AFYONKARAHİSAR CANLI İZLE
Yazı Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 21:12 Bu yazı 497 kez okundu
 
SİZİN GİBİYİZ
MUSTAFA TÜRK -Yeditepeden
Mail frigvadisi@yandex.com
 
 

 

Bu gün sabah evden ayrıldıktan sonra, sonbahar mevsimin son sıcaklıklarını hissede hisse de arabamdan inerek sevgi yoluna doğru ağır adımlarla yürümeye başladım.

Aslında buralarda çok dolaşan gezen biri olmadığımdan bir çok esnaf arkadaşlarla karşılaştık, hepsi ile kısa ayak üstü sohbetlerimiz oldu. 
Gelmiyorsun yüzünü unuttuk diyenler bile vardı onlara gülümseyerek tamam en kısa zamanda geleceğimi söyleyerek ayrıldım. Düşündüğüm bir olay vardı bir an önce oraya varıp onlara destek olmak istiyordum bu sebeple hızlandım ve nihayet istediğim noktaya gelince karşı kaldırımdan caddeye yöneldim.

Sabah erken saatler olduğundan çok fazla da bir trafik yoktu.

Mavilerle kaplı, özenle yapılmış dekoru ile güzel bir mekan insana özgürlük ve pozitif bir enerji veriyordu bana. 

Kapıdan içeri girince hemen güler yüzlü iki Down Sendrumlu hanımefendi beni güler yüzlü bir şekilde karşıladılar. Beni cam kenarında bir masaya yönlendirdiler.

Beraber yürüdük masaya oturdum hemen adımı söyledim amacım bu insanları tanımaktı. 
Dowm sendromunun  bir hastalık olmadığını sadece genetik bir farklılık olduğunu biliyoruz.

Otuz beş yaş üzerindeki hanımların doğum yapmaları bu riski artırdığı söylenmekte. Bir başka risk ise yapılan araştırmalar da genç annelerin daha çok çocuk yapmak istemeleri sonucunda bu tür rahatsızlıklar görülmesi dikkat çektiğini görebiliyoruz. Bu rahatsızlıklarla ilgili konularını işin uzmanlarına bırakıp Down sendrumlu insanların duygularını heyecanlarını anlamak onlara yardımcı olmanın huzurunu yaşamak istiyordum.

Bu hanımefendi kızlarımızdan Kübra benim çayımı kendi elleri getirerek ne kadar sempatik olduğunu ve yararlı bir birey olmanın heyecanını gösterdi.

Bu engelsiz cafe ve sanat evinde çalışan Down sendrumlu çocuklarımızdan Kübra’dan sonra Büşra ile tanıştık. Burayı ve kendinizi anlatır mısınız diyerek sohbete başladık.

Birbirlerinin sözlerini kesmeden çok mutlu olduklarını çalışmanın verdiği güzelliklerin son derece hoş olduğunu insanların artık kendilerine üzüntü ile bakmadıklarını, tam tersine bizlere daha pozitif baktıklarını görmenin keyfine vardıklarını, evlerinde ki sıcaklığı burada yaşadıklarını, arkadaşları ile güzel zamanlar geçirdiğini anlatan Büşra ve Kübra çok mutluydular.

Sabah saat on da çalışmaya başladıkları akşam saat beşte bittiğini söylerken mutluluklarını gözlerinden okumak çok güzeldi inanın.Kübra’nın bu gününe kadar hiçbir arkadaşının olmadığını söylemesi beni çok üzdü.

Bende benimle arkadaş olurmusun dediğimde elini uzattı neşeli güzel bir tebessümle evet dedi.

Kübra tenis’te şampiyonluk yaşadığını söyleyince bu kez ben çok sevindim çünkü ortak bir noktamız vardı artık. Spor müzik kültür sanat insan hayatının bence vazgeçilmezlerinden biri olduğunu bir kez daha anladım. Kübra, Büşra ve diğer arkadaşlarına  Afyonkarahisar’dan ülkemizin her yerine dalga dalga yayılan pickleball sporunu tanımaları için söz verdim.

Bu sözümü de en kısa zamanda uygulamaya koymak istediğimi ve gerekli çalışmayı yapıp korta götüreceğimi bildirdim.
Engelsiz cafe ve sanat evinden kısaca bahsetmek istiyorum.

Öncelikle böylesine güzel bir yer açtıkları için Afyonkarahisar Down Sendromu Yardımlaşma Derneği Başkanı Fatma Mert hanımefendi ve üyelerini yürekten kutlamak isterim.

Türkiye’nin bazı bölgelerin bu tür işletmelerin olduğunu biliyoruz ve olmasının da gerekli olduğunu düşünen insanlardan sadece biriyim. Fakat böylesine güzel aynı zamanda eğitim yerleri olan ve ilimizin en gözde yerinde bu çocuklara hizmet verecek bu yerin bir yıl gibi kısa bir sürede hizmete girmesi ve sadece dernek üyelerinin katkıları ile açılması alkışlanacak bir olay.
Cafenin işletme müdürlüğünü yapan Emrah bey engelsiz cafe ve sanat evinin ilimizde bulunan on dört Down sendromlu birey kadar hepimizin buraya sahip çıkmasını söylerken bu kızlarımızın yüzü gülüyordu. 
İleriye dönük çok daha güzel düşünceleri olan bu onurlu derneğin mutlaka önünün açılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu anlamda her birey boş zamanlarında bu kardeşlerimiz neler yapabiliriz diyerek hem de onlarla destek vermek amacıyla ziyaret edilmesi çok güzel olur.

Bir kez daha emeği geçen herkesi kutluyorum.
Hoşca kalın ama dostça kalın

 
Etiketler: SİZİN, GİBİYİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı