LOKMAN ÖZKUL
Köşe Yazarı
LOKMAN ÖZKUL
 

Çocukluğumuzun Kahramanı: Cüneyt Arkın

Televizyonun siyah beyaz olduğu yıllarda tanıdık Cüneyt ağabeyi. Onunla zalime karşı durur mazlumun yanında yer alırdık. Kah kalenin burçlarından diğer burçlara atlardık. Dört nala at koştururduk. Kimi zaman Battal Gazi’ydik, kimi zaman Malkoçoğlu, kimi zaman cesur bir halk adamı. Filmlerinde yoğun duygu akımı olurdu seyretmezdik de sanki biz de o anları yaşar gibi olurduk. İşte o yıllarımızın kahramanı Cüneyt abi salı günü itibariyle bu dünyadan ebedi aleme göç etti. Diğer deyişle usta oyuncu Cüneyt Arkın’ı kaybettik. Türk sinemasının o zaman ki merkezi  Yeşilçam'ın usta oyuncusu, unutulmaz filmlere imza atan ve asıl adı Fahrettin Cüreklibatur olan Cüneyt Arkın, bu sabah aldığımız haberle 85 yaşında hayata gözlerini yumdu sevenlerini de üzdü. Eskişehir doğumlu olan Cüneyt Arkın'ın asıl mesleği doktorluktu... "Gurbet Kuşları" isimli filmle sinema hayatına adım atan Cüneyt Arkın, geride hiç unutulmayacak filmler bıraktı. Battal Gazi serisi, Malkoçoğlu serisi, Fatih’in Fedaisi Kara Murat gibi.. unutulmaz filmler Cüneyt ağabeyin muhteşem performansıyla izleyiciye müthiş bir haz veriyor farklı duyguları yaşatıyordu . Sinemaya ilk Battal Gazi filmi için gitmiştim, sinemada beyaz perdede dövüş sahnelerini, savaş oyunlarını ve özelikle Cüneyt ağabeyin oradan oraya uçuşunu seyretmek inanılmaz zevkliydi. Film çıkışı hala kendimizi alamaz gördüğümüz sahneleri arkadaşlarımızın üzerinde denemeye çalışırdık. Şimdi bile tv de zapping yaparken, Cüneyt ağabeyin filmini görsem takılır kalırım. Kemal Sunal komedide neyse vurdulu kırdılı filmlerde de Cüneyt Arkın odur. Vurdulu kırdılı derken, hep bir zulme karşı başkaldırı, bir direniş, mazlumu koruma, güçlüyüm diye zulmeden zalimlerden intikam alma, Cüneyt Arkın filmlerinin ana karakteristiğiydi. En son Kuruluş Osman dizisinde, ak saçlı bilge bir Türk büyüğü şeklinde izledik. Onun vatanseverliği milliyetçiliği bütün insanımıza örnek olacak tarzdaydı. Yeşilçam’ın bir zamanlar debelendiği, çirkin film furyasına kapılmamış, kendini uzak tutmuş ve bu anlamda da seyircinin gözünde olumsuz bir izlenim bırakmamıştır. O zamanlar bir kısım aktör ve aktrisler üç kuruş para kazanma adına bu çirkin ve pespaye akıma kapılmışlar ve silinmeyecek olumsuz izler bırakmışlardır. Cüneyt Arkın iyi bir aile babası, örnek bir eş olmuş ve kıymetli evlatlar yetiştirmiştir . Hayatın sadece sinemadan ibaret olmadığını, hayatta ailenin de en önemli yere oturması gerektiğini, günümüzde aile yapısını çocuk oyuncağına çevirenlere, evliliği magazin gibi algıyanlara yaşantısıyla göstermiştir.  Çocukluğumuzun gençliğimizin kahramanı Cüneyt ağabeyi rahmetle anıyor ve mekanın cennet olmasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum… Lokman ÖZKUL Eğitimci-Yazar lokmanozkul@gmail.com 
Ekleme Tarihi: 28 Haziran 2022 - Salı

Çocukluğumuzun Kahramanı: Cüneyt Arkın

Televizyonun siyah beyaz olduğu yıllarda tanıdık Cüneyt ağabeyi. Onunla zalime karşı durur mazlumun yanında yer alırdık. Kah kalenin burçlarından diğer burçlara atlardık.

Dört nala at koştururduk. Kimi zaman Battal Gazi’ydik, kimi zaman Malkoçoğlu, kimi zaman cesur bir halk adamı. Filmlerinde yoğun duygu akımı olurdu seyretmezdik de sanki biz de o anları yaşar gibi olurduk.

İşte o yıllarımızın kahramanı Cüneyt abi salı günü itibariyle bu dünyadan ebedi aleme göç etti.

Diğer deyişle usta oyuncu Cüneyt Arkın’ı kaybettik. Türk sinemasının o zaman ki merkezi 

Yeşilçam'ın usta oyuncusu, unutulmaz filmlere imza atan ve asıl adı Fahrettin Cüreklibatur olan Cüneyt Arkın, bu sabah aldığımız haberle 85 yaşında hayata gözlerini yumdu sevenlerini de üzdü.

Eskişehir doğumlu olan Cüneyt Arkın'ın asıl mesleği doktorluktu...

"Gurbet Kuşları" isimli filmle sinema hayatına adım atan Cüneyt Arkın, geride hiç unutulmayacak filmler bıraktı.

Battal Gazi serisi, Malkoçoğlu serisi, Fatih’in Fedaisi Kara Murat gibi.. unutulmaz filmler Cüneyt ağabeyin muhteşem performansıyla izleyiciye müthiş bir haz veriyor farklı duyguları yaşatıyordu

. Sinemaya ilk Battal Gazi filmi için gitmiştim, sinemada beyaz perdede dövüş sahnelerini, savaş oyunlarını ve özelikle Cüneyt ağabeyin oradan oraya uçuşunu seyretmek inanılmaz zevkliydi.

Film çıkışı hala kendimizi alamaz gördüğümüz sahneleri arkadaşlarımızın üzerinde denemeye çalışırdık. Şimdi bile tv de zapping yaparken, Cüneyt ağabeyin filmini görsem takılır kalırım. Kemal Sunal komedide neyse vurdulu kırdılı filmlerde de Cüneyt Arkın odur. Vurdulu kırdılı derken, hep bir zulme karşı başkaldırı, bir direniş, mazlumu koruma, güçlüyüm diye zulmeden zalimlerden intikam alma, Cüneyt Arkın filmlerinin ana karakteristiğiydi.

En son Kuruluş Osman dizisinde, ak saçlı bilge bir Türk büyüğü şeklinde izledik. Onun vatanseverliği milliyetçiliği bütün insanımıza örnek olacak tarzdaydı.

Yeşilçam’ın bir zamanlar debelendiği, çirkin film furyasına kapılmamış, kendini uzak tutmuş ve bu anlamda da seyircinin gözünde olumsuz bir izlenim bırakmamıştır. O zamanlar bir kısım aktör ve aktrisler üç kuruş para kazanma adına bu çirkin ve pespaye akıma kapılmışlar ve silinmeyecek olumsuz izler bırakmışlardır. Cüneyt Arkın iyi bir aile babası, örnek bir eş olmuş ve kıymetli evlatlar yetiştirmiştir

. Hayatın sadece sinemadan ibaret olmadığını, hayatta ailenin de en önemli yere oturması gerektiğini, günümüzde aile yapısını çocuk oyuncağına çevirenlere, evliliği magazin gibi algıyanlara yaşantısıyla göstermiştir. 

Çocukluğumuzun gençliğimizin kahramanı Cüneyt ağabeyi rahmetle anıyor ve mekanın cennet olmasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum…

Lokman ÖZKUL

Eğitimci-Yazar

lokmanozkul@gmail.com 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.