Yazı Detayı
12 Aralık 2019 - Perşembe 13:09 Bu yazı 383 kez okundu
 
NELER OLUYOR ?
MUSTAFA TÜRK -Yeditepeden
Mail frigvadisi@yandex.com
 
 

 

Afyonkarahisar'da artık son yıllarda kültür sanat adına çok güzel şeyler oluyor.

Bunların en başında Klasik Müzik Festivalı, Caz festivali, Filim festivali, Tiyatro oyunları, Klasik Bale eğitimi, Fotoğraf sanatçıların sergileri, Kitap günleri, Frigya Bisiklet yarışları, Seminerler, konferanslar, tarih konaklara verilen değerler ve buraya gelen insanlara gösterilen sevgi saygı içerisinde yaklaşmaları gerçekten beni mutlu ediyor.

Klasik müzik ve Caz festivalleri on dokuzuncu yıllarını doldurmuş durumdalar bu anlamda yeri gelmişken bu festivallerin mimarı Hüseyin Başkadem ve ona destek verenleri kutluyorum.
Bu arada İl Kültür Turizim Müdürlüğü'de bir şeyler yapmak için büyük emekler veriyor ama bir yere kadar, eli kolu bağlı sınırları belli çalışmalar yapabiliyor.

Bir de İl Kültür Turizm müdürlüğünden farklı yanılmıyorsam Afyonkarahisar Turizm ofisi var.
Bu ikili uzun zamandan bu yana ortak bir çalışmalarını görmediğim gibi bir araya gelmemek adına uzak duruyorlar.

Neyi paylaşamıyorsunuz bizde bilelim?

Yetki alanlarınız ne?

Yukarıda bahsettiğim etkinliklerde ortak çalışmalarınız hiç yok gibi bana göre.

Derdiniz nedir?

Kim haklı kim haksız?

Bunu açıklayın ortak bir basın bildrisi   ?
Bizde çalışmalarınızda size destek olalım halkımız  ile birlikte. Daha önce bir gazeteci arkadaşım köşesinde buna benzer bir şeyler yazmıştı. Bir yıl önce. çok iyi hatırlıyorum yazdıklarının doğru olduğunu düşünmeye başladım.

O günden bu güne kadar neler yaptı bilen yok.

..Gazeteci arkadaşımızın sorularını cevapladı da ben mi duymadım !!!

Afyonkarahisar da artık tiyatro kültürü oluşmuş durumda her hafta mutlaka bir tiyatro oyunu kapalı gişe oynuyor. Salı günü akşamı Risus sanat tiyatro dünyasının en önemli müzikallerinden birisi olan Çingeneler zamanı ilimizde seyircilerle buluşturarak büyük ilgi gördü. Müzikal anlamda bir ilk de böylece yaşanmış oldu.

Tiyatro alanında arkadaşım meslektaşım Ömer Mazi'nin hakkını vermek lazım. Hiç bir yerden destek almadan bu günlere getiren tek kişidir.

Televizyon, sinema ve tiyatro dünyasının birbirinden ünlü isimlerin ilimize gelmesi tanıtımımız açısından gerçekten güzel.

 

Bu ilde çevremizde illere baktığımızda bu alanda ileride olduğumuzu görüyoruz. Kültür sanat etkinlikleri elbette bununla kalmıyor özellikle Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Konservatuar Fakültesinin öyle güzel etkinlikleri var ki inanılacak gibi değil. Oscar ödüllü filimleri, fotoğraf sergileri, büyük sanatçıların müzikleri, hayatlarına anlatan çalışmaları içeren güzellikler yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor.
Eskiden kültür sanat adına bunları görmek çok zordu gazete ve televizyonlar da haber olarak görür, bizim buralarda ne zaman olur diye ah geçirirdik.
İlimizde kültür sanat alanında yapılanların yanı sıra Frigya tarafına yapılan yeni yollar, Emre gölü civarında deneme uçuşları sonunda balonla geziler her anlamda güzel takdir edilecek çalışmalar.
Çok önemli olan bir nokta var ki burada ki çalışmalar yapılan etkinlikler her yıl bir öncekini aratır duruma gelmeye başlamıştır. Kurutulmuş savaşımızın başladığı ve Cumhuriyetimizin kurulduğu Kocatepe'ye 25 Ağustosu 26 ağustos'a bağlayan gecesinde Şuhut tan başlayan zafer yürüyüşü ilk yıllarında olduğu gibi sorumluluk.

Afyon kocatepe üniversitesine verilmeli. 

On binlerce insan ülkemizin ve dünyanın farklı ülkelerinden gelerek bu toprakların değerini bilerek yürüyorlar, siyasi hiç bir düşünceleri olmadan şimdi öyle mi?
bence değil her parti farklı düşünüyor öyle yürüyor.
Yok öyle arkadaşlar sizler siyasetinizi içine katmadan bu vatan uğruna canlarını veren başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve şehitlerimiz için yürümelisiniz.
2020 yılını Zafer etkinliği kocatepe yürüyüşünde bakanlarımızı hatta sayın Cumhurbaşkanımızı da görmek istiyor halkımız.
Neden mi Çanakkale savaşı kadar Kocatepe'ninde önemli olduğunu düşünüyor.
Ben inanıyorum bu yıl bu etkinlik güzel olacak..
Her şey gönlünüzce olması dileği ile bu arada düşman kardeşlerden açıklama bekliyorum...
Yaparlar mı kendilerine güvenip
Hep birlikte göreceğiz ?

 

 
Etiketler: NELER, OLUYOR, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı