bösü ağzında, yüreği avucunda bir kişiden özür dilese ne olur, dilemezse ne olur.

Cevap; hiç.

 

NOT: “Hiç” alçak gönüllülükte derin bir felsefeyi ifade ettiği gibi günlük dilde ciddiye almamayı da içerir…

 

 

 

 
Etiketler: KİMİLERİ, ADAMIN, KRALIDIR,, , KİMİLERİ, DE, KRALIN, ADAMIDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı