Bugun...

76 YILLIK SÜRGÜN

 Tarih: 16-11-2020 10:03:00
MUSTAFA TURK

 

Sessizce bir gün daha geçti tarih yapraklarından, oysa o geçen 14 kasım insanlık tarihi adına utanç bir gün olmuştu yıllar öncesi.

Biliyormusunuz günümüzde sürgün hayatı yaşayan tek ülke durumunda bulunan Ahıska halkının sesini duyan Türkiye’den başka hiçbir ülke yok.

Ahıska Türkleri bundan 76  yıl önce, yani 1944 senesinin 14 kasımında gece yarısı evlerinden toplanıp topraklarından uzaklaştırılan ülkedir.
‘’ Trenin ömrü bitti '' sürgün devam ediyor’’ aslında Ahıska Türklerinin çektikleri acıları, çileleri anlatan bir yazı özellikle okumanızı tavsiye ediyorum. 

Ahıska Türkleri 2010 yılından itibaren sorunlarını ,haykırışlarını dünyaya duyurmak amacı ile genç nesil yeni bir atılım ile çeşitli derneklerle kültürlerini, halkoyunlarını, gelenek ve görenekleri yaşatarak seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
Bundan iki önce Ahıska'lı Mavinur hanımla bir araya gelip güzel bir sohbet yapmıştık.

Kendine olan özgüveni ile düşüncelerini kısada olsa anlatarak bende geleceğe ait çok ama çok iyi izler bıraktı.

Bu gün on farklı ülke dağınık bir şekilde yaşadıklarını,

Gürcistan sınırları içerisinde yer alan Hanefi ve Sünni inancına sahip Türkçe konuşan bir halk olduklarını . atalarının bir zamanlar Osmanlı imparatorluğunun sınırları içerisinde yer aldıklarını fakat Ahıska halkının 1921 yılında Rusya ile yapılan anlaşma sonucunda önce Sovyetler Birliğine ve bu ülkenin bölünmesi ile Gürcistan sınırları içerisinde yer aldıklarını dile getirdi.

Sevgili dostlarım aslında Trenin ömrü bitti ama sürgün hala devam ediyor.

Tarihler 14 Kasım 1944 yılının gece yarısını gösterdiği saatlerde Rus, Alman savaşı devam ediyordu

. Bu tarihe kadar hiçbir zaman Ahıskalı Türkler askere alınmadığı gibi Ruslar tarafından ezilen bir halktı. İşte o hiç unutulmayacak gece Yaşlı, çocuk, kadınlar dışında kalan yaklaşık kırk iki bin kişiyi asker alarak onları Almanlarla savaşa zorladılar.

Geride kalan yaşlı çocuk ve kadınları demir yolu inşaatında aç, susuz çalıştırarak 1944 yılında tamamlatırdılar. Kendi elleri ile tamamladık bu hattın bir gün insanlık tarihinin kara sayfası olacağını nerden bileceklerdi.

Bir kış gecesi binlerce Ahıska Türkleri birkaç saat içerisinde ocaklarından kopartılarak yük ve hayvan vagonlarında başta Sibirya olmak üzere Özbekistan, Gürcistan gibi ülkelere sürülmüş, kimisi soğuktan kimisi açlıktan binlerce insanın yaşamını yitirmiş.

Savaş sonrası hayatta kalanlar geri döndüklerinde bom boş evlerden başka hiçbir şey görememişler. Bu kez ailelerini aramak için yola çıkan Ahıska Türkleri kendi topraklarına bir daha geri dönememiş..

Ahıska Türklerinin hala devam eden sürgün hayatına parmak basan, Afyonkarahisar valimiz Gökmen Çicek ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek oldu. Belki de gözden kaçan birileri de olmuştur ama tek değil bir bütün olarak yani ulus olarak ses çıkarmamız gerekmez mi sizce de.

O halde Ahıska Türklerinin yaşadıklarını görmemezlikten gelemeyiz. 

AHISKA TÜRKLERİ kardeşlerimizin yanlız olmadıklarını hissettirelim. Ve bundan sonra hayatlarında  nice güzellikleri yaşamaları dileği yolunuz açık gönlünüz sevgi ile dolsun isterim.

  Bu yazı 566 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI