Yazı Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 16:48 Bu yazı 399 kez okundu
 
KUTSAL ŞEHİR KUDÜS
Fatma Mert Beyaz Kalem
ffmert@hotmail.com
 
 

TÜRKİYE AÇISINDAN KUDÜS VE MESCİD-İ AKSA’NIN ÖNEMİ
“VAKİT KUDÜS’E DESTEK OLMA VAKTİDİR”


Beyaz Kalemin  Değerli Dostları, Kıymetli Afyonkarahisar’lı Hemşehrilerim tekrar Merhabalar,
Peygamber Efendimiz Aleyhiselatü Vesselam tarafından fethedileceği müjdelenen Kudüs dostu kutlu şehir İstanbul’un evlatları olarak yeryüzünün maneviyat merkezi kıblegahımız Mekke-i Münevvere’yi ve Peygamber Şehri Medinetü’l Nebi’yi hürmetle ve hasretle selamlıyorum.
Konum ve tarih itibariyle göz önünde olan bazı şehirler vardır. İnsanlığa giden yolda rehberlik yapan liderler bu şehirlerde yetişmiştir. İnsanlığın hak ve adalete davetinde bu yerler kullanılmıştır.

İşte bu mühim şehirlerden biri Kudüs’tür. Allahüteala C.C. tarafından kutsal kılınan üç semavi dinin kıblesi olan Kudüs; Mescid-i Aksa’nın içinde yer aldığı mübarek bir şehirdir. Adım atılan her köşede Kutsal Peygamberlerin yadigârını ve izlerini barındıran bir beldedir Kudüs. Peygamber Efendimiz Aleyhisselatü Vesselam’ın Hicretlerinden sonra kalarak şereflendirdiği 17 ay içerisinde namazlarını eda ederken Mescid-i Aksa’yı kıble edinmiştir. Mübarek yüzlerini Kudüs’e çevirmiştir.

,Bu nedenle Müslümanlığın ilk kıblesidir. İnsanlık tarihiyle oluşan kutlu bir şehirdir.

İslamiyet’le birlikte Hıristiyanlığın ve Yahudiliğin mübarek şehridir. Kudüs’ün Yahudilik için ehemmiyeti Süleyman Mabedi’nin yaşamış olmasına dayanır.

Yahudilikte Kudüs Allah’ın evi olarak kabullenilir. Hz. İsa’ya göre Adalet Şehri’dir. Hristiyanlık açısından baktığımızda da Kudüs Rabb’in seçtiği şehirdir. Kudüs’e gelirlerken gezmek için değil, yeniden dirilme isteğiyle ve dua etmek amacıyla gelirler. Kudüs Hıristiyanlık için tarihin başlangıcı ve biteceği yer kabul edilir.

Kudüs Hıristiyanlık için dini önem arz ederken Haçlılarla beraber siyasi bir nitelik kazanmıştır. Dolayısıyla günümüzde yaşadığımız Kudüs meselesi sadece Müslümanların sorunu değildir.

Aslında tüm medeniyetlerin ortak yarasıdır. Ancak; Efendimiz Aleyhisselatü Vesselamın Miraç yolculuklarında Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın ilk durak olması vesilesiyle bizim için daha çok önem arz etmektedir. Kudüs, bilinçli ve hassas her Müslümanı heyecanlandıran etkileyici bir şehirdir.

Kutsal şehir Kudüs için ferdi olarak yapılması icebedenler yanında sosyal, kurumsal, milli ve milletlerarası sahada da yapılması gerekenler mevcuttur. Bizler de Sivil Toplum Kuruluşları olarak Kudüs için neler yapabileceğimize ilişkin çalışmalar yapmaktayız. Bildiğiniz gibi STK’lar halkın gönüllü yardımlarıyla ve halk için yararlı çalışmaları olan yapılardır.

Sorunların belirlenmesi ve sonuçlandırılmasında etkin rol oynarlar.

Bu kapsamda Kudüs ile ilgili toplumsal şuuru ve idraki artırmalıyız

. Ülkemiz ile Kudüs’te yaşayan Müslümanların iletişimini güçlendirip, Kudüs’ü görme konusunda teşvik sağlanmalıdır.

Bu ehemmiyetle Dünya barışının sembolü olan Kudüs, yalnızca bir şehir, bir yer, değil yüce bir davadır. Hz. Âdem’den günümüze kadar tevhidin mümessili peygamberlerden kalan mirastır. Bizler de Elhamdülillah Müslümanlar olarak Hak’kın, adaletin hâkim olduğu bir dünya için mücadele ediyoruz.

Bu konuda Hükümetimizin bilhassa Kıymetli Cumhurbaşkanımızın destekleri ve çabaları aşikârdır. Her daim İsrail’in uyguladığı zulme müdahil olmaktadırlar. Vakit kardeşlik vaktidir. Bugün dünden daha önemlidir.

Bizler de Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmalıyız. Peygamber Efendimiz’in (SAV) “Yolculuk üç mescitten birine yapılır” hadisiyle buyurdukları üzere Mescid-i Aksa’nın ehemmiyetini belirtmişlerdir. Zira rivayet olunduğu biliyoruz ki, O’rada kılınan bir vakit namaz bin vakit namaz gibidir. İmkânımız ölçüsünde ziyaret etmeyi arzu edenlere Rabbim nasip etsin İnşaallah.
Kıymetli Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuşmalarında ifade ettikleri gibi ziyaretlerimizle, yardımlarımızla ne kadar Kudüs’e sahip çıkarsak oraya göz dikenlerin işide o kadar zorlaşacaktır.

Mademki kalbimizin bir yarısı Mekke bir yarısı Medine ise, üzerinde tül gibi olan Kudüs’e gelin sahip çıkalım. Kandil yağı babında yardım götürelim.
Programımız vesilesiyle Kudüs’ün unutulmaz fatihi Selahattin Eyyubi’ye, Filistin Davasında en büyük savunuculuğu üstlenen Şeyh Ahmet Yasin’e, Yaser Arafat’a ve bu davada canlarını feda eden tüm şehitlerimize Rabbimden rahmet diliyorum.

Yine Gazze olayları için yola çıkıp Şehitlik mertebesine ulaşan Furkan kardeşimiz ve tüm Mavi Marmara şehitlerine Allah’tan rahmet diliyorum.
Allah izin verirse haftaya başka bir konuda buluşmak üzere sağlıkla, huzurla kalın.
Hepimiz Sırrın Sahibine emanet olalım İnşaallah.

 

 
Etiketler: KUTSAL, ŞEHİR, KUDÜS,
Yorumlar
Haber Yazılımı