ZAFER MURAT ÇAKIR
Köşe Yazarı
ZAFER MURAT ÇAKIR
 

Trafik , Kültür ve Komisyon?

Köşe yazmıyordum ne zaman oldu , sağolsun tüm gazete emek verenleri neden yazmıyorsun diye sık sık soruyorlardı. Şehri Afyon' da yazılacak şey çok konu sıkıntısı çekilmez lakin kalem oynadımı can yakıyor diye düşünenler denim Zülfü yare dokunmadan yazmak zor hele kimseyle kötü olmayayım der isen . Ne yazayım dedim trafik Afyon merkez trafik sorununu yaz dediler , iyi de trafik yazılmaz yaşanır Afyon da  ben gibi trafik içinde hem yaya hep toplu taşıma hemde özel araç ile seyyah olan birine yaz denir mi? Trafik nasıl çözülür diyelim mi ? Çok basit pandemi de yasaklarda trafik sorunu yoktu , akaryakıt fiyatları böyle giderse de zaten sorun kendiliğinden çözülecek gibi görünüyor Şehirlerin trafiği o şehrin kültür seviyesini gösterdiği gibi iddalar var , araç yollarındaki tümseklerin yoğunluğu ve yüksekliği ile ters orantılı imiş yine kalldırımın yoldan yüksekliği ile ters orantılıymış o zaman  iki sorumlu var. Afyonkarahisar İl Kültür Müdürü ve Afyonkarahisar Belediyesi Kültür Müdürü sorumlu şehre kültürü az veriyor lar demek ki!  Otomobilime binip kontağı çevirir çevirmez köyün sürekli söylenip duran aksi adamlarına dönüşüyor muşum (hanımın iddiası) bir gün araç kullanırken  içinden video çekip yayınlayalım siz karar verin. Sokaklar çift taraflı park etmiş araçlarla dolu bu zenginlik göstergesi arabalarını işe götürme miş  eve çıkarıp salona mı park etsin vatandaş sokaktan da iki araç karşılıklı park etmese iyi olurdu iyi olurdu . Tek yön de sorun yok işaretler olmasına rağmen göremeyen sürücüler aksi yönden hızla geliyor selektör yapıp korna çalıyor arabanın içinde güvenli bölgesinden sizin duyamadığınız seyler söylüyor yetmiyor eli kolu ile size tarif veriyor , edep deyip geçmesi için bir araya giriyorsun yada geri geri çıkıyorsun ters yöne girmiş aracın  geri  vitesi olmuyor her halde. Sonra ana caddeye çıkmak isterken  her köşede bir araç yolu görmek kolay değil dikkatlice çıkıyorsun ki  anayolda ikinci sıraya park etmiş dörtlü flaşörleri yakmış ise eğitimli değil yakmadıysa unutmuştur dediğimiz bir vatandaş acil işi vardır deyip bekliyorsun , karşı şerit müsait olursa yola devam ediyorsun . Dönmek istediğime karar verirsem araç sinyal kolunu o yöne tıklatıyorum ki diğer araçlar ona göre pozisyon alsın ki trafik sıkışmasın , özgür bir ülkede yaşamanın gereği olarak bazı vatandaşlar benim sağa mı sola mı döneceğim den sana ne istediğim de sinyal kullanırım diyerek sizi ve trafiği zora soka biliyor , hatta kavşağa girişte sağa gidecekler sol şeritten de geçerim banane diyor.........   Yayalar onlarda başka bir araştırma konusu , toplu taşıma …………  Biz hep yaşıyoruz bunlar kim biziz başkası değil  . Trafikte Saygı çok önemli öncelikli olarak 2022 trafik te saygı ve trafik bilinci yılı ilan edilmeli ve ciddi bir program ile tüm vatandaşlara trafik kuralları yeniden hatırlatılmalı defaten de tekrar edilmeli .   Trafik komisyonu bu ara sessiz anlaşılan yeni dolmuş taksi hattı alım satımı yok galiba?  Zafer Murat  Çakır
Ekleme Tarihi: 15 Ocak 2022 - Cumartesi

Trafik , Kültür ve Komisyon?


Köşe yazmıyordum ne zaman oldu , sağolsun tüm gazete emek verenleri neden yazmıyorsun diye sık sık soruyorlardı.
Şehri Afyon' da yazılacak şey çok konu sıkıntısı çekilmez lakin kalem oynadımı can yakıyor diye düşünenler denim Zülfü yare dokunmadan yazmak zor hele kimseyle kötü olmayayım der isen .
Ne yazayım dedim trafik Afyon merkez trafik sorununu yaz dediler , iyi de trafik yazılmaz yaşanır

Afyon da  ben gibi trafik içinde hem yaya hep toplu taşıma hemde özel araç ile seyyah olan birine yaz denir mi?
Trafik nasıl çözülür diyelim mi ?

Çok basit pandemi de yasaklarda trafik sorunu yoktu , akaryakıt fiyatları böyle giderse de zaten sorun kendiliğinden çözülecek gibi görünüyor
Şehirlerin trafiği o şehrin kültür seviyesini gösterdiği gibi iddalar var , araç yollarındaki tümseklerin yoğunluğu ve yüksekliği ile ters orantılı imiş yine kalldırımın yoldan yüksekliği ile ters orantılıymış o zaman  iki sorumlu var.

Afyonkarahisar İl Kültür Müdürü ve Afyonkarahisar Belediyesi Kültür Müdürü sorumlu şehre kültürü az veriyor lar demek ki! 
Otomobilime binip kontağı çevirir çevirmez köyün sürekli söylenip duran aksi adamlarına dönüşüyor muşum (hanımın iddiası) bir gün araç kullanırken  içinden video çekip yayınlayalım siz karar verin.
Sokaklar çift taraflı park etmiş araçlarla dolu bu zenginlik göstergesi arabalarını işe götürme miş  eve çıkarıp salona mı park etsin vatandaş sokaktan da iki araç karşılıklı park etmese iyi olurdu iyi olurdu .

Tek yön de sorun yok işaretler olmasına rağmen göremeyen sürücüler aksi yönden hızla geliyor selektör yapıp korna çalıyor arabanın içinde güvenli bölgesinden sizin duyamadığınız seyler söylüyor yetmiyor eli kolu ile size tarif veriyor , edep deyip geçmesi için bir araya giriyorsun yada geri geri çıkıyorsun ters yöne girmiş aracın  geri  vitesi olmuyor her halde.

Sonra ana caddeye çıkmak isterken  her köşede bir araç yolu görmek kolay değil dikkatlice çıkıyorsun ki  anayolda ikinci sıraya park etmiş dörtlü flaşörleri yakmış ise eğitimli değil yakmadıysa unutmuştur dediğimiz bir vatandaş acil işi vardır deyip bekliyorsun , karşı şerit müsait olursa yola devam ediyorsun .
Dönmek istediğime karar verirsem araç sinyal kolunu o yöne tıklatıyorum ki diğer araçlar ona göre pozisyon alsın ki trafik sıkışmasın , özgür bir ülkede yaşamanın gereği olarak bazı vatandaşlar benim sağa mı sola mı döneceğim den sana ne istediğim de sinyal kullanırım diyerek sizi ve trafiği zora soka biliyor , hatta kavşağa girişte sağa gidecekler sol şeritten de geçerim banane diyor.........  
Yayalar onlarda başka bir araştırma konusu , toplu taşıma ………… 
Biz hep yaşıyoruz bunlar kim biziz başkası değil 

. Trafikte Saygı çok önemli öncelikli olarak 2022 trafik te saygı ve trafik bilinci yılı ilan edilmeli ve ciddi bir program ile tüm vatandaşlara trafik kuralları yeniden hatırlatılmalı defaten de tekrar edilmeli . 
 Trafik komisyonu bu ara sessiz anlaşılan yeni dolmuş taksi hattı alım satımı yok galiba? 
Zafer Murat  Çakır

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve afyonhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.