Yazı Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 12:20 Bu yazı 408 kez okundu
 
RÜYA MI GERÇEK Mİ?
MUSTAFA TÜRK -Yeditepeden
Mail frigvadisi@yandex.com
 
 


Bir başkadır benim memletim.

Havası sert insanı mert olan, insan sevdalısı Afyon'uma dışarıdan gelenlerin ilk olarak gördükleri lokumcuların, kuyumcuların, taşhanın bulunduğu uzun ince bir yolda ilerliyorum.

Egenin tarihi kentin bu güzel  sokaklarında insanların güler yüzlü bakışlarını, sevecenliğini, huzur içinde yürürken hissediyorum. Sağ tarafımda tarihi  kapalı Bedesten çarşısı, sol tarafım bir o kadar değerli kadınlar pazarı, önümde  mevlevi caddesine doğru ağır adımlar keyif alarak gidiyorum. Aman Allahım buda ne böyle, çok ama çok büyük bir meydan.

Bir tarafı adını aldığımız Afyonkarahisar kalesine giden yol, diğeri tarihi değeri çok büyük önem arz eden Afyon'u en iyi şekilde anlatan tarihi konaklara çıkan yol, ve bu yollarda yıllarca gezerek yaşamlarını sürdürmüş  bir döneme imzalarını  atan iki cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, büyük gurur kaynağımız Ahmet Necdet Sezer'in, Beşiktaşlı aynı zamanda A milli futbol takımımızın unutulmaz isimlerinden Ali Günçar, Türk pop müziğimizin sevilen sanatçılarından Emel Müftüoğlu, Türk Sanat Müziği sanatçısı Figen Akışık'ın yaşadığı sokaklar, konaklar bir başka güzel şimdi.
Rüya mı yoksa gerçek mi diye düşünüyorum.

Çocukluğumu yaşadığım bu sokaklara ne olmuş, parklar, cafeler, sokak müzisyenleri , ressamlar, kitap kulüpleri , çok eski yıllarda veteriner gıda labaratorunun ve sinema olarak kullanılan yer yıkılmış her taraf yemyeşil, tarihi Mihrioğlu konağın önü açılmış güzel mi güzel.
Mevlevi yokuşunun solunda bulunan içerisinde insanların bulunmadığı evlerin yerinde artık yürüyüş alanları akmescit mahallesinden mevlevi camisinin arkasına doğru gidiyor.

O güzelim meydanın mevlevi camisinin bulunduğu yerde ney sesinden çıkan müzik insana huzur veriyor. Sizlerinde bildiği gibi Mevlana'nın ölümünden sonra, oğlu Sultan Velit on üçüncü yüz yılda kurduğu bir tarikattır.

  Mevlana'nın insani görüşünü tasavufla birleştiren bir mevlevilik olarak biliyoruz

. Afyonkarahisar mevlevihasinde yetişmiş Sultan Divan Çelebi Mehmet Mevlana'nın yedinci kuşak torunlarından biri olup mevlivi cami içerisinde mezarı bulunuyor olması bu yerinin güzelliğine güzel katması harika bir duygu veriyor olması insanları rahatlaması açısından önemli.

Yurt içinden ve yurt dışından bir çok insan gelip buralarda gezmesi ve semazenleri izlemesi ne kadar güzel. 
Allahım özlediğim yada olmasını çok istediğim gibi  buraları görmenin heyecanını yaşar gibiyim şimdiden. 
Aslında öylesine güzel bir alana sahip kültürel varlıklarımızın güzelliklerini ortaya çıkarılması için Demirciler, kömürcüler sokaklarını, eski kasaplar çarşısını, ve kadınlar pazarınında  yeni yapılanması ile hayat bulacağını günlerinin özlemini yaşıyır gibiyim.
Bundan yaklaşık üç  ay önce böylesine bir proje için Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Başkanlığında güzel bir çalışmanın başladığını biliyordum.
O bölgede bulunan evlerin sahipleri görüşülüp anlaşmaya varıldığı ve projenin hayata geçirilmesi konusunda adım atacakları zaman, tüm dünyayı etkisi altına alan Coronovirüs süreci ortaya çıkması bu güzel olayın geçikmesine neden olmuştu. 
Öylesine güzel çalışmalar oluyor ki Afyonkarahisar Belediyesini alkışlamamak elde değil. Gastronomi evinin alt yapısı bitirilmek üzere. Çok kısa bir zamanda hizmete girecek. Afyonkarahisar'ı gezmek için çok daha fazla turların ilimize geleceğini biliyorum, tur ile gelen misafirlerimize bu güzel kentimizi gezdirirken görmenin mutluluğunu yaşıyor gibiyim.
Biliyormusunuz gazeteciliği başladığımızda üç arkadaş kendimize şöyle söz vermiştik

"Her kim ilimiz için çalışıyorsa onun yanın her kim ilimiz aleyhine çalışıyorsa karşısında bizi bulur" demiştik ve öylece devam ediyorum kendi adıma ben.
Sevgili dostlarım bu anlamda böylesine güzel bir projeye imza atan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve yönetimini yürekten kutluyorum tabiki onunla birlikte omuz omuza verip projenin hayata geçirilmesi için emek verenleri asla unutmuş değilim. Sizler gizli kahramanlarımızsınız.
Haydi hayırlısı ile yüce rabbim  bu güzellikleri görmeyi nasip etsin diyerek sevgi ve selamlarımı sunarak hoşca kalın ama dostça kalın diyorum.

 
Etiketler: RÜYA, MI, GERÇEK, Mİ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'});