AFTAT
Anasayfa Güldane Kaya Yazı Detayı Bu yazı 1992 kez okundu.
Güldane Kaya
Köşe Yazarı
Güldane Kaya
 

19 MAYIS EVET YİNE BAYRAM!

    Bugün apayrı bir heyecan var yine içimde. Çünkü yine bir mayıs ayı ve bir bayram. Bu bayram yüce Türk milletinin kalbinde güneşler açtıran ruhuna minnet duygusunu taçlandıran bir bayram. Mayıs ayının her hali bir başka güzel doğdukça doğuruyor sanki buket, buket mis kokusu sardı her yanı, rengarenk çiçekleriyle birlikte, bir şeker bayramı ve ardından yine 19 Mayıs Bayramı baharla birlikte Dünya yüzündeki çoğu zeminler kabuk değiştirirler! Tıpkı 19 Mayıs 1919 gibi. Binlerce yıllık tarihi süreç içerisinde, Türk Milleti özgürlük uğruna binlerce badireler atlatmıştır. Mustafa Kemal 18 askerle birlikte 16 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek son derece çetin geçen yolculuk sonucunda Samsun’a ulaşması olayı! Bu olay Kurtuluş savaşının fiili başlangıcı olarak kabul edilmetedir.19 Mayıs tarihi son bağımsızlık savaşının başlangıcı olmasıyla ayrı bir önem taşır. Bugünkü varlığımızı o günkü yakılan özgürlük ateşine borçluyuz.  19 Mayıs 1919’da bağımsızlık ateşi yakılmamış olsaydı, bu gün bu topraklar yine olacaktı ama Türkiye Cumhuriyeti diye ne bir devlet olurdu ne de saltanat içerisinde yaşayanlar olurdu.    ”19 Mayıs, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin, olup bitenlere ‘Hayır’ demesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Ulusal kurtuluş mücadelemizi başlatması ve başardığımız bu mücadeleden sonra modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, bizim tarih sahnesinden silinme tehdidini atlatıp, aydınlık bir geleceği avuçlarımızın içerisine aldığımız gündür. Bağımsızlık meşalemizin Samsun’da yakılmasının 101’yılında önemli ve büyük bayramımız olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi Pandemi ortamında kutlanacak. Binaların, cadde ve sokakların Al bayraklar ve Atatürk posterleriyle donatıldığı ülkemizde,23 Nisan’da yapmış olduğumuz gibi yine Milletçe hepimiz saat 19. 19’da hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı okuyarak, Pandemi koşullarına rağmen 19 Mayıs’ı en güzel, en renkli şekilde kutlayacağız”
Ekleme Tarihi: 19 Mayıs 2021 - Çarşamba

19 MAYIS EVET YİNE BAYRAM!

 

  Bugün apayrı bir heyecan var yine içimde. Çünkü yine bir mayıs ayı ve bir bayram. Bu bayram yüce Türk milletinin kalbinde güneşler açtıran ruhuna minnet duygusunu taçlandıran bir bayram.

Mayıs ayının her hali bir başka güzel doğdukça doğuruyor sanki buket, buket mis kokusu sardı her yanı, rengarenk çiçekleriyle birlikte, bir şeker bayramı ve ardından yine 19 Mayıs Bayramı baharla birlikte Dünya yüzündeki çoğu zeminler kabuk değiştirirler!

Tıpkı 19 Mayıs 1919 gibi. Binlerce yıllık tarihi süreç içerisinde, Türk Milleti özgürlük uğruna binlerce badireler atlatmıştır.

Mustafa Kemal 18 askerle birlikte 16 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek son derece çetin geçen yolculuk sonucunda Samsun’a ulaşması olayı! Bu olay Kurtuluş savaşının fiili başlangıcı olarak kabul edilmetedir.19 Mayıs tarihi son bağımsızlık savaşının başlangıcı olmasıyla ayrı bir önem taşır. Bugünkü varlığımızı o günkü yakılan özgürlük ateşine borçluyuz. 

19 Mayıs 1919’da bağımsızlık ateşi yakılmamış olsaydı, bu gün bu topraklar yine olacaktı ama Türkiye Cumhuriyeti diye ne bir devlet olurdu ne de saltanat içerisinde yaşayanlar olurdu. 

  ”19 Mayıs, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin, olup bitenlere ‘Hayır’ demesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Ulusal kurtuluş mücadelemizi başlatması ve başardığımız bu mücadeleden sonra modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, bizim tarih sahnesinden silinme tehdidini atlatıp, aydınlık bir geleceği avuçlarımızın içerisine aldığımız gündür.

Bağımsızlık meşalemizin Samsun’da yakılmasının 101’yılında önemli ve büyük bayramımız olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi Pandemi ortamında kutlanacak. Binaların, cadde ve sokakların Al bayraklar ve Atatürk posterleriyle donatıldığı ülkemizde,23 Nisan’da yapmış olduğumuz gibi yine Milletçe hepimiz saat 19. 19’da hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı okuyarak, Pandemi koşullarına rağmen 19 Mayıs’ı en güzel, en renkli şekilde kutlayacağız”

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.