Bugun...

KESKİN DÖNÜŞLERİ OLAN VADİ

 Tarih: 11-09-2020 11:13:00  -   Güncelleme: 11-09-2020 11:16:00
MUSTAFA TURK

Tam bir hafta önce bu gün, her yıl gittiğim Akdağ’a yeniden gitmek nasip oldu

Pandemi nedeni ile Sandıklı belediyesinden Melike hanımla görüşüp yerimi bile ayırttığım tabiat harikası yere gidemediğime çok üzülmüştüm.
Çünkü çok güzel anılarım vardı kıvrıla kıvrıla giden Akdağ’ın eteklerin de. Yemyeşil doğası ve Karadeniz’i aratmayan muhteşem güzelliği  beni her zaman oturup bu ortamda  ruhumu dinlendirme fırsatı veriyordu.  
Geçtiğimiz günlerde Basın Mensupları Derneği olarak Mustafa Dağhan başkanlığında yirmi kişilik kafile ilimizin en gözde doğa harikası Akdağ Koca yaylaya  gittik.
Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl tarafından Akdağ Koca yaylada konaklayıp buranın güzelliklerini bir kez daha yaşama fırsatını yakaladık. 
Biz diğer gazeteci arkadaşlarımızdan sosyal mesafeyi  düşünerek   Ahmet Uçmak arkadaşımızın özel aracı ile Arif Yağcı ile birlikte önceden yola çıktık. Sandıklı’ya vardığımızda ilk önce bir başka basın mensubu arkadaşımız Sadettin Ulusoy buluşup belediye başkanına nezaket ziyaretinde bulunduk.

Başkan Mustafa Çöl her zaman ki gibi güler yüzlü neşeli pozitif bir şekilde bizleri karşıladı. 
Sandıklı Belediye Başkanı ile güzel bir sohbet sonunda izin alarak Akdağ yolunu tuttuk.
Keskin dönüşler yapan vadi yatağından dağa tırmanıyoruz.
Etraf sonbaharın getirdiği tüm güzellikler dolu.
Mis gibi tertemiz ve bol oksijen alarak yolumuza neşeli bir şekilde devam ediyoruz. 
Bazen yürüyoruz bazen de aracımıza binerek müzik eşliğinde şarkılar söylüyoruz. İlk kez Akdağ'a 1994 senesinde gidenlerden biriyim son beş yıla kadar senede en az iki gitmişimdir.

Bence Afyonkarahisar'ı tanımak isteyenlerin ilk gideceği yerlerden birisidir. Yılkı atları, geyikleri ve yaban hayatını seven bir çok hayvanı barındır gibi doğası ile gelenleri kendine hayran bıraktırıyor. 
Akdağ da yılkı atları kadar Tokalı kanyonu ve Kurtini mağarası mutlaka gezilmesi görülmesi gereken yerler.
 Ama bu bölgeleri gezmek o kadar kolay değil yanınızda mutlaka size rehberlik edecek alan klavuzları bulunmalıdır.
Akdağ milli parklar müdürlüğü tarafından koruma altına alınmış durumda. 

Akdağ da Bunglow tipi evlerde daha önce Sandıklı Belediyesinde Melike veya Burcu hanımla görüşüp rezarvasyon yaptırdığınız takdir kalabiliyor, gönlünüzce doğa ile baş başa günlerce yazın tadını çıkartabiliyorsunuz. 
Bu arada Akdağ’da kış bir başka güzellikte yaşanıyor bunuda bilmenizi isterim. Huzuru bulmak istiyorsanız yanınıza bol kitap alarak hem dinleniyor hem de yürüyüşler yapabilirsiniz. 
Bence Akdağ’ın en güzel tarafı telefonların burada çekmemesi.
Artık sosyal medya ile uğraşmaktan kurtulup doğa içinde hayal ettiğiniz tüm güzellikleri yaşama fırsatı bulabiliyorsunuz. 
Basın mensupları derneğimizin diğer üyelerinin gelmesi ile birlikte kısa sürede evlerimize yerleşerek Kocayayla’da bulunan yörük çadırında gözleme ve ayranlarımızı içtikten sonra, nefis bir havada burada bulunan muhteşem göletin içinde can yeleklerimizi de giyerek güzel bir gezi yaptık.
 İlk defa buraya gelen arkadaşlarımıza buranın kısa bir tanıtımından sonra bu kez Bunglow evlerimizde dinlenmeye çekildik.

Akşam yemeği için yemeği için tekrar buluştuğumuzda herkes günün stresinden uzak neşeli görüntüleri ile bizim için Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl tarafından hazırlatılan özel mangal partisine katıldık. Orman içinde mis gibi cam ağaçları kokusunu, gecenin karanlığında gölün üzerine düşen ay ışığının altında oturmak çok ama çok güzeldi. 
Böylesine güzel bir yere gelip burada Bunglow evlerinin dışında gece ateşe yakmamak olmazdı.
Daha önceden yerini belirlediğimiz yere ateş yakmak için Ahmet Sarlık kırılmış kenarlara atılmış odun parçalarını bulup güzel bir kamp ateşi yakarak saatlerce sohbet ettik. 
Harika bir ortamda çay içmeyi çok seven ev arkadaşım yıllarca omuz omuza verip çalıştığım Arif Yağcı ve Bunglow evinin önünde bizleri misafir eden Meral hanımın çaylarının tadı da bir başka oldu. 
Çaylar içildikten bir süre sonra saatler gece yarısına yaklaştığında bir grup arkadaşla birlikte ay ışığı altında karanlıkta orman içinde muhteşem unutulmayacak bir gezi gerçekleştirdik.
Neşeli dakikalar içinde zaman zaman endişeli anlarda yaşadık elbette ama sağ salim geri döndüğümüzde saatler gece yarısını çoktan geçmişti. 
Birkaç arkadaş dışında herkes yeniden sohbete dalmıştı bile. 
Doğanın temiz havası inanın insana uyku bile vermiyordu.
Günün ilk ışıklarında uyandığımızda tekrar gezmek adına adına sabahın altısında ellerimizde fotoğraf makinalarımız ile birlikte Hakan, Arif ve ben ormanın bu kez iç noktalarına girerek yılkı atlarını fotoğrafladık. 
Yaklaşık iki saatlik bir çekim sonrası tekrar evlerimize dönüp bizleri Sandıklı merkezde bulunan Hüdai kaplıcalarında sabah kahvaltısı için protol ile buluştuk. 
Bu güzel kahvaltıya Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Nurallah Sağlam, Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Törtop, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ve Basın Mensupları Dernek Başkanı Mustafa Dağhan iştirak ettiler. 
Güzel sohbet ve kahvaltının ardından birer konuşma yapıldı. 
Basın Mensupları Derneği Başkanı Mustafa Dağhan bu organizasyon için emeği geçen herkese arkadaşları adına teşekkür ederek Sandıklı’nın ve Akdağ’ın tanıtımlarını, her arkadaşımız farklı bir şekilde anlatacağı güzel bir gün olduğunu belirtti. 
Türk Mustafa

  Bu yazı 2862 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI