Yazı Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 17:16 Bu yazı 212 kez okundu
 
SEBEPSİZ HİÇBİR İŞ YAPMADIĞINI BİLİYORUM
Zekiye DOĞAN
altinkafes63@hotmail.com
 
 

Sevgili okurlarım merhaba, sömestr tatilinde oğluma gelinime torunlarıma ve aynı zamanda rutin kontrollerimi olmak için gittim. Oğlum düne kadar hiç tanımadığı babadan bir anneden ayrı kardeşinin futbol kariyerini üstlenmişti. Hollanda’dan Havalimanına dönüş yolculuğumuzda: “Anne biliyorum senden çok şey istiyorum, ama kardeşimin desteğe ihtiyacı var. Eğer ki, ona destek olmazsam futbol kariyerinde istenilen seviyeye gelemeyecek. Bize bu konuda destek olur musun?” Dedi.

Bütün kötülüklerden uzak sevgiyle yetiştirdiğim çocuk koca bir adam olmuştu. Düne kadar onun yayında olmayan babasına inat ona ihtiyacı olan kardeşine içten ve samimi anasından destek istiyordu. Kokusuna dokusuna kişiliğine ve karakterine kurban olduğum oğluma: “Samimi olmasan bu soruyu bana asla sormazdın, sebepsizce hiçbir iş yapmadığını biliyorum. İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olmaktır. Sanıyorum ki, bu durum her ikimiz için bir sınavdır. Seni bu konuda mutlu edeceksem tabii destek olurum.” Dedim.

Türkiye’ye döndükten sonra uzun bir araştırmanın ardından Antalyaspor’un Scout’una ulaştım. Oğlumun yazdığı dilekçeyi, kardeşinin özgeçmişini Türkçe tercüme ettikten sonra E-postasına gönderdim. Ertesi gün telefonla geri dönüş yapan Sertaç Yüzbaş: “Şu an üstlerim önemli bir maç için şehir dışına çıktılar. Bana gönderdiğiniz bilgileri üstlerime ulaştıracağım. Size en kısa zamanda tekrar dönüş yapacağım.” Dedi.

Başarı hak adalet asalet varsa genlerdendir. Tabii yoksa dengeyi toplamaya başkalarını topa tutmaya endekslidir. İyiliğe endeksli olan asil ve asaletli oğlumun bu tavrı her ne kadar acı verse de adalet kokuyordu. Onun yetişme tarzı işte tamda buradan anlaşılıyordu. Oğlumun bu kararına onur duymam gurur duymam gerekiyordu. Oğlumun dilekçesi kabul edilmiş ve kendisine E-posta gönderilmişti. Sertaç Yüzbaş’ı telefonla arayarak: “Çocuklar adına size çok teşekkür ediyorum. Beni dünyanın en mutlu anası yaptınız.” Dedim.

Gayet mütevazi kişiliğiyle Sertaç bey: “Zekiye hanım, genç futbolcu dediğiniz kadar başarılı bir futbol oyunu sergilerse bizim çocuklara da çok iyi gelecek. Ayrıca kaybedecek bir durum yok. Bu iki hafta içerisinde çocuklar Antalya’yı ve Antalyaspor’u bizlerde çocukları yakından tanıma fırsatı buluruz. Tabii bu esnada onlarda yılbaşı tatillerini sizin yanınızda geçirmiş olurlar.” Dedi.

Hayal gücünüz hayalperest olarak havalarda uçuyorsa uçsuz bucaksız derin okyanusta boğulursunuz. Akıl elbette akıldan üstündür. Lakin akıl aldığınız insanın adı şanı olursa, akil asil olursa doğru yolu bulursunuz. Doğru bildiği yolda iki adım ileride olan bu iki kardeşe destek verilmesi gereken en doğru yoldu. Bu makalemi okuyanlar geçmişe bakarak: “Bu kadın manyak” ya da “İşte kadın dediğim bu olmalı” diyeceklerdir.

Eğer ki, başarıya ulaşmak istiyorsanız kimin neler dediğine değil, yüreğinizin götürdüğü yere gidin ve sakın unutmayın. Günlük hayatı yaygaralarla geçen insanlarla yola çıkmayın. Çünkü sonu çıkmazda olan yollarda yaya kalırsınız. Hayatınızdaki iyi niyetli insanlara bütün gücünüzle sahip çıkın. Çünkü o tür insanların yüreği paktır çıkara bağlı asla iş yapmazlar ve kazanırsınız. Sevgi sevda şefkat ve fedakarlık kolay telaffuz edilecek kelimeler değil, basite alırsanız yaşamınız boyunca basit kalırsınız. Hayatınızda bazen öyle insanlar vardır ki, akarsu gibilerdir. Eğer siz, akarsuyu keyfe göre maslak yaparsanız doğanın doğallığını hiçbir zaman koruyamazsınız!..

Sevgi ve saygılarımla Zekiye Doğan

20 Mayıs 2019

 
Etiketler: SEBEPSİZ, HİÇBİR, İŞ, YAPMADIĞINI, BİLİYORUM,
Yorumlar
Haber Yazılımı