Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
Köşe Yazarı
Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
 

KADINANA

ggg   İnsan nedir? Felsefe ve din bu konuya farklı yanıtlar verir.  Aristo, Platon, Gazzali, Kant, Descartes, Popper vb. klasik felsefeciler için  insan konuşan, alet yapan, hesap yapan, sosyal bir  hayvandır. İnsan sadece fiziksel ihtayaçlarını gidermek üzere dünyaya gelmiş iki ayaklı bir hayvan mıdır? Psikolog Abraham Maslow “pek çok şeyi keşfettik ancak insan kimdi unuttuk” der.  İslam dinince insan “eşrefi mahlukattır”. İnsanın değeri yücedir. "Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen "  Galip DEDE İnsan alemin gözbebeği ve özüdür. Özüdür çünkü düşünen, karar veren, seçim yapan ve öleceğinin bilincinde olandır. Evvela öz sonra söz.  Kadını anlatmaya ve anlamaya  insanı anlayarak başlayabiliriz. İnsanı anlama yolculuğunun merkezi  ise kendimizi anlamak ve kendimizi bilmek. Örneğin gözlerimiz  kendi iç dünyasındaki gerçekliği yansıtarak  görüyor dışarıda? Yoksa hakikati mi? “8 milyar göz dünyaya bakıyor ve her biri farklı şeyler görüyor” diyor Sinan Canan.  Çünkü göz yanılabilen bir organ. Hokkabazlar insan gözünün bu zayıflığını (ya da hikmetini)  kullanıyorlar. “Gözünle görsen inanma “denir haklı olarak. Göz yanılabilir. Yanılan göz, zihni, aklı da  de algıyı (zannı)  da yanıltıp, çarpıtabilir. Akıl unutur, Kalp durur, Ben dostlarımı ruhumla severim, O ne durur, ne  unutur        Mevlâna Celâleddin RÛMİ Önce insanı sonra cinsiyeti konuşmak lazım diye düşünüyorum. Kimilerine göre “Çağdaş batı medeniyeti kadın ile erkek arasındaki farkları azaltmaya çalışırken, İslâm bu farkları pekiştirip yüceltmektedir. Esasında farklılıkları görmek bir zeka işidir, insan olmanın bir gereğidir” (Gai Eaton/ Tanrıyı hatırlamak) .  Kadın ve erkek arasında bir yarış değil uyum ve bütünleyicilik vardır. İnsanın en mühim görevi bilmek, öğrenmek, sevmek  ve manevi zekayı parlatıp derinleştirmektir. “Benzerlikler güzeldir farklılıklar ise özel”  Egemen PÜRÇEK Afyonkarahisar’da güzel, çalışkan, becerikli, güler yüzlü bayanlara “kadın” denilir. Bir bayan hakkında verilebilecek en güzel referans “Pek Kadın”dır. Moğol tehlikesinden kurtulmak amacıyla, Konya’dan Afyonkarahisar’a kaçan Melek Peyker, Naime Gevher ve Asiye adlarındaki üç kız kardeş Afyonkarahisar halkını sağlıklı, bol ve güzel içme suyuna kavuşurmuş (1306/1307). İşte bu su Kadın Ana suyudur. Yaşamış ve yaşayan tüm Kadınanalara hürmetle…   Dr. Kadriye IŞIKLAR PÜRÇEK 14 Mart 2021
Ekleme Tarihi: 14 Mart 2021 - Pazar

KADINANA

 

İnsan nedir?

Felsefe ve din bu konuya farklı yanıtlar verir.  Aristo, Platon, Gazzali, Kant, Descartes, Popper vb. klasik felsefeciler için  insan konuşan, alet yapan, hesap yapan, sosyal bir  hayvandır. İnsan sadece fiziksel ihtayaçlarını gidermek üzere dünyaya gelmiş iki ayaklı bir hayvan mıdır?

Psikolog Abraham Maslow “pek çok şeyi keşfettik ancak insan kimdi unuttuk” der.  İslam dinince insan “eşrefi mahlukattır”.

İnsanın değeri yücedir.

"Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen

Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen "  Galip DEDE

İnsan alemin gözbebeği ve özüdür. Özüdür çünkü düşünen, karar veren, seçim yapan ve öleceğinin bilincinde olandır.

Evvela öz sonra söz.  Kadını anlatmaya ve anlamaya  insanı anlayarak başlayabiliriz.

İnsanı anlama yolculuğunun merkezi  ise kendimizi anlamak ve kendimizi bilmek. Örneğin gözlerimiz  kendi iç dünyasındaki gerçekliği yansıtarak  görüyor dışarıda?

Yoksa hakikati mi? “8 milyar göz dünyaya bakıyor ve her biri farklı şeyler görüyor” diyor Sinan Canan.  Çünkü göz yanılabilen bir organ. Hokkabazlar insan gözünün bu zayıflığını (ya da hikmetini)  kullanıyorlar. “Gözünle görsen inanma “denir haklı olarak. Göz yanılabilir. Yanılan göz, zihni, aklı da  de algıyı (zannı)  da yanıltıp, çarpıtabilir.

Akıl unutur,

Kalp durur,

Ben dostlarımı ruhumla severim,

O ne durur, ne  unutur        Mevlâna Celâleddin RÛMİ

Önce insanı sonra cinsiyeti konuşmak lazım diye düşünüyorum.

Kimilerine göre “Çağdaş batı medeniyeti kadın ile erkek arasındaki farkları azaltmaya çalışırken, İslâm bu farkları pekiştirip yüceltmektedir.

Esasında farklılıkları görmek bir zeka işidir, insan olmanın bir gereğidir” (Gai Eaton/ Tanrıyı hatırlamak)

.  Kadın ve erkek arasında bir yarış değil uyum ve bütünleyicilik vardır. İnsanın en mühim görevi bilmek, öğrenmek, sevmek  ve manevi zekayı parlatıp derinleştirmektir.

“Benzerlikler güzeldir farklılıklar ise özel”  Egemen PÜRÇEK

Afyonkarahisar’da güzel, çalışkan, becerikli, güler yüzlü bayanlara “kadın” denilir.

Bir bayan hakkında verilebilecek en güzel referans “Pek Kadın”dır.

Moğol tehlikesinden kurtulmak amacıyla, Konya’dan Afyonkarahisar’a kaçan Melek Peyker, Naime Gevher ve Asiye adlarındaki üç kız kardeş Afyonkarahisar halkını sağlıklı, bol ve güzel içme suyuna kavuşurmuş (1306/1307). İşte bu su Kadın Ana suyudur. Yaşamış ve yaşayan tüm Kadınanalara hürmetle…

 

Dr. Kadriye IŞIKLAR PÜRÇEK

14 Mart 2021

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.