AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Yazı Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 12:25 Bu yazı 47 kez okundu
 
KÜÇÜK HOLLANDA OLSAK DİYORUM
ZAFER MURAT ÇAKIR
afyonhaberturk
 
 Hollanda, toprak olarak Avrupa’nın büyük ırmakları Ren, Maas ve Schelde’nin oluşturduğu rüzgarlara açık büyük bir deltanın üzerine kurulmuş. Ülkenin yüzde ellisi denizin 7-8 metre altında.

Diğer yarısı ise denizden 1 metre yükseklikte. Bazı yerlerde denizi toprakla doldurarak sınırlarını geliştirmeye çalışıyorlar. Eski sömüren devletlerden. Karayiplerde üç adası var.

Üç ülkenin (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) coğrafî olarak birlikteliğini anlatan, politik ve resmi bir iş birliği temeline oturan Benelüks devletler topluğunun üyesidir.

Yüzölçümü 41.528 km2, nüfusu 17,18 milyon (2018). Nüfusunun 78,6’sı Hollandalı, 5,9’u Avrupa Birliği vatandaşı, 2,4’ü Türkler 2,2’si Endonezyalılar, 2,2’si Faslılar, 2,1’i Surinamlılar, 0,9’u Hollanda Karayiplisi, 5,7’si diğer ülke vatandaşlarından oluşmaktadır. Kişi başına geliri 56.435 Dolar.

 


Türkiye ile karşılaştıracak olursak toprak olarak Türkiye’nin 19’da biri, nüfus olarak yaklaşık beşte biri, kişi başına düşen geliri ise Türkiye’nin yaklaşık dört katıdır.

Kısacası Hollanda Afyonkarahisar’ın iki buçuk katı büyüklüğünde, bizim Konya ilimiz kadar bir devlet.
Topraklarını büyük oranda denizi doldurarak kazanmış bu ülkede güneşli gün sayısı da oldukça az. Bu yetersizliklere rağmen Hollanda tarım ihracatında dünya ikincisi.
Hollanda 2019 senesinde 94,5 milyar Euroluk tarım ürünü ihraç etti.

Tarım ihracatını bir önceki yıla göre 4 milyar euro artıran Hollanda, rekor kırdı.

 


Uzatmadan söyleyecek olursak Afyonkarahisar pilot tarım kenti ilan edilebilir.
Her türlü destek sağlanırsa arazi olarak Hollanda topraklarından daha verimli, elverişli ve kolay şartlardadır.
Sadece dokunmak gerekir.
Dokunacak olanlarda öncelikle siyasi kurumlar ve bunların başındaki kişilerdir.

Dokunmanın başlangıç noktası da öncelikle Afyonkarahisar’da ikiye ayrılan üniversite acilen birleştirilmeli ve hemen ardından ikinci üniversite olarak tarım üniversitesi kurulması gerekir.
Üniversitenin tartışılmadan bir oldubitti ile bölünmesi her iki üniversiteye de zarar vermiştir.

 Kimse kimseyi aldatmasın, kendisini de aldatmasın; AKÜ bünyesinde iken ilerleme kaydeden sağlık bölümleri şimdi yetersizlik içinde ve gerilemektedir.
AFSÜ sağlık bilimleri üniversitesi halkın gündemine öğretim görevlisi kaybı, lokanta açma, gaflar ile gelmektedir.
Bu durum acilen düzeltilmeli.
Gücün ikiye bölünmesi iki üniversiteye de bir şey kazandırmadı.
Demek ki biri bölerek iki olmuyormuş.

Yanlışın neresinden dönülse kardır diyerek eskiden Tarım kenti olan Afyonkarahisar’ın acilen yine tarım kenti olması için diğer dinamikler ve değerler ihmal edilmeden ATSO, BORSA, Ziraat Odaları ile gündem yaratarak projeler üretilmelidir.Bunları neden yazdım: Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Manisa Bölge Müdürlüğü'nden zaman zaman yapılan açıklamalarda hemen hemen her yıl ekilebilir arazilerimiz azalmaktadır.
Artık tarım kenti olmaktan vazgeçiyoruz. Arazilerimizi ekmiyoruz. Kırsal nüfusumuz azalıyor, sürekli göç veriyoruz.
Hani emniyet kemeri takmada, gece radarı uygulamasında, F Klavye uygulamada, oto ekspertizinde, mesire yerlerinde bira içmeyi yasaklamada, E-reçetelerin uygulanmasında, vs… vs… pilot bölge oluyoruz ya…

Kısacası Hollanda kıyaslamasında Hollanda’dan daha avantajlı fiziki her türlü şarta sahip ilimiz için yöneticilerimiz, STK’larımız, el ele verseler de kuruluşun ve kurtuluşun ilk adımı şehrimizi tarımda da pilot bölge yapsalar, ölen hayvancılığımız, can çekişen tarımımız, hayat bulsa, yani Afyon’umuz tarımda küçük Hollanda olsa nasıl olur diyorum?
 

 
Etiketler: KÜÇÜK, HOLLANDA, OLSAK, DİYORUM,
Yorumlar
Haber Yazılımı