Yazı Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 14:03 Bu yazı 443 kez okundu
 
NAİM
MUSTAFA TÜRK -Yeditepeden
Mail frigvadisi@yandex.com
 
 

Malum havalar gittikçe soğuyor sabah sabah ofisimin penceresinden dışarı baktığımda sisli yağmurlu kasvetli bir hava vardı. Nedense bir durgunluk çöktü üzerime.

Zaten bu aralar moralim bozuk sessiz sedasız günler birbirini kovalıyordu. Uzun bir süre dışarıyı gözlemledim telaşlı telaşlı yürüyen insanları soğuktan titreyenleri özelliklede hayatımız birer parçası olan kedi ve köpeklerin sıcak birer yer bulmak için apartmanların önünde beklemelerini izledim. Çok ama çok değerli iki bayanın sabahın erken saatlerinden günün ilerleyen saatlerine kadar onlara yardımcı olduklarını bildiğimden birazda  içim rahat olarak radyodan gelen rotrigonun gitar konçertosu ile hüzünlendim bambaşka dünyalara dalmış gitmişim.

Müziğin ahenkli ritminin bitmesi ile bu gün uzun zamandır ara verdiğim yeni vizyona girmiş filimlerden birini izlemek için ofisimden ayrıldım. Arabama atladım giderken AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin ve AKÜ Devlet Konservatuarın hazırlamış olduğu bir çok etkinliğini takip ederek bu alanda başarılı çalışmaları ile inanın gurur duyuyorum.

En son konservatuarın Yıldırım Aktaş hocamın hazırlamış olduğu Kani Karaca’nın hayatının anlatıldığı güzel etkinliğe katılmış büyük bir keyif almıştım.

Yavaş yavaş ilerleyerek sisli ve buz gibi havada sinema salonunun bulunduğu AVM geldim. Arabamı park edip sinema salonunun bulunduğu yöne doğru hızlı adımlarla ilerdim.

Hiçbir bilgim yoktu hangi filimler vizyonda diye ama aklıma bir anda Medine arkadaşımın önerdiği film olan Naim geldi mutlaka izlenmeli demişti.

Baktım saatine bana da uygundu biletimi aldım salondan içeri girdim salonda on yada onbeş kişi vardı aslında bu kadar da beklemiyordum açıkcası çünkü gençlerimiz yada bizim yaştaki insanların ne yazık ki bu kültürü aldıklarını düşünmüyorum bu anlamda. Koltuğuma oturdum beklemeye başladım filimi.

Ne yazık tam saatinde film bir türlü başlamadı on beş dakika geçmişti, bekledikçe insanların konuşmalarının hoş olmadığını duymaya başladım yerimden kalktım yukarı doğru merdivenlerden çıkarak pencereyi tıklattım ve anında beyaz perde açıldı herkes gibi bende bir şaşkınlık olsa da yerime oturdum izlemeye başladım.

Geçen günlerde filimöncesi reklamların süresinin azaltılacağının haberini okumuştum inşallah öyledir diye düşündüm ama yanılmışım bitmeyen çileli dakikalar uzun sürdü ve nihayet sıra NAİM
Naim Süleymanoğlunu tanımayan yoktur büyük başarılara imza atan asrın haltercisi Süleymanoğlunu 2017 yılında kaybettik. Hepimiz çok üzüldük bundan eminim.

Aslında bizler Naim Süleymanoğlu’nu aldığı başarıları ile tanıdık onun hayatının bu kadar zorlu geçtiğini duymadık, duymadığımız gibi araştırma gereğini bile hissetmedik. Çünkü önümüze koyulanları ile yetindik

. Oysa o başarının altında yatan büyük bir dram ve hırs olduğunu göremedik. 
Ayla filimin vizyona girdiği zamanlarda kapalı gişe oynayan sinema severler böylesine değerli bir film olan NAİM’i izlemekten neden kaçınırlar bilemiyorum.

Belki yeterli bir tanıtım olmadı belki de insanların buna ayıracak zamanları yok belki de filimin ticari kaygısı hayatının sadece Seul olimpiyatlarına kadar yaşamını ele alması olabilir.

Ayrıca çok dikkat edilirse o yıllarda kullanmadığımız bir çok kelime ve bazı sahneler ülkemiz açısından iyi gözükmüyor. Naim rolunü üstelenen  Hayat Van Eck almış olduğu rolünü bence çok güzel bir şekilde oynadı

. Naim’in annesini oynayan Selen Öztürk bence bu filimin en iyi oyuncularından birisi.

Ama her şeye rağmen Naim Süleymanoğlu’nun biyagrofi niteleiğindeki bu filmini izlenmeye değer kalitede buluyorum.
Rahmetli o dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın Naim Süleymanoğlu’nu ülkemize getirilmesindeki  başarısı da asla göz ardı edilmemeli. 
Sevgili dostlarım ben Türk’üm diye her insanın izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum ve hepinize İYİ SEYİRLER diliyorum
Hoşca kalın ama dostça kalın

 
Etiketler: NAİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});