Kadriye Işıklar Pürçek
Köşe Yazarı
Kadriye Işıklar Pürçek
 

GÜNYÜZÜ

  Her yerde kar var. Zamanıydı da… Sakin ve beyaz bir  kürk gibi örttü bütün ağaçları, parkları, kirleri, acıları. Bembeyaz kar hepimize  beyaz bir sayfa açtı.  Her sabah uyandığımızda önümüzde bembeyaz bir sayfa gibi uzanır gün. Sayfaya şöyle bir bakıp o gün neleri yapacağımızı düşünmek bereketlendiriyor günü. Bir rota (yol, hedef/niyet) pusula (yön)  yoksa rüzgarın esip esmediğinin de pek bir önemi yok.  Ankara’ya giderken Günyüzü adlı bir ilçeden geçeriz. Günyüzü tabelasını görünce hemen günyüzü  görmemişlerle ilgili  birkaç deyim gelir aklıma.   Peki günyüzü görmüşlere ne demeli? Ya günyüzü görmüşlerdensek…   “Hayatıma yekpare  olarak baktığımda ömrümü üç kritere göre değerlendiririm diyor Acar Baltaş; başladığım noktaya göre (doğduğum ortam), meslektaşlarıma göre, bulunduğum noktaya göre. Bu üç noktada da tatminkar bir gelişme gösterdiğimi görüyorum,  dolayısıyla hayat sofrasından karnı tok olarak kalkacağım”.   Zeka , kudret, mevki, varlık Bunlar kaderin akıl almaz taksimatı Önemi yok. Bir gönlün var mı? Mesele bu Şeytan aşkı olmadığından şeytan   //Süleyman Çobanoğlu   Günyüzü görmüş derken;  sabah sıhhatle, afiyetle , nefesi ciğerlerinde uyanmış insanlardan bahsediyorum. Günyüzünü  gösterince  biz de günyüzü ne çıkarabiliriz;  “o gün nelerle ilgileneceğiz, nelere başlayacak neleri bitireceğiz, iyilik fırsatları oluşturacak mıyız vb. ?  Günyüzü göster günyüzü gör !  Her şeyin bir zamanı varsa bile iyilik  zamansız olmalı  bence.   Biz zamanını beklerken Ya zaman da bizi bekliyorsa?  İyiliği bekletmeyin çünkü vazgeçme, üşenme, unutma  ihtimali var. İyilik ettikçe iyi hissediyor insan. Danışanlarıma gelişme ve kendinin en iyi versiyonu olma fırsatı olarak -imkan ve güçleri nispetinde-    “sebepsiz, gizli  ve karşılıksız iyilik etmeyi” öneririm. Kendini bütün, yeterli ve iyi hissetmenin en hızlı yöntemlerinden biridir bu. Çünkü insan yaptığı her iyiliği aslında   kendine yapar. Binbir versiyonu var iyiliğin; günaydın demek, gülümsemek, yol –yer vermek,  ikramda bulunmak, gönül almak, tatlı dil, hal-hatır vb.   Geceden geçip uyandıysak sabaha, günyüzü görmüşlerdensin sen de . bembeyaz karların izi kalmaz elimizde lakin iyilikler  damga vurur  huzurlu bir gönülde. Gönlü olana gün çoktan ışımıştır.   Dr. Kadriye Işıklar Pürçek        
Ekleme Tarihi: 07 Şubat 2022 - Pazartesi

GÜNYÜZÜ

 

Her yerde kar var. Zamanıydı da… Sakin ve beyaz bir  kürk gibi örttü bütün ağaçları, parkları, kirleri, acıları.

Bembeyaz kar hepimize  beyaz bir sayfa açtı.  Her sabah uyandığımızda önümüzde bembeyaz bir sayfa gibi uzanır gün.

Sayfaya şöyle bir bakıp o gün neleri yapacağımızı düşünmek bereketlendiriyor günü.

Bir rota (yol, hedef/niyet) pusula (yön)  yoksa rüzgarın esip esmediğinin de pek bir önemi yok. 

Ankara’ya giderken Günyüzü adlı bir ilçeden geçeriz. Günyüzü tabelasını görünce hemen günyüzü  görmemişlerle ilgili  birkaç deyim gelir aklıma.

  Peki günyüzü görmüşlere ne demeli? Ya günyüzü görmüşlerdensek…

 

“Hayatıma yekpare  olarak baktığımda ömrümü üç kritere göre değerlendiririm diyor Acar Baltaş; başladığım noktaya göre (doğduğum ortam), meslektaşlarıma göre, bulunduğum noktaya göre.

Bu üç noktada da tatminkar bir gelişme gösterdiğimi görüyorum,  dolayısıyla hayat sofrasından karnı tok olarak kalkacağım”.

 

Zeka , kudret, mevki, varlık

Bunlar kaderin akıl almaz taksimatı

Önemi yok.

Bir gönlün var mı?

Mesele bu

Şeytan aşkı olmadığından şeytan   //Süleyman Çobanoğlu

 

Günyüzü görmüş derken;  sabah sıhhatle, afiyetle , nefesi ciğerlerinde uyanmış insanlardan bahsediyorum.

Günyüzünü  gösterince  biz de günyüzü ne çıkarabiliriz;  “o gün nelerle ilgileneceğiz, nelere başlayacak neleri bitireceğiz, iyilik fırsatları oluşturacak mıyız vb. ?  Günyüzü göster günyüzü gör ! 

Her şeyin bir zamanı varsa bile iyilik  zamansız olmalı  bence.

 

Biz zamanını beklerken

Ya zaman da bizi bekliyorsa?

 İyiliği bekletmeyin çünkü vazgeçme, üşenme, unutma  ihtimali var. İyilik ettikçe iyi hissediyor insan. Danışanlarıma gelişme ve kendinin en iyi versiyonu olma fırsatı olarak -imkan ve güçleri nispetinde-    “sebepsiz, gizli  ve karşılıksız iyilik etmeyi” öneririm. Kendini bütün, yeterli ve iyi hissetmenin en hızlı yöntemlerinden biridir bu.

Çünkü insan yaptığı her iyiliği aslında   kendine yapar.

Binbir versiyonu var iyiliğin; günaydın demek, gülümsemek, yol –yer vermek,  ikramda bulunmak, gönül almak, tatlı dil, hal-hatır vb.

 

Geceden geçip uyandıysak sabaha, günyüzü görmüşlerdensin sen de . bembeyaz karların izi kalmaz elimizde lakin iyilikler  damga vurur  huzurlu bir gönülde. Gönlü olana gün çoktan ışımıştır.

 

Dr. Kadriye Işıklar Pürçek

 

 

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.