AFTAT
Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
Köşe Yazarı
Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
 

Topu TAÇ a Atmak

  İnsanlık çok ilerledi, teknoloji harikalar yaratıyor, bilgisayar, robot, dijital çağ, insandan daha üstün robotlar olacak, ölümsüzlük geliyor derken corona (ki taç anlamına da gelir) geldi kondu/tünedi insanlığın başına. Çin’den yola çıkan Bir fırtına Akdeniz’de ya da pasifikte bir kelebeğin kanatlarının altında rüzgara dönüşebilir mi? “Kelebek etkisi” * tersine de işlemez mi? Bence mümkün. Tam evden çıkacakken anahtarlarınızı evde unuttuğunuz için geriye dönmek mecburiyeti size otobüsü kaçırttırır. İşin ucunda ölüm yoktur bilirsiniz belki ancak yine de stres tepkileri ve telaş başlar içinizde yani fırtınalar kopar. Hemen eve girersiniz tekrar bir de bakarsınız ocak yanıyor ve kahvenin suyu kaynaya kaynaya bitmiş… Kelebekler uçmaya başlar birden içinizde “çok şükür” dersiniz. Fırtına dönüştü mü kelebeklerin kanat çırpışlarına. Covid bir fırtına gibi esiyor dünyanın gündeminde. Ara ara diniyor şiddeti zaman zaman çoğalıyor. Sakın corona da bir kelebek etkisine gebe olmasın! Olur mu olur…Zaten biliyorduk bunu “Derman aradım dersime , derdim bana derman imiş “ diyen Niyazi Mısri’den ve bugünden 1400 yıl evvel yüce Kur’an da ; “mümkündür ki nefret ettiğiniz bir şey sizin için iyi olabilir ve yine mümkündür ki hoşlandığınız bir şey de sizin için kötü olabilir: Allah bilir ama siz bilmezsiniz [Bakara suresi 216]” diye seslenilmekte. Ümitsizliğe yer yok. Olanda bitende iyi bir taraf, öğrenilecek ya da ders çıkarılacak bir yön bulmak mümkün. Olaylara, ,insanlara, ömrümüze bakış zaviyemizi güncelleyebilirsek manzara da bir anda fırtınadan kelebeklerin dansına dönüşebilir. “Güzellik gören gözdedir” denilir. Gören göz mü beyin mi? Göz bir kameradır, görüntüyü anlamlandıran, algılayan ve bağlamla ilişkilendiren ise beyindir. Kaptan köşkünde vücudun küçük ve en iştahlı parçası olan yaklaşık 1,5 kiloluk beyin oturmakta. Beynimizi iyi, doğru, güzel besinle, bilgiyle, müzikle, duyguyla ve umutvar olmakla ne kadar beslesek az. unutmadan siz hiç ateş böceği gördünüz mü? Onları görmediyseniz bile “sen hiç ateş böceği gördün mü? ” filmini görün. Latif, nahif bir film. Bazen demirden dağ gibi görünen mutat hayat güçlüklerinden sizi tülden kanatlarıyla çekip alabilecek kadar kudretli ve latif ve nahif o.       Dr. Kadriye Işıklar Pürçek
Ekleme Tarihi: 31 Mayıs 2021 - Pazartesi

Topu TAÇ a Atmak

 

İnsanlık çok ilerledi, teknoloji harikalar yaratıyor, bilgisayar, robot, dijital çağ, insandan daha üstün robotlar olacak, ölümsüzlük geliyor derken corona (ki taç anlamına da gelir) geldi kondu/tünedi insanlığın başına.

Çin’den yola çıkan Bir fırtına Akdeniz’de ya da pasifikte bir kelebeğin kanatlarının altında rüzgara dönüşebilir mi?

“Kelebek etkisi” * tersine de işlemez mi?

Bence mümkün. Tam evden çıkacakken anahtarlarınızı evde unuttuğunuz için geriye dönmek mecburiyeti size otobüsü kaçırttırır. İşin ucunda ölüm yoktur bilirsiniz belki ancak yine de stres tepkileri ve telaş başlar içinizde yani fırtınalar kopar. Hemen eve girersiniz tekrar bir de bakarsınız ocak yanıyor ve kahvenin suyu kaynaya kaynaya bitmiş…

Kelebekler uçmaya başlar birden içinizde “çok şükür” dersiniz.

Fırtına dönüştü mü kelebeklerin kanat çırpışlarına. Covid bir fırtına gibi esiyor dünyanın gündeminde. Ara ara diniyor şiddeti zaman zaman çoğalıyor.

Sakın corona da bir kelebek etkisine gebe olmasın!

Olur mu olur…Zaten biliyorduk bunu “Derman aradım dersime , derdim bana derman imiş “ diyen Niyazi Mısri’den ve bugünden 1400 yıl evvel yüce Kur’an da ; “mümkündür ki nefret ettiğiniz bir şey sizin için iyi olabilir ve yine mümkündür ki hoşlandığınız bir şey de sizin için kötü olabilir: Allah bilir ama siz

bilmezsiniz [Bakara suresi 216]” diye seslenilmekte. Ümitsizliğe yer yok.

Olanda bitende iyi bir taraf, öğrenilecek ya da ders çıkarılacak bir yön bulmak mümkün. Olaylara, ,insanlara, ömrümüze bakış zaviyemizi güncelleyebilirsek manzara da bir anda fırtınadan kelebeklerin dansına dönüşebilir.

“Güzellik gören gözdedir” denilir. Gören göz mü beyin mi? Göz bir kameradır, görüntüyü anlamlandıran, algılayan ve bağlamla ilişkilendiren ise beyindir. Kaptan köşkünde vücudun küçük ve en iştahlı parçası olan yaklaşık 1,5 kiloluk beyin oturmakta.

Beynimizi iyi, doğru, güzel besinle, bilgiyle, müzikle, duyguyla ve umutvar olmakla ne kadar beslesek az. unutmadan siz hiç ateş böceği gördünüz mü? Onları görmediyseniz bile “sen hiç ateş böceği gördün mü?

” filmini görün. Latif, nahif bir film. Bazen demirden dağ gibi görünen mutat hayat güçlüklerinden sizi tülden kanatlarıyla çekip alabilecek kadar kudretli ve latif ve nahif o.

 

 

 

Dr. Kadriye Işıklar Pürçek

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.